Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lidice

11. 11. 2007

Lidické děti - (převzato ze stránek Památník Lidice - http://lidice-memorial.cz)LIDICKÉ DĚTI

Osud dětí je na lidické tragédii nejsmutnější. Odloučení dětí od matek proběhlo v tělocvičně kladenského Gymnázia. Děti byly odvezeny autobusem na nádraží, pak jely vlakem do Lodže, kde žily 3 týdny ve sběrném táboře.

Nejmenšímu dítěti byl 1 rok a 6 dní, nejstarší hoši byli do 15, dívky do 16 let. Dne 2. července bylo rozhodnuto o jejich osudu. Několik dětí dostalo tajně korespondenční lístky, aby napsaly svým příbuzným. Poté byl vydán rozkaz o převozu do vyhlazovacího tábora v Chelmnu nad Nerrem.

Přivezené oběti byly do zámečku přiváděny s tím, že pojedou dále. Musely se svléknout, ponecháno jim bylo jen prádlo, ručník a mýdlo, aby se mohly před cestou vykoupat. Nato byly odváděny do nákladního auta zvlášť upraveného pro 80-90 osob, kde byly během 8 minut usmrceny výfukovými plyny. Zde končí poslední stopy lidických dětí.

Ze 105 lidických dětí zůstalo naživu jen 17. 9 adoptovaných německými rodinami a 7 nejmenších do 1 roku, které byly umístěny v Praze v německém dětském domově. Jeden chlapeček v domově zemřel. Po lidické tragédii se matkám narodilo 7 dětí, naživu zůstaly jen dvě. Jeden chlapec se narodil v koncentračním táboře, ale po porodu byl ihned usmrcen.

10. června, v den první tryzny, jedna z lidických žen, Anna Hroníková, po skončení slavnostních projevů vznesla k národu prosbu: „Pomozte nám najít naše děti“.
O jejich osudu nebylo nic známo.

Za pomoci paní Hany Benešové se pak vydala skupina složená ze dvou členů policie a dvou lidických matek po stopách dětí. Pátrání skončilo v květnu 1947, kdy bylo nalezeno poslední dítě, Václav Zelenka.

ze 105 dětí 82 dětí zemřelo v Chelmnu

6 dětí zemřelo v kojeneckém ústavu

17 dětí se vrátilo domů

POMNÍK DĚTSKÝCH OBĚTÍ VÁLKY

Tragičnost lidického zločinu hluboce zasáhla akademickou sochařku prof. Marii Uchytilovou.V roce 1969 se rozhodla vytvořit bronzové sousoší lidických dětí, které mělo být zároveň vnímáno jako "Památník dětským obětem války".

Vytvořit dvaaosmdesát dětských soch v nadživotní velikosti jí trvalo dvě desetiletí. Ateliér, kde pomník vznikal, za tu dobu navštívily desetitisíce lidí z celého světa. Spontánně se začaly sbírat finanční prostředky na realizaci sousoší, které již tehdy oslovovalo každého, kdo ho spatřil.

V březnu 1989 dokončila autorka dílo v sádře, avšak z vybraných finančních darů nikdy nic nedostala. První tři sochy tak odlila do bronzu ze svých vlastních úspor. Bohužel na podzim roku 1989 nečekaně umírá. Své životní dílo tak spatřila umístěné v Lidicích jen ve své vlastní představě.

Od roku 1990 pokračoval v práci, ale již sám, její manžel J.V. Hampl. Na jaře 1995 byla na vyznačeném terénu zhotovena betonová podstava obložená žulovými deskami a poté přišla ta dlouho očekávaná chvíle. Ke svým matkám do Lidic se navrací 30 dětí v bronzové podobě.

Od léta 1996 se s různým časovým odstupem instalovaly další sochy. Posledních 7 bylo odhaleno v roce 2000. Nyní se tu do údolí dívá 42 dívek a 40 chlapců zavražděných v roce 1942.


Akademická sochařka Marie Uchytilová
17.1. 1924 – 16.11. 1989

Dětství a studentská léta prožila v Plzni, kde studovala sochařství u prof. Otakara Waltera. V letech 1945-1950 byla posluchačkou Akademie výtvarných umění v Praze u prof. Otakara Španiela (obor medailersko-sochařský), poté byla profesorkou sochařství na odborné výtvarné škole v Praze.

Je autorka velkého množství plastik, portrétů a medailí. Vytvořila sochu Barunky pro Českou Skalici a její jednokorunová mince ženy sázející lipovou ratolest byla naším nejdéle obíhajícím platidlem. Od roku 1969 pracovala nepřetržitě na „Památníku dětských obětí války“, prvním svého druhu na světě.

Zemřela náhle na srdeční infarkt v předvečer 17. listopadu 1989.

Velký dík patří všem, kteří myšlenku díla sochařky Marie Uchytilové a Jiřího V. Hampla morálně a finančně podpořili.

Lidické děti - (převzato ze stránek Památník Lidice - http://lidice-memorial.cz) 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kožešínková

(Lenka, 26. 1. 2013 17:22)

Je mi velké líto těchto děti :( Nejradějí bych stračila essesáky a hitlera do plynovych komor aby vedeli jaký to je :/ :) Tyto sochy jsou úžasné:)

Re: Kožešínková

(silva, 19. 12. 2013 16:41)

neboj se oni se hezky smaži v pekle to im preju

Re: ....

(marie horová, 25. 1. 2013 11:35)

DETÍ LÍTO :toi si také rikám je mI TECH 105

....

(inkognito, 4. 1. 2010 11:17)

To by neudělalo ani zvíře!!!Nenapadne zdravé ze svých řad,tak jako člověk!!K tomu co se dělo v onu dobu není co dodat.Byli to ubožáci a doufám že se za to smaží v pekle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: ....

(Anny, 12. 6. 2012 17:32)

Proč všichni říkají zvěrstva, zvířata apod.? Vždyť to jsou ZRŮDY!!! Zvíře by NIKDY nic takového neudělalo!

Lidice

(Markéta, 7. 4. 2012 15:39)

Tohle všechno způsobila myšlenka udělat atentát na Hyandricha.Atentát se povedl,jenže ten co ho provedl,neměl s nikým sdílet informace,jen že to udělal.Tím SSáky rozuřil,a jak mile se dozvěděly že to byli lidé s Lidic,okamžtě začaly jednat.Když jsem viděla ten film brečela jsem.když jsem četla knihu,co se zabýva prakticky od vzniku lidic až po její konec,zůstaval mi rozum stát.Němci nenechaly ani hroby v normálu,vyrabovaly a srovnaly se zemi všechno.Šlo jim jen o to aby se obohatčili.Byly to jen obyčejné bestialní zrůdy.Nic jiného,zabily plno nevinných lidi.Zničili rodiny.A těm co přežili zanechaly nejhnusnější vzpomínku jakou nechat mohly.

prosim pomocte mladému studentovy

(/L/úkax, 8. 2. 2012 14:17)

Chelmnu nad Nerrem,kbyl zavražděn (popraven) první člověk?
v tomto táboře ... prosím napište mi celí datum(příklad 5.4.1926)
Děkuji za odpověd a odpověd my prosím pošlete na 4lukyy4@seznam.cz

Děkuji /L/úkax

bestie

(nic a víc, 21. 2. 2010 16:29)

Nechápu co to bylo za lidi!!Podle mě sme si všichni rovný at jsme jakýkoliv národnosti,ale všichni sme lidi.a už vůbec nechápu proč zabíjeli ty malé děti který sotva přídou na svět a hned musí umřít.....je to hnus.....a co ty bestie v nešní době ??? ani jeden vtý strašný době nebyl....myslí si že jsou velký,silný páni,ale ne jsou to naprostý nuly.kdyby byli aspon trochu normální tak se nad tim vším pozastaví a zapřemýšlí nad tím,ale protože jsou tak jednoduchý tak to nemůžou pochopit a radši budou podporovat tohle zlo co tu bylo....udělat jim to samí to co páchali natěch nevinných lidí,aby viděli jaký to je........

Re: bestie

(Linda, 22. 5. 2011 9:59)

mas pravdu

hruza

(,,,,,,,,,,, 30. 4. 2011 23:54)

a kvuli tomu mam averzi k tomu nem. narodu.aj naprik tomu ze lutuju ciny svojich predkov.

Paní sochařka Uchytilová

(J.Pelc, 5. 2. 2011 14:04)

byla drobná,ale nesmírně vitální žena.Mimo jiné byla autorkou portrétu ženy na minci 1 Kčs.Poznal jsem ji v době,kdy již tvořila sousoší lidických dětí ve skutečné velikosti v sádře ve svém ateliéru v Hodkovičkách.Vyprávěla mi,jak dospěla k předsevzetí vytvořit pomník lidickým dětem.V době,kdy se touto myšlenkou zabývala,se jedné noci probudila a cítila nutkání jet do Lidic.Dojela tam,usedla na stráň a celou noc jí hlavou běžely představy tohoto pomníku.V době,kdy byla na pomník vyhlášena soutěž,již měla hotový model,se kterým se tam přihlásila a soutěž vyhrála.Tím to však neskončilo,musela se vypořádat se závistí různých lidí z uměleckých kruhů,včetně pokusů o zničení díla.Tehdy mně požádala o jeho ochranu a jsem rád,že jsem mohl alespoň takto přispět k realizaci tohoto díla.Pro zajímavost: postavy dětí jsou v nadživotní velikosti a nejsou modelovány podle dochovaných fotografií, nýbrž podle živých dětí a každá postava má svoji historii.Např.je zde zobrazena reálná tvář umírajícího chlapce.

Terka

(............, 8. 1. 2011 12:45)

je to hrůza my taky bylo v Lidicích a v Terezíně a jak tam museli spát takový prnka nad sebou děs :(

gabača

(hrůzka, 8. 1. 2011 12:43)

co chudáčci ty nacisté hovada blbý jak je trápily ty lidi v koncentračních táborech hrůza :(

kundy

(fuck off Deutsch, 11. 12. 2010 23:25)

SMRT vsem co tohle delali ubojim a bezbranym detem, vy hovada snad jste vsichni SKAPALI.V.ZEMI

Je mi do pláče

(Dušan Hladík, 2. 11. 2010 11:38)

Mám doma dceru. Jen při pomyšlení na ty hrůzy za druhé světové války tak mám slzy v očích a neuvěřitelný vztek/nenávist k těm sviním! Decentnější slovo jsem u sebe nenašel.

Achjo

(Maký Jájí, 30. 4. 2010 9:31)

Hrůůza... děs... chudášci děti:-( to není ani možný,kdo by tohle moh udělat:-(Uplně nevinejm dětem co za nic nemůžou:-(!!!!!

Smutné ale pravdivé

(Tomáš Vyrostek, 4. 6. 2009 12:38)

Je to hrozné,tohle by měli zažít ti hajzlici co zvedají pravou ruku a uctívají to,čemu se nedá říci jinak než hrůza,děs a neskutečné zlo:-(je mi s toho smutno.Nedávno jsem tam byl,kdo jste v Lidicích nebyl tak tam určitě jedte.

hruza

(Lenisek, 30. 3. 2009 15:09)

nechapu to ne je lito zabit komara a oni takhle zabijeli neviny lidi a chudaci zidi ty to meli nejhorsi my jsme tam taky byli v tom terezine je to zajmavi alekdyz vas zavrou do ty celi tak to je naprosto hruzostrasny nikomu bych to neprala zazit a tem kdo tohle to deleli tak s nima udelat to stejny!

hruza

(prcek, 27. 1. 2009 16:13)

nechapu jak tohle mohl nekdo delat takhle ublizovat lidem je to hnus

................

(bitch, 25. 1. 2009 18:47)

áchjo ... je to hrozny ... nechapu co z toho ty lidi měli ... fáákt dmnce