Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek   Bez štěstí nepřežiješ - Thomas Buergenthal
O holokaustu bylo napsáno mnoho knih. Při čtění o miliónech obětí je možná málo patrné, že jsou za nimijednotlivé lidské bytosti, z nichž každá měla svůj vlastní osud. Odkrývání těchto osudů bývá drastickým i dojemným zážitkem i dnes, více než šedesát let po válce.
 Thomas Buergenthal se narodil roku 1934 na Slovensku židovským manželům, kteří uprchli z Německa před antisemitskými represemi po nástupu Hitlera k moci. Jeho šťastné dětství trvalo jen krátce. Útoky proti Židům se šíří také na Slovensko a všichni utíkají do Polska. Po přepadení Polska nacisty se dostávají znovu do dosahu rasistického režimu. Procházejí ghettem a pracovním táborem a stále se učí přežít nacistické vraždění. Ačkoliv děti byly vždy jedny z prvních obětí, Tomovi se tomuto předurčení daří unikat. Největším ohrožením jeho života se stává pobyt v Osvětimi a pochod smrti v mrazivém lednu 1945. Někdy souhrou neuvěřitelných náhod, jindy s pomocí přátel nebo i díky instinktům se Tom dožije osvobození. Po roli maskota v polské armádě a pobytu v polském sirotčinci se konečně znovu shledává se svou matkou. Zde Thomas prochází hlubokou proměnou - od počáteční nenávisti ke všem Němcům až k pochopení, že nenávist je příčinou budoucích genocid. Ve svých sedmnácti letech odjíždí do Spojených států, kde získává prestižní právnické vzdělání. Jeho osobní zkušenost z holocaustu jej přivádí k mezinárodnímu právu a k lidským právům.
   Kniha Bez štěstí nepřežiješ je unikátním svědectvím dítěte, které přežilo nekonečného šílenství holocaustu. Tato drsná životní zkušenost jej nakonec přivedla k profesi, která se snaží všem podobným tragédiím zabránit.
 ...
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

doporučuji

(Erika, 10. 9. 2009 23:25)

Jestli se taky mohu přidat k diskuzi, tak vřele doporučuji Svědkové z továrny na smrt, je to o historii a svědectví židovského sonderkommanda v Osvětimi. Také jsem to přečetla jedním dechem. A z té knížky jsem se o Osvětimi dost dozvěděla.

Neuvěřitelné

(Michal, 15. 8. 2009 16:54)

Přečetl jsem během 2 dnů celou knihu a určitým kapitolám jsem ani nevěřil, že se něco takového mohlo stát. Neuvěřitelné.

knihy

(Klára, 9. 8. 2009 19:58)

Četla jsem už spoustu knih s válečnou tématikou a moje nejoblíbenější je: Treblinka, slovo jak z dětské říkanky- doporučuji všem;-) a děkuji za další tipy na knihy

Holocaust

(hodbodka, 29. 7. 2009 0:51)

Pro Patricie knihu Holocaust.. a Bůh tehdy mlčel, jsem taky četla..moc dobrá knížka..ostatní se pokusím sehnat a taky přečtu :-)

prosba

(Kat, 26. 7. 2009 14:43)

Prosím,neznáte,nevíte,...KDO? napsal nesehnatelnou knihu ,,Přežil jsem svou smrt,, ? (není zde souvislost se snímkem z roku 1960 se stejným názvem....román pojednává o hrůzách a mj. hlavní hrdina uteče jen díky tomu,že předstírá smrt a nechá se zavalit hromadou mrtvých,kterým ujídá zbytky tvrdého chleba z rukou...) Kniha zmizela tak,že ji někdo rodině jednoduše nevrátil....Sháním tento počin několik let,ale nedaří se...DĚKUJI PŘEDEM ZA INFO.

KNÍŽKY KTERÉ STOJÍ ZA TO.....

(PATRICIE, 26. 7. 2009 10:15)

Knížku Bez štěstí nepřežiješ-Thomase Buergenthala jsem zvládla přečíst během jediného dne. Je to fakt mazec, nedokážu si představit, že by něco takového mohlo zvládnout dítko dnešní doby.....Další knihu, kterou jsem zhltla během dvou dnů je Zapomeňte, že jste byli lidmi....-Miroslav Moulius, Roman Cílek (autoři přežili koncentrák), moc doporučuju a momentálně mám rozečtenou knížku Holocaust...a Bůh tehdy mlčel-Roman Cílek, jsem u konce a také vřele doporučuji.

hledám známého

(Jiřík, 18. 7. 2009 19:39)

Poradil by mě někdo, kde najít seznam obětí v koncetračním táboře Mathausen? Byl jsem tam v r. 1992 a na pamětních deskách, kde je údajně seznam všech obětí, podle států a v abecedním pořadí, jsem svého známého nenašel.

pro Bobeš

(admin, 24. 6. 2009 14:25)

Měl bys ji sehnat v každém knihkupectví a pokud ne, tak se domluv s vedoucím a oni ji objednají. Je to běžná praxe.

KDE?

(Bobeš, 23. 6. 2009 22:39)

Nevíte kde by se dala tato kniha sehnat?

nejlepší kniha

(Dana, 9. 6. 2009 19:05)

nejllepší a nejdojemnější knížka o pobytu v koncentračním táboře kterou jsem kdy četla je jiskra života od E.M.Remarque..všem doporučuju

Potlesk!

(Míša, 17. 5. 2009 13:59)

Tuto knihu sem si koupila není to ani týden a už jí mám přečtenou... Ačkoli jsem celkem pasivní čtenář tak tuto knížku si ráda přečtu znovu... Je krásně napsaná a musím před ním smeknout!

super kniha

(iggánek, 9. 5. 2009 22:41)

také jsenm si tu knuhu koupila,protože tuto tématiku čtu a velice mě zaujala. četla jsem jí jedním dechem a te´d už jí půjčuji ostatním.doporučuji

bomba

(majtinka, 8. 4. 2009 15:39)

Tu knížku mám, změnila mi život....


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5