Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek   Bez štěstí nepřežiješ - Thomas Buergenthal
O holokaustu bylo napsáno mnoho knih. Při čtění o miliónech obětí je možná málo patrné, že jsou za nimijednotlivé lidské bytosti, z nichž každá měla svůj vlastní osud. Odkrývání těchto osudů bývá drastickým i dojemným zážitkem i dnes, více než šedesát let po válce.
 Thomas Buergenthal se narodil roku 1934 na Slovensku židovským manželům, kteří uprchli z Německa před antisemitskými represemi po nástupu Hitlera k moci. Jeho šťastné dětství trvalo jen krátce. Útoky proti Židům se šíří také na Slovensko a všichni utíkají do Polska. Po přepadení Polska nacisty se dostávají znovu do dosahu rasistického režimu. Procházejí ghettem a pracovním táborem a stále se učí přežít nacistické vraždění. Ačkoliv děti byly vždy jedny z prvních obětí, Tomovi se tomuto předurčení daří unikat. Největším ohrožením jeho života se stává pobyt v Osvětimi a pochod smrti v mrazivém lednu 1945. Někdy souhrou neuvěřitelných náhod, jindy s pomocí přátel nebo i díky instinktům se Tom dožije osvobození. Po roli maskota v polské armádě a pobytu v polském sirotčinci se konečně znovu shledává se svou matkou. Zde Thomas prochází hlubokou proměnou - od počáteční nenávisti ke všem Němcům až k pochopení, že nenávist je příčinou budoucích genocid. Ve svých sedmnácti letech odjíždí do Spojených států, kde získává prestižní právnické vzdělání. Jeho osobní zkušenost z holocaustu jej přivádí k mezinárodnímu právu a k lidským právům.
   Kniha Bez štěstí nepřežiješ je unikátním svědectvím dítěte, které přežilo nekonečného šílenství holocaustu. Tato drsná životní zkušenost jej nakonec přivedla k profesi, která se snaží všem podobným tragédiím zabránit.
 ...
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kniha

(monika, 15. 7. 2011 11:37)

Prosím poraďte mi ,dlho zháňam knihu "továreň na smrť " ,kde by som ju tak mohla zohnať ?

Re: kniha

(Eva, 17. 7. 2011 10:15)

Ahoj ...kniha se velmi těžko schání,ale zkus Aukro-Sběratelství-Válečné knihy-sama jsem ji tam sehnala...Je to opravdu extra třída..

Re: Re: kniha

(monika, 17. 7. 2011 14:13)

Ďakujem moc Evi ,určite vyskúšam .

Re: Re: kniha

(monika, 17. 7. 2011 14:16)

Ďakujem moc Evi ,určite vyskúšam .

Někdo tu chtěl filmy s válečnou tématikou..

(Katka, 22. 5. 2011 17:10)

tak třeba se bude hodit:

Schindlerův seznam
Poslední vlak
Odsun
Chlapec v pruhovaném pyžamu
Život je krásný
Pianista
Síla lidskosti
Der Lebensborn- Pramen života (CZ)
Šedá zona
Ďáblova dílna
Habermannův Mlýn (CZ)
Želary(CZ)
Deník Anne Frankové 1,2
...a další, už si nevzpomenu.Toto jsou filmy, u kterých jsem nemohla smutkem ani mluvit, dýchat.Ze všech zmiňovaných-ten nejsilnější je pro mne Schindlerův seznam.Doporučuju.

Re: Někdo tu chtěl filmy s válečnou tématikou..

(Milada Blažková, 29. 5. 2011 22:08)

Tyto filmy jsem chtela ja...moc dekuji

knihy

(Dana,, 21. 7. 2010 17:34)

V minulých dnech jsem dočetla útlou knihu s názvem "Mrtvý se vrátil" (bohužel si nepamatuji autora, moje matka knihu objevila v domácí knihovně a v domění že jde o detektivku ji začala číst ...)
Vypravěčem je Čech uváděný pouze pod číslem, který přežil díky pomoci svého krajana (Podhor) a společně prošli přes Terezín do Osvětimi a on sám byl i členem sordenkomanda a spíš zázrakem (2x měnil identitu - výměna za mrtvého) se vártil ...

Re: knihy

(Tereza, 14. 5. 2011 21:46)

Dobrý den, tuto knihu jsem také objevila u prababičky v knihovně před x lety, kniha je opravdu otřesným svědectvím života v koncentračních táborech. Bohužel se někde ztratila a já také nevím jméno autora. Ať hledám, jak hledám, nemůžu ji už nikde sehnat - Nemůže mi někdo pomoci??
Děkuji!

Re: Re: knihy

(N, 22. 5. 2011 19:48)

Autor se jmenuje R. Blank :)

kniha

(Marťa, 19. 5. 2011 17:43)

Právě jsem přečetla knihu Útěk z Osvětimi od Andreje Pogoževa. Je to skutečný příběh a stojí to za to si ho přečíst.

kniha Děti Ireny Sendlerové, od autorky Anna Mieszkowska

(Věra , 27. 4. 2011 9:03)

Krásná knížka o ženě, která zachránila 2500 v Polsku. Irena Sendlerová v knize vzpomíná, jak zachraňovala děti a kudy se ubíraly jejich poválečné osudy. Líčí nesnáze a nebezpečí, ale i radosti, které prožívala spolu s nimi. Mnoho z těchto dětí ji považuje za svou druhou matku.

kniha

(Věra , 27. 4. 2011 8:56)

Zrovna jsem dočetla knihu od Zdenky Fantlové, je to životopis, dokument o ženě, která přežila několik koncentračních táborů.

Svědkové z továrny na smrt ......

(Iva, 20. 3. 2011 18:24)

Právě jsem dočetla tuhle knihu, nikdy by nemělo být zapomenuto,je smutné, že se neučí na školách o všech těch zvěrstvech co se děly......připojuji se k p. Dvořákovi a dovolím si přidat: Národ, který se nepoučí ze své minulosti, je odsouzen prožít si ji znova ....

...

(Dávid, 24. 12. 2010 0:38)

Ja Vám tiež doporučujem jednú knihu, ´´Osvětim fakta versus fikce´´ od Rudolfa Seidla. :-)

DOPORUČENÍ KNIHY

(Inka, 19. 12. 2010 18:38)

joko knihu mužu doporičit: Bez Štěstí nepřežiješ a Útěk z malé pevnosti Terezín

osviecim

(jozef, 6. 12. 2010 20:11)

ja som bol v osvietime od 8smej rana do 6tej vecera a aj tak som vsetko nestihol.brzezinka je obrovska a ausvitz...........ked vojdete do plynovej komory v krematoriu c1...........

dCKklZVgObGn

(kqjoek@lfwfho.com, 6. 10. 2010 6:53)

oz5NnY <a href="http://duxomyopxvuy.com/">duxomyopxvuy</a>, [url=http://bkqpnbvtncli.com/]bkqpnbvtncli[/url], [link=http://ktghkkbcambi.com/]ktghkkbcambi[/link], http://bpufdajsagfo.com/

Osvětim 2010

(Vartas, 23. 9. 2010 1:59)

Dobrý den, Osvětim jsem viděl na vlastní oči a je to něco nepředstavitelného.... Celá exkurze po částech 1+2 trvá cca 4.5 hodiny... Měli jsme přednes v češtině a nejenom že nám ta paní věnovala tolik hodin času, ale do výkladu dala i kus srdce... Nikdy jsem nic takového neviděl a nikdy na ten zážitek nezapomenu...Snad jsem se snažil celou věc pochopit a tak jsem do teď přečetl cca 20 knih s touto tématikou. DOPORUČUJI: Utekl jsem z Osvětimy (R.Vrba-naprosto strhující skutečný příběh), zmiňovaná V pekle plynových komor, SS v akci, Noc a mlha, Osvětim- konečné řešení, Mengele-Anděl smrti aneb úplný životní příběh, Osvětim- Továrna na smrt....Dále bych rád poprosil o jakékoliv informace o veliteli krematorií Ottu Mottovi, může někdo poradit, kde je možné ho vidět a přečíst si o něm?? (Vše o něm je zablokované) Díky, Vartas@centrum.cz

V pekle plynových komor

(Hanka, 20. 9. 2010 21:05)

Hodně mě oslovila kniha "V pekle plynových komor" od Sholoma Venezii..Musím přiznat,že knihu jsem přečetla jedním dechem..Jde o autentickém svědectví muže z tehdejšího židovského sonderkommanda.Děs a hrůza a o to horší,že jsem byla v Osvětimi několikrát a dokážu si představit kde a co bylo.Samozřejmě ten hnus si nedovede asi představit nikdo,kdo to nezažil.A před těmi co to žažili a dokázali i po tom( pokud měli to štěstí) žít dál,klobouk dolů.

Katka,16.9.2010 14:12

(Katka, 16. 9. 2010 14:15)

Tato kniha mě hodně zaujala a obdivuji všechny co přežili holokaust. Mám spoustu knih na toto téma a stále mi to bere dech co všeho jsou lidi schopni, jak udělat ale i jak přežít. Děkuji všem co své zážitky dali na papír.