Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek   Bez štěstí nepřežiješ - Thomas Buergenthal
O holokaustu bylo napsáno mnoho knih. Při čtění o miliónech obětí je možná málo patrné, že jsou za nimijednotlivé lidské bytosti, z nichž každá měla svůj vlastní osud. Odkrývání těchto osudů bývá drastickým i dojemným zážitkem i dnes, více než šedesát let po válce.
 Thomas Buergenthal se narodil roku 1934 na Slovensku židovským manželům, kteří uprchli z Německa před antisemitskými represemi po nástupu Hitlera k moci. Jeho šťastné dětství trvalo jen krátce. Útoky proti Židům se šíří také na Slovensko a všichni utíkají do Polska. Po přepadení Polska nacisty se dostávají znovu do dosahu rasistického režimu. Procházejí ghettem a pracovním táborem a stále se učí přežít nacistické vraždění. Ačkoliv děti byly vždy jedny z prvních obětí, Tomovi se tomuto předurčení daří unikat. Největším ohrožením jeho života se stává pobyt v Osvětimi a pochod smrti v mrazivém lednu 1945. Někdy souhrou neuvěřitelných náhod, jindy s pomocí přátel nebo i díky instinktům se Tom dožije osvobození. Po roli maskota v polské armádě a pobytu v polském sirotčinci se konečně znovu shledává se svou matkou. Zde Thomas prochází hlubokou proměnou - od počáteční nenávisti ke všem Němcům až k pochopení, že nenávist je příčinou budoucích genocid. Ve svých sedmnácti letech odjíždí do Spojených států, kde získává prestižní právnické vzdělání. Jeho osobní zkušenost z holocaustu jej přivádí k mezinárodnímu právu a k lidským právům.
   Kniha Bez štěstí nepřežiješ je unikátním svědectvím dítěte, které přežilo nekonečného šílenství holocaustu. Tato drsná životní zkušenost jej nakonec přivedla k profesi, která se snaží všem podobným tragédiím zabránit.
 ...
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kniha

(monika, 15. 7. 2011 10:44)

Najlepšia kniha ,ktorú som kedy čítala a zároveň asi aj najhroznejšia a najsmutnejšia je kniha od Jeana F .Steinera "Treblinka " ,je to výpoveď 40.židov ,ktorí prežili tento vyhladzovací tábor .Je to pecka ,len pre silné žalúdky ,ale aj tak by som to dala na stredných školách ako povinné čítanie ,aby sa mnohí zamysleli nad sebou ,hlavne tí ,čo sú v podivných skupinách a myslia si akí sú In ...

Re: kniha

(jana, 18. 7. 2011 14:10)

diky urcite si ji prectu, ale hledam knihu kde by byly vypsane vsechny KT a tu ne a ne sehnat. No budu hledat dal
Jinak ja jsem kupovala knihu Tovarna na smrt na www.knihyabz.cz mrkni treba tam bude

Re: kniha

(jana, 21. 7. 2011 12:52)

jak hledam treblinku od autora Jeana F .Steinera ne ane najit je to
skoda

kniha

(monika, 15. 7. 2011 11:37)

Prosím poraďte mi ,dlho zháňam knihu "továreň na smrť " ,kde by som ju tak mohla zohnať ?

Re: kniha

(Eva, 17. 7. 2011 10:15)

Ahoj ...kniha se velmi těžko schání,ale zkus Aukro-Sběratelství-Válečné knihy-sama jsem ji tam sehnala...Je to opravdu extra třída..

Re: Re: kniha

(monika, 17. 7. 2011 14:13)

Ďakujem moc Evi ,určite vyskúšam .

Re: Re: kniha

(monika, 17. 7. 2011 14:16)

Ďakujem moc Evi ,určite vyskúšam .

Někdo tu chtěl filmy s válečnou tématikou..

(Katka, 22. 5. 2011 17:10)

tak třeba se bude hodit:

Schindlerův seznam
Poslední vlak
Odsun
Chlapec v pruhovaném pyžamu
Život je krásný
Pianista
Síla lidskosti
Der Lebensborn- Pramen života (CZ)
Šedá zona
Ďáblova dílna
Habermannův Mlýn (CZ)
Želary(CZ)
Deník Anne Frankové 1,2
...a další, už si nevzpomenu.Toto jsou filmy, u kterých jsem nemohla smutkem ani mluvit, dýchat.Ze všech zmiňovaných-ten nejsilnější je pro mne Schindlerův seznam.Doporučuju.

Re: Někdo tu chtěl filmy s válečnou tématikou..

(Milada Blažková, 29. 5. 2011 22:08)

Tyto filmy jsem chtela ja...moc dekuji

knihy

(Dana,, 21. 7. 2010 17:34)

V minulých dnech jsem dočetla útlou knihu s názvem "Mrtvý se vrátil" (bohužel si nepamatuji autora, moje matka knihu objevila v domácí knihovně a v domění že jde o detektivku ji začala číst ...)
Vypravěčem je Čech uváděný pouze pod číslem, který přežil díky pomoci svého krajana (Podhor) a společně prošli přes Terezín do Osvětimi a on sám byl i členem sordenkomanda a spíš zázrakem (2x měnil identitu - výměna za mrtvého) se vártil ...

Re: knihy

(Tereza, 14. 5. 2011 21:46)

Dobrý den, tuto knihu jsem také objevila u prababičky v knihovně před x lety, kniha je opravdu otřesným svědectvím života v koncentračních táborech. Bohužel se někde ztratila a já také nevím jméno autora. Ať hledám, jak hledám, nemůžu ji už nikde sehnat - Nemůže mi někdo pomoci??
Děkuji!

Re: Re: knihy

(N, 22. 5. 2011 19:48)

Autor se jmenuje R. Blank :)

kniha

(Marťa, 19. 5. 2011 17:43)

Právě jsem přečetla knihu Útěk z Osvětimi od Andreje Pogoževa. Je to skutečný příběh a stojí to za to si ho přečíst.

kniha Děti Ireny Sendlerové, od autorky Anna Mieszkowska

(Věra , 27. 4. 2011 9:03)

Krásná knížka o ženě, která zachránila 2500 v Polsku. Irena Sendlerová v knize vzpomíná, jak zachraňovala děti a kudy se ubíraly jejich poválečné osudy. Líčí nesnáze a nebezpečí, ale i radosti, které prožívala spolu s nimi. Mnoho z těchto dětí ji považuje za svou druhou matku.

kniha

(Věra , 27. 4. 2011 8:56)

Zrovna jsem dočetla knihu od Zdenky Fantlové, je to životopis, dokument o ženě, která přežila několik koncentračních táborů.

Svědkové z továrny na smrt ......

(Iva, 20. 3. 2011 18:24)

Právě jsem dočetla tuhle knihu, nikdy by nemělo být zapomenuto,je smutné, že se neučí na školách o všech těch zvěrstvech co se děly......připojuji se k p. Dvořákovi a dovolím si přidat: Národ, který se nepoučí ze své minulosti, je odsouzen prožít si ji znova ....

...

(Dávid, 24. 12. 2010 0:38)

Ja Vám tiež doporučujem jednú knihu, ´´Osvětim fakta versus fikce´´ od Rudolfa Seidla. :-)

DOPORUČENÍ KNIHY

(Inka, 19. 12. 2010 18:38)

joko knihu mužu doporičit: Bez Štěstí nepřežiješ a Útěk z malé pevnosti Terezín

osviecim

(jozef, 6. 12. 2010 20:11)

ja som bol v osvietime od 8smej rana do 6tej vecera a aj tak som vsetko nestihol.brzezinka je obrovska a ausvitz...........ked vojdete do plynovej komory v krematoriu c1...........

dCKklZVgObGn

(kqjoek@lfwfho.com, 6. 10. 2010 6:53)

oz5NnY <a href="http://duxomyopxvuy.com/">duxomyopxvuy</a>, [url=http://bkqpnbvtncli.com/]bkqpnbvtncli[/url], [link=http://ktghkkbcambi.com/]ktghkkbcambi[/link], http://bpufdajsagfo.com/