Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek   Bez štěstí nepřežiješ - Thomas Buergenthal
O holokaustu bylo napsáno mnoho knih. Při čtění o miliónech obětí je možná málo patrné, že jsou za nimijednotlivé lidské bytosti, z nichž každá měla svůj vlastní osud. Odkrývání těchto osudů bývá drastickým i dojemným zážitkem i dnes, více než šedesát let po válce.
 Thomas Buergenthal se narodil roku 1934 na Slovensku židovským manželům, kteří uprchli z Německa před antisemitskými represemi po nástupu Hitlera k moci. Jeho šťastné dětství trvalo jen krátce. Útoky proti Židům se šíří také na Slovensko a všichni utíkají do Polska. Po přepadení Polska nacisty se dostávají znovu do dosahu rasistického režimu. Procházejí ghettem a pracovním táborem a stále se učí přežít nacistické vraždění. Ačkoliv děti byly vždy jedny z prvních obětí, Tomovi se tomuto předurčení daří unikat. Největším ohrožením jeho života se stává pobyt v Osvětimi a pochod smrti v mrazivém lednu 1945. Někdy souhrou neuvěřitelných náhod, jindy s pomocí přátel nebo i díky instinktům se Tom dožije osvobození. Po roli maskota v polské armádě a pobytu v polském sirotčinci se konečně znovu shledává se svou matkou. Zde Thomas prochází hlubokou proměnou - od počáteční nenávisti ke všem Němcům až k pochopení, že nenávist je příčinou budoucích genocid. Ve svých sedmnácti letech odjíždí do Spojených států, kde získává prestižní právnické vzdělání. Jeho osobní zkušenost z holocaustu jej přivádí k mezinárodnímu právu a k lidským právům.
   Kniha Bez štěstí nepřežiješ je unikátním svědectvím dítěte, které přežilo nekonečného šílenství holocaustu. Tato drsná životní zkušenost jej nakonec přivedla k profesi, která se snaží všem podobným tragédiím zabránit.
 ...
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Oprava

(Josef Jiránek, 17. 2. 2017 7:49)

Ne v "Úvod" , ale v Sachssenhausen. Paedon.
Jiránek

Kniha

(Josef Jiránek, 17. 2. 2017 7:46)

Zájemci o knihy a soukromí historici. Podívejte se na můj článek v úvodu. Díky
Josef Jiránek

Dora - Zadrátované myšlenky a vzpomínky

(Jura, 10. 2. 2017 7:43)

Doporučuji knihu která pojednává o sabotáži výroby raket V2 v koncentračním táboře Dora-Mittelbau napsanou podle vpomínek Františka Jelínka který byl v Doře společně s Jiřím Benešem. Knihu lze koupit na ABZ nebo STAHUJKNIHY.

Doporucuji knihy

(ellis, 10. 6. 2016 8:24)

Loutkar z ghetta - Eva Weaver
Nadeje umira posledni - Halina Birenbaumova
Prezil jsem varsavske ghetto - Senek Rosenblum
Utekl jsem z Osvetimi - Rudolf Vrba
Terezin,tri roky v predpekli - Carlo Ross

Od techto knih jsem se nemohla ocima odlepit,doma mi vsude stala prace a ja jen cetla a cetla :)

hledam knihu

(janis, 21. 4. 2012 18:17)

dobry den hledam knihy ravensbruck a knihu Helga AMESBERGEROVÁ — Katrin AUEROVÁ — Brigitte HALBMAYROVÁ: Sexualizované násilí, tyhle knihy nemuzu nikde sehnat koupim i pouzite dejte prosim typ diky

Re: hledam knihu

(LIBOR, 12. 1. 2014 4:49)

DOBRÝ DEN.KNIHA RAVENSBRUCK SE DÁ SEHNAT UŽ JEN V ANTIKVARIÁTECH-MŮJ ANTIKVARIÁT-DO VYHLEDAVAČE NAPIŠTE NÁZEV A MĚLO BY TAM BÝT NĚKOLIK NABÍDEK V ROZMEZÍ 100-350KČ,SÁM JSEM KNIHU DNES OBJEDNÁVAL,MOŽNÁ JSTE KNIHU JIŽ SEHNALA,TAKŽE TO BERTE TAK,ŽE JSEM CHTĚL POMOCI-KNIHA OPRAVDU STOJÍ ZA TU NÁMAHU SI JI SEHNAT.

Re: Re: hledam knihu

(janis, 4. 4. 2014 21:27)

Dobry den, knihu uz mam nakonec jsem ji sehnala, a vidim ze jste na tom asi tak jak ja, taky shaním knihy o kazdem KT, ale tomuto tématu se venuji tak asi 10 let :)takze hodne stesti při hledani knih :)

Re: Re: Re: hledam knihu

(LIBOR SMUTNÝ, 31. 5. 2014 2:19)

DOBRÝ DEN.10 LET JE DLOUHÁ DOBA MUSÍTE MÍT URČITĚ DOST NAČTENO O KT,DOCELA BY MĚ ZAJÍMALO KOLIK KNIH SE VÁM PODAŘILO SEHNAT A NAOPAK,KTERÉ SHÁNÍTE.NEJDÉLE-20LET, JSEM SHÁNĚL KNIHY-PŘEŽILA JSEM OSVĚTIM-K.ŽYWULSKÁ,VYHASNUTÉ OČI-M.ŠVALBOVÁ,ŠPATNĚ SE SHÁNÍ-DÝMY NAD BIRKENAU-S.SZMAGLEWSKA-NEJLÉPE NAPSANÁ KNHA Z PROSTŘEDÍ ŽENSKÉHO KT-BIRKENAU-TAHLE KNIHA MI ZCELA ZMĚNILA ŽIVOT,ČETL JSEM JI VE SVÝCH 13 LETECH A OD TÉ DOBY MĚ TYHLE KNIHY O KT NEDAJÍ SPÁT,SNAŽÍM SE SEHNAT CO NEJVÍCE TITULŮ-SPÍŠE NAPSANÉ DO ROKU 89 A MŮŽETE MI VĚŘIT,ŽE SE SHÁNĚJÍ POMĚRNĚ ŠPATNĚ,HLAVNÍ JE ZNÁT NÁZEV KNIHY,TAK NAPŘ- MUŽ,KTERÝ STŘÍHAL UŠIMA-V.KRALJ--DOCELA RARITNÍ KNIHA-TÝKÁ SE POBOČNÉHO TÁBORA ALLACH-DACHAU,TAKŽE VÁM RÁD POMŮŽU SE SHÁNĚNÍM V PŘÍPADĚ,ŽE BYSTE MĚLA ZÁJEM O VZÁJEMNOU SPOLUPRÁCI PŘIPISUJI SVŮJ EMAIL-L.Smutny@seznam.cz

Celá řada knih

(Jan Petřík, 2. 11. 2011 16:14)

Doporučuji číst popořadě:

1) Revizionizmus holocaustu a jeho politické důsledky
2) Rudolfova zpráva: znalecký posudek o plynových komorách v Osvětimi
3) Treblinka: vyhlazovací nebo tranzitní tábor?
4) Belzec: propaganda, svědectví, archeologický výzkum a historie

http://www.vzdelavaci-institut.info/?q=revizionizmus

Re: Celá řada knih

(janula, 18. 11. 2011 18:06)

paraaaaaaaada diiiiiky

Re: Celá řada knih

(Zlatka, 29. 5. 2014 20:10)

Výborné stránky...taky všem doporučuju ;)

sophiina volba

(neznámý :), 19. 5. 2014 11:46)

Tato kniha je o kt osvětim a je velmi zajímava

četla jsem

(katka, 2. 5. 2014 15:38)

právě jsem dočetla knihu NAHÝ MEZI VLKY ob Bruna Apitze. Také z koncentračního prostředí. Do tábora propašoval jeden z nových vězňů kufr s tříletým dítětem... Co se dělo mezi vězni pro jeho záchranu je neuvěřitelné. Doporučuji přečíst.

HLEDÁM KNIHY Z PROSTŘEDÍ TĚCHTO KT

(LIBOR, 12. 1. 2014 5:34)

DOBRÝ DEN.PROBLEMATICE KT SE VĚNUJI TÉMĚŘ 35 LET,ALE STÁLE JSEM NENAŠEL KNIHY,KTERÉ SE TÝKAJÍ KT-GROSS-ROSEN, NATZVILLER,DÁLE O VYHLAZOVACÍM TÁBOŘE JASENOVAC-POUZE ČESKY.TAKY JE MOŽNÉ,ŽE NIKDY NEBYLY KNIHY O ZMÍNĚNÝCH KT V ČESKÉM JAZYCE NAPSÁNY,ALE STÁLE DOUFÁM,ŽE MI NĚKDO PORADÍ TITULY KNIH,KTERÉ MARNĚ HLEDÁM TOLIK LET.PŘEDEM DÍKY

Je mnoho knih, které již nevyjdou.

(Radek Dvořák, 16. 8. 2010 16:19)

Je mnoho knih, které již nikdy nevyjdou.
Já bych doporučoval knihy autorů: Ota Kraus A Erich Kulka
‘Továrna na Smrt‘ a ‘Noc a Mlha‘
Ta druhá dokonce vyšla i v Německu pod názvem Nacht und Nebel
Což byl název programu konečného řešení, kterým vše pojmenovali po schůzce nacističtí vrcholní funkcionáři ve Wannsee. Byla to průmyslová likvidace národů ve velkém měřítku. Jinak všem kdo chce mít husí kůži doporučuji prohlídku Osvětimi pár kilometrů od Havířova. Už postavit se v dobytčím vagoně pro transport dává nepříjemný pocit, který umocní hromadná latrína. Sám si nedokážu představit 250 000 lidí uvězněných a týraných či zabíjených. Spousta lidí skončila jako hnojivo v polích a v řece Visle. Když dnes po spousty letech někdo řekne ‘Jsem v Troubě‘ nikoho nenapadne, že to je pořekadlo s koncentráku.
Já jsem Vlastenec, a i když se to v dnešní době nenosí jsem rád že je spousta lidí, kterou zajímá historie dávná i nedávná. Proto že národ pohrdajíc Historii kráčí vstříc záhubě Budoucích. O dnešní době to platí dvojnásob.
Souhlasíte? 47Musterman@seznam.cz

Re: Je mnoho knih, které již nevyjdou.

(Terka, 30. 1. 2011 12:37)

Sohlasím...továrna na smrt je úžasná kniha...čtu jí jedním dechem... o 2.sv.válku se zajímám necelé 4 roky, Někdy ani nevím co mě na tom tolik fascinuje, v mých 17 ti letech, ale myslím si že je dobře že se o to lidé zajímají..Teď mám v plánu dělat o Osvěnimi a Březince práci, vůbec nevím jak začit, ale vím že když se do toho ponořím nebudu schopná se odtrhnout...podkud máte někdo nějaký návrh jak bych měla svou práci psát, napište mi ne meil : TerezQwa@seznam.cz předem děkuji

Re: Re: Je mnoho knih, které již nevyjdou.

(Zlatka, 8. 4. 2012 13:58)

Já již dvacet let scháním doklady o jedné v holocaustu vyvražděné rodině,už mám takto přes třicet jmen,dávat je dohromady je fuška,poznat po tolika letech kdo byl kdo a dávat dohromady rodiny.Prosím a škemrám po archivech a protože z nich nikdo nepřežil,krom jednoho u 311 perutě v Anglii,který se sice vrátil ale v r.1951 zemřel,,a jedna dívka zachráněná p.Wintonem,však už také zemřela.Tak vím jak toto téma pro Vás bude těžké...Není asi již pamětníků kterých se zeptat...Držím Vám palce..

Re: Re: Je mnoho knih, které již nevyjdou.

(kristýnka, 2. 6. 2012 19:32)

právě jsem podruhé dočetla od Remarqua Jiskru života.Velmi autentické a jakoby to sám autor prožil.Ještě teď to ve mě je

Re: Re: Re: Je mnoho knih, které již nevyjdou.

(brčko1986, 16. 2. 2013 23:26)

To musím souhlasit :) Jiskra života je stejně jako všechny jeho knihy živá, jako by to žil on sám. Je fakt, že toho zažil hodně, hodně knih napsal v zákopu na frontě, ale co kus, to perla

Re: Je mnoho knih, které již nevyjdou.

(Zlatka, 8. 4. 2012 13:51)

souhlasím z celého srdce.,měli jsme snad štěstí že jsme tyto hrůzy nezažili...a mám radost že i ,,pár mladých toto téma zajímá.


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »