Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek   Bez štěstí nepřežiješ - Thomas Buergenthal
O holokaustu bylo napsáno mnoho knih. Při čtění o miliónech obětí je možná málo patrné, že jsou za nimijednotlivé lidské bytosti, z nichž každá měla svůj vlastní osud. Odkrývání těchto osudů bývá drastickým i dojemným zážitkem i dnes, více než šedesát let po válce.
 Thomas Buergenthal se narodil roku 1934 na Slovensku židovským manželům, kteří uprchli z Německa před antisemitskými represemi po nástupu Hitlera k moci. Jeho šťastné dětství trvalo jen krátce. Útoky proti Židům se šíří také na Slovensko a všichni utíkají do Polska. Po přepadení Polska nacisty se dostávají znovu do dosahu rasistického režimu. Procházejí ghettem a pracovním táborem a stále se učí přežít nacistické vraždění. Ačkoliv děti byly vždy jedny z prvních obětí, Tomovi se tomuto předurčení daří unikat. Největším ohrožením jeho života se stává pobyt v Osvětimi a pochod smrti v mrazivém lednu 1945. Někdy souhrou neuvěřitelných náhod, jindy s pomocí přátel nebo i díky instinktům se Tom dožije osvobození. Po roli maskota v polské armádě a pobytu v polském sirotčinci se konečně znovu shledává se svou matkou. Zde Thomas prochází hlubokou proměnou - od počáteční nenávisti ke všem Němcům až k pochopení, že nenávist je příčinou budoucích genocid. Ve svých sedmnácti letech odjíždí do Spojených států, kde získává prestižní právnické vzdělání. Jeho osobní zkušenost z holocaustu jej přivádí k mezinárodnímu právu a k lidským právům.
   Kniha Bez štěstí nepřežiješ je unikátním svědectvím dítěte, které přežilo nekonečného šílenství holocaustu. Tato drsná životní zkušenost jej nakonec přivedla k profesi, která se snaží všem podobným tragédiím zabránit.
 ...
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Osvětim 2010

(Vartas, 23. 9. 2010 1:59)

Dobrý den, Osvětim jsem viděl na vlastní oči a je to něco nepředstavitelného.... Celá exkurze po částech 1+2 trvá cca 4.5 hodiny... Měli jsme přednes v češtině a nejenom že nám ta paní věnovala tolik hodin času, ale do výkladu dala i kus srdce... Nikdy jsem nic takového neviděl a nikdy na ten zážitek nezapomenu...Snad jsem se snažil celou věc pochopit a tak jsem do teď přečetl cca 20 knih s touto tématikou. DOPORUČUJI: Utekl jsem z Osvětimy (R.Vrba-naprosto strhující skutečný příběh), zmiňovaná V pekle plynových komor, SS v akci, Noc a mlha, Osvětim- konečné řešení, Mengele-Anděl smrti aneb úplný životní příběh, Osvětim- Továrna na smrt....Dále bych rád poprosil o jakékoliv informace o veliteli krematorií Ottu Mottovi, může někdo poradit, kde je možné ho vidět a přečíst si o něm?? (Vše o něm je zablokované) Díky, Vartas@centrum.cz

V pekle plynových komor

(Hanka, 20. 9. 2010 21:05)

Hodně mě oslovila kniha "V pekle plynových komor" od Sholoma Venezii..Musím přiznat,že knihu jsem přečetla jedním dechem..Jde o autentickém svědectví muže z tehdejšího židovského sonderkommanda.Děs a hrůza a o to horší,že jsem byla v Osvětimi několikrát a dokážu si představit kde a co bylo.Samozřejmě ten hnus si nedovede asi představit nikdo,kdo to nezažil.A před těmi co to žažili a dokázali i po tom( pokud měli to štěstí) žít dál,klobouk dolů.

Katka,16.9.2010 14:12

(Katka, 16. 9. 2010 14:15)

Tato kniha mě hodně zaujala a obdivuji všechny co přežili holokaust. Mám spoustu knih na toto téma a stále mi to bere dech co všeho jsou lidi schopni, jak udělat ale i jak přežít. Děkuji všem co své zážitky dali na papír.

tuto

(Šárka, 8. 9. 2010 21:43)

knihu jsem přečetla jedním dechem...krásně napsaná.
Z filmů můžu doporučit: Šedá zóna, Předčítač a Poslední vlak - první film, u kterého jsem kdy v životě brečela...

filmy

(Milada Blažková, 24. 8. 2010 18:52)

Ahoj,
precetla jsem si nekolik knih o koncentracnich taborech a 2.sv.v., ale rada bych o tom videla nejaky filmy, ale ne dokumenty...zatim se mi podarilo na netu najit pouze dva...prosim vas, kdo vite o nejakych filmech, tak mi prosim napiste na e-mail...blazkova.milada@seznam.cz...prosim...dekuji tem, kteri mi odepisou

Ravensbrück

(Nataly, 21. 8. 2010 19:23)

Kniha,která mnou otřásla a kniha bezvadně sepsaná kolektivem žen,které přežily ženský koncentrační tábor v Ravensbrücku.Nejzajimavější a nejotřesnější kniha včetně mnoha fotografií,kterou jsem kdy četla.Bohužel ji nemohu nikde sehnat.Knihovna,ze které jsem ji měla před 5lety půjčenou už neexistuje a dodnes mám tuto knihu v paměti,kdyby někdo věděl ihned mne prosím kontaktujte na mail spiderema@seznam.cz
Také jsem mimo jiné četla skvěle sepsanou knihu - Zapomeňte,že jste byli lidmi,ale Ravensbrucku se snad už žádná nevyrovná....

knihy

(Rene, 25. 6. 2010 19:56)

Doporučuji knihu Svědkové z továrny na smrt a Treblinka, slovo jak z dětské říkanky

úžasná kniha

(Bárta, 5. 4. 2010 19:33)

Doporučuji knihu "V německém zajetí" , napsal J.Beneš.
Vydáno někdy v roce 1946.Autor (příbuzný prezidenta Beneše)popisuje své zážitky z Pankrácké věznice ,z Osvětimi , z Buchenwaldu a končí v podzemním lágru Dora (ten dle autora byl peklem i proti Osvětimi).
Nevím zda to vyšlo i později ,pochybuji ,komunistickému režimu se to asi nelíbilo .

histoire kon. táborů

(Renča, 9. 3. 2010 15:48)

Ahoj, nevíte prosím někdo o nějaké knížce, která obecně pojedává o historii koncentračních táborů? Tyto tábory tu totiž byly ještě před nacismem a kominismem, nalézám pouze jen knihy o historii konkrétních táborů, ale jako táborů obecně ne. Díky moc

ODKAZ

(Suzi, 6. 2. 2010 10:57)

http://www.databazeknih.cz/knihy/osvetim-naciste-a-konecne-reseni-11579
Tohle je jeden odkaz na tu knihu;-)

Vznik Osvětimi

(Suzi, 6. 2. 2010 10:54)

Ahoj, jestli chcete (Terka) nějakou knížku o vzniku Osvětimi apod. tak znám jednu: Osvětim - konečné řešení. Nepamatuju si autora, ale byl to angličan.

tip na knížku

(Michaela, 18. 12. 2009 21:03)

Ahoj já jsem nedávno přečetla knihu: "ÚTĚK Z OSVĚTIMI" knížka se četla úplně sama, uprostřed najdete o nějaké ty fotky a autor je Andrej Pogožev (ruský válečný zajatec, kterému se jako jednomu z mála podařilo utéct z pekla Osvětimi)...smutná ale pravdivá knížka

pro autora/autorku těchto stránek

(Petr, 2. 12. 2009 13:32)

Ahoj, přidal jsem si na tyto stránky odkaz na svou stránku www.historienacismu.estranky.cz. Dal/a by sis sem odkaz na moje stránky ?
P.S. píšu to sem, protože se mi to nepodařilo odeslat přes "kontakt".

To Terka

(camel, 22. 11. 2009 13:26)

Ani jednu z těchto knih jsem nečetl,ale myslím,že alespoň jedna by Ti měla dát odpověď na tvé otázky.
http://knihy.abz.cz/prodej/rad-teroru-koncentracni-tabor
http://knihy.abz.cz/prodej/zapomente-ze-jste-byli-lidmi

To -Janekpilot

(Terka, 21. 11. 2009 17:16)

Poměrně jsi mě překvapil se svým tvrzením. Detaily, kterých sis všímal, zřejmě většina z nás snadno přehlédne. Mrzí mě, že jsem se na to při návštěvě Osvětimi nesoustředila. Mimochodem, jakým způsobem jsi se dostal k odebírání vzorků odtamtud? Pokud se tedy můžu zeptat...
co se knih týká, Svědkové z továrny na smrt je opravdu dosti krutá kniha, Treblinka, slovo jak z dětské říkandy na mě působila poněkud zvláštně. Pro zajímavost doporučuji něco z druhé strany = Velitem Osvětimi, jsou to autobiografické zápisky Rudolfa Höse.
Ještě dotaz na náv všechny-znáte nějakou knihu, která vypovídá o vzniku o koncentračních táborů?

otázka

(jitka, 21. 11. 2009 14:37)

Nevíte prosím o žijícím člověku který přežil holocaust nejlépe Olomoucký kraj potřebuju to k seminarní práci diky

To -Janekpilot

(pepino, 8. 11. 2009 8:28)

Než začneš něco psát tak si to ověř,dělal jsem dvě sezony v Osvětimy průvodce pro čechy,a není tam ani dnes a měl jsem možnost nahlédnout do dokumentace o historii a vzniku lágru a to co ty píšeš jsou jenom tvé doměnky které ti somozřejmě nikdo nebere,ale skutečnost je jiná,například ten počet oken a hned tě z toho vyvedu protože na staně 20 je krematorium 4 a za rok na to se zvyšujícím počtem deportovaných dělali některé ůpravy a to včetně některých místností a ztoho pohledu vyplívá ,že to velké okno bylo zazděno na menší a vedle vzniklo nové velké neboť tam vznikla místnost k sušení a ůpravě vlasů a tavých příkladů ja hodně a to by nám tady nestačila stránka a doporučil bych ti popovídat si z někým ze sordenkomanda,já měl to štěstí a pak se dívá na všechno ůplně z jiného pohledu.

Janku,Janku

(camel, 28. 10. 2009 1:39)

,nebuď hned takovej janek.Patricie jenom napsala,že se jí ta knížka líbila a ty na ní hned s kyanovodíkem a svou teorií promodralejch zdí :-)))...ale jinak nic ve zlým,čím víc lidí tě bude poslouchat,tím víc lidí ti uvěří.

To Patricie:Jestli se ti líbil film Šedá zóna(stejně jako mě),doporučil bych Ti skvělou knížku Miklós Nyiszli "Byl jsem Mengeleho asistentem"(dolejc ji popisuju-malá reklama :-) ),ve které je tato událost popsána(mám na mysli nález přeživší holčičky uvnitř hromady mrtvol v plynové komoře).Dokonce mám pocit,že se tvůrci filmu touto knihou nechali inspirovat,jinej podobnej případ mi není znám.

kniha

(camel, 21. 9. 2009 14:57)

Právě jsem dočetl vcelku útlou knížku Miklós Nyiszli "Byl jsem Mengeleho asistentem" a nezbývá mi,než ji všem,co se zajímají o problematiku holocaustu,vřele doporučit.Vyšla docela nedávno,takže by neměl být problém ji sehnat.Paměti pravé ruky samotného Mengeleho,který si maďarského žida-lékaře vybral rovnou z rampy nádraží,popisující službu v Osvětimském koncetračním táboře až do samotného konce války,jsou napsány naprosto fascinující formou jazyka-tahle knížka se čte úplně sama.Místy je to až brutální líčení každodenní práce na pitevním stole,ale stále je to silný příběh o neskonalé odvaze jednoho člověka,který chtěl všechny ty hrůzy popisující v knize přežít a vylíčit okolnímu světu,aby prozřel a hlavně nezapomněl.

dobrá volba

(Patricie, 19. 9. 2009 14:20)

Svědkové z továrny na smrt je kniha, kterou jsem též přečetla a dóóóst se mi líbila. Také doporučuji film Šedá zóna. Je to z prostředí Osvětimského koncentráku, fakt hustý...A Česko-Slovenský nový film Nesplněný slib je také jednička, stojí za shlédnutí...