Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek   Bez štěstí nepřežiješ - Thomas Buergenthal
O holokaustu bylo napsáno mnoho knih. Při čtění o miliónech obětí je možná málo patrné, že jsou za nimijednotlivé lidské bytosti, z nichž každá měla svůj vlastní osud. Odkrývání těchto osudů bývá drastickým i dojemným zážitkem i dnes, více než šedesát let po válce.
 Thomas Buergenthal se narodil roku 1934 na Slovensku židovským manželům, kteří uprchli z Německa před antisemitskými represemi po nástupu Hitlera k moci. Jeho šťastné dětství trvalo jen krátce. Útoky proti Židům se šíří také na Slovensko a všichni utíkají do Polska. Po přepadení Polska nacisty se dostávají znovu do dosahu rasistického režimu. Procházejí ghettem a pracovním táborem a stále se učí přežít nacistické vraždění. Ačkoliv děti byly vždy jedny z prvních obětí, Tomovi se tomuto předurčení daří unikat. Největším ohrožením jeho života se stává pobyt v Osvětimi a pochod smrti v mrazivém lednu 1945. Někdy souhrou neuvěřitelných náhod, jindy s pomocí přátel nebo i díky instinktům se Tom dožije osvobození. Po roli maskota v polské armádě a pobytu v polském sirotčinci se konečně znovu shledává se svou matkou. Zde Thomas prochází hlubokou proměnou - od počáteční nenávisti ke všem Němcům až k pochopení, že nenávist je příčinou budoucích genocid. Ve svých sedmnácti letech odjíždí do Spojených států, kde získává prestižní právnické vzdělání. Jeho osobní zkušenost z holocaustu jej přivádí k mezinárodnímu právu a k lidským právům.
   Kniha Bez štěstí nepřežiješ je unikátním svědectvím dítěte, které přežilo nekonečného šílenství holocaustu. Tato drsná životní zkušenost jej nakonec přivedla k profesi, která se snaží všem podobným tragédiím zabránit.
 ...
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Je mnoho knih, které již nevyjdou.

(Brčko, 16. 2. 2013 23:22)

Továrnu jsem četl taky, je to velice zajímavá kniha, ale příjde mi dost zfanatizovaná....lépe řečeno je vidět, že to píše politicky zaměřený člověk. Co jsem dnes dočel je kniha Utekl jsem z Osvětimi, což je taky povedený kousek.

baví mě pouze tyto knihy

(boby, 13. 8. 2012 3:12)

Když jsem četla jakoukoli knihu, ať to byl román či pořádná detektivka nikdy jsem se na to nedokázala moc soustředit a vžít se do příběhu, ale s knihami o holokaustu to je jiné. Hned u prvního řádku se cítím jak zavřená ve věznici a jen oplakávám co se tam všechno dělo. Je mi teprve 14, většinu dětítohle téma vůbec nezajímá, ale mně to přijde velice zajímavé.

kniha

(Zuzana, 27. 7. 2011 19:16)

Přečtěte si určitě knihu "Smrt je mým řemeslem",je to deník velitele Osvětimi.Musela jsem ji s hrůzou párkrát odložit.Rudolf Hess pod pseudonymem Langer

Re: kniha

(jana, 30. 7. 2011 14:14)

prave docitam knihu velitelem osvetimi autobiograficke poznamky co psal hoss ve vezeni, taky zajimave neni to neco podobneho?

Re: kniha

(Kristýna, 24. 7. 2012 16:37)

Tak tuhle knihu jsem četla a chvílemi jsem měla rozporuplné pocity.Hrůza a vymývání mozku.Chvílemi jsem měla pocit, že ti chudáci si za to mohli sami jak to bylo napsáno.Doporučuji přečíst, opravdu

historie

(jana, 28. 6. 2011 20:00)

ahoj zajimam se o valecna fakta dejte nejaky typ na tema holocaust, a nevite nekdo zda je vubec kniha o koncentracni tabory? nejak knihu nemuzu sehnat diky

Re: historie

(Jitka, 1. 2. 2012 19:38)

Ahojky, teď jsem právě dočetla knihu V pekle plynových komor , kterou napsal Shlomo Venezia.... je to kniha plná svědectví člověka, který byl ve zvláštním komandu určeném k odstraňování lidí z plynových komor a jejich pálení atd.... svědectví člověka, kteý ty hrůzy zažíval na vlastní kůži.... bylo mi z toho hrozně a uvědomila jsem si, jak se mám dobře....

Re: historie

(Hanka, 6. 4. 2012 22:11)

Dobrý den, je to sice z trochu jiného soudku. Dostala se mi do rukou velmi zajímavá kniha, která by Vás zajistě zajímala. Jmenuje se - Můj táta, velitel Osvětimi. Je to jedinečný náhled do soukromí NSDAP a třetí říše. Kniha je doplněna a mnoho zajímavých fotografií a dokumentů. Doufám, že Vám má rada alespoň trochu pomohla.

Re: Re: historie

(adriana, 16. 4. 2012 11:16)

dobrý den ,prosím vás,kdo je autorem knihy Můj táta,velitel Osvětimy?díky

Re: Re: Re: historie

(boris, 14. 6. 2012 19:27)

Autorem knihy,, Můj táta, velitel Osvětimi, je Barbara U. Cherish

smrt je mým řemeslem

(kristýnka, 10. 6. 2012 11:16)

Právě jsem dočetla tuto knihu a jsem naprosto otřesena a můžu říct, že se mi to zdá i ve snech...Ale je dobré si tuto knihu přečíst a vidět tyto hrůzy i ze strany člena SS...Ještě mám doma půjčenou knihu Treblinka, slovo jak z dětské říkanky.

Knihy

(Lucka, 15. 5. 2012 15:45)

Přečetla jsem snad všechny knihy o holocaustu, vždycky jsem se o toto téma zajímala, ale od doby, kdy jsem navštívila Osvětim, mě to ještě více chytlo a po přečtení asi 20 knížek jsem byla konečně "uspokojena", což jsem očekávala již od návštěvy Osvětimi. Každopádně doporučuji přihlásit se na př. do katalogu knhovny v Hradci Králové (www.svkhk.cz) a projet si knihy :-) je jich opravdu hooodně.

MYTUS

(PAVOL HORVATH, 21. 5. 2011 14:10)

Nevim co mate pozad stim holokaustem akoby zide bili jediny lide ktery maju hrdost.Ci se neco takoveho stalo je uz len pochibovat ci to ma skutocny vysnam naosaj sa tie obete ctia,nebo se to pouziva len ako nastroj dnezny zidu na co najvice zasahovany do vzech lidskych srdcich na obalamuteny a odsutcovany bilych narodu! Stalo se toloki neztesti,utrap,genocid,predtim aj tet a nejaky exelentny zidak co ma dnes prachy odsutcuje bilych ked su nespokojny so socialnimy podminkamy ktere opet len ta skurvena demokracia nastolila!

Re: MYTUS

(Lidé by měli znát pravdu, 24. 5. 2011 14:28)

No jo typickej Slovák, že??? Když Vás toto téma nezájímá a nemáte k němu vztah tak nevím proč sem lezete.

Re: Re: MYTUS

(amelie, 29. 5. 2011 16:02)

z čoho usudzujete, že je to Slovák? pretože po slovensky teda vôbec nepíše... píše nejakou zaostalou analfabetickou poľsko-česko-slovenčinou s výraznými gramatickými chybami...to svedčí o jeho zadubenej inteligencii.

Re: MYTUS

(Míra, 6. 2. 2012 20:05)

Tak co, kdy konečně uzavřete mír se státy kterým jste vyhlásili válku? Nechápu jak můžete mít stejnou vlajku jako když jse byli spojenci Hitlera. Nedovedu si představit, že by dnes Německo mělo na vlakce hákový kříž.

Neskutečná kniha

(Hana, 4. 10. 2011 11:13)

Před pár lety se mi náhodou dostaly do rukou povídky Medailony a jejich přečtení byl pro mě určitě nejsilnější zážitek. Píše se tam o všech hrůzách holokaustu tak jakoby nic, hrozně civilně, ale o to je to horší. Chvílemi jsem se až klepala. Sehnala jsem si to pak v antikvariátu. Teď jsem zjistila, že to vydali znovu. Nejradši bych to všem známým nakoupila, protože něco takového by měl číst každý a nechápu, že tu knihu tady skoro nikdo nezná, když v Polsku to zná snad každý školák. Ale dát tohle jako dárek kamarádům a rodině... nevím.

změna

(iveta, 14. 9. 2011 17:25)

změnili Vám někdy tyto knihy život?nyní čtu Treblinka od Jean-François Steinera.tu knihu má jen vědecká knihovna v Olomouci,takže mi jí zde objednali.Vím, že slova nestačí,ale jak Vám mění životy,knihy s touto tématikou? italkai@seznam.cz

filmy, literatura,

(shula, 24. 8. 2011 14:36)

další filmy k doporučení: člověk bez osudu, zamilovaná smrt, předčítač, okamžik vzkříšení...
a literatura: s číslem na srdci, Mengele, byl jsem asistentem dr. Mengele, manželky SS, útěk z treblinky, útěk z osvětimi, svědkové z továrny na smrt

tuto knihu mám

(shula, 24. 8. 2011 14:30)

tuto knihu mám a musím říct, že pan Thomas ji napsal úchvatně, je velmi čtivá a zároveň poučná, musím říci, že člověku se během četby tak nějak urovnají hodnoty, najednou problémy, které řeším, až tak důležité nejsou...
každý by si ji měl přečíst, je výborná!