Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křišťálová noc

Protižidovský pogrom (známý spíše jako "Křišťálová noc") propukl v noci z 9. na 10. listopadu 1938.

 Toto pojmenování vzniklo podle střepů z rozbitých výloh, oken i lustrů. Tento pogrom může být považován za mezník protižidovské politiky. Znamenal přechod k úplnému vyloučení Židů ze společnosti a potenciálně k jejich fyzické likvidaci.

 Jako záminku si nacisté vybrali čin 17letého Žida Herschela Grünspana. Ten dvěma výstřely těžce zranil legačního sekretáře na německém vyslanectví v Paříži Ernsta vom Ratha. Ten zemřel odpoledne 9. listopadu. Týž večer se shodou okolností konalo v Mnichově setkání starých nacistických bojovníků s Hitlerem. Každoročně si připomínali nezdařený puč v roce 1923. Po odchodu Hitlera v nočních hodinách předstoupil Göbbels se zprávou o úmrtí Ernsta vom Ratha, s projevem plným protižidovské nenávisti. 

 Již v noci začaly nepokoje a útoky na židovské objekty. Na území Německa, obsazeného Rakouska a okupovaného pohraničí protektorátu bylo vypáleno či zdemolováno 267 synagog, na 7500 židovských obchodů a bytů bylo vyrabováno. Téměř 100 Židů se stalo obětmi pogromu. Na 30 000 jich skončilo v koncentračních táborech Dachau, Buchenvald a Sachsenhausen.

 Paradoxně právě Židům bylo nařízeno odstranit vzniklé škody a uvést ulice do původního stavu. Byli jim zabaveny pojistky a navíc bylo Židům uloženo zaplatit pokutu ve výši jedné miliardy marek.

 Herschel Grünspan byl hned po svém činu zatčen francouzskými orgány a později předán do Německa. Zde se jakákoli informace o něm ztrací.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář