Jdi na obsah Jdi na menu
 


Miloslav Moulis - bývalý buchenwaldský vezeň č. 15941

16. 1. 2008
Kamarádi, tábor je svobodný!


V těchto dnech si připomínáme již po jednašedesáté 11. duben roku 1945, osvobození nacistického koncentračního tábora Buchenwald. Stalo se tradicí, že tento den je oslavován i jako Mezinárodní den osvobozených politických vězňů.

Předlouhých jednašedesát let uplynulo od toho nezapomenutelného okamžiku. Tehdy za slunečného, téměř letního dne, uprchli poslední esesáci, stateční vězňové přelézali ostnaté dráty a ke koncentračnímu táboru se přiblížil první americký tank.
Nastal den, na který jsme celá léta čekali, i když jsme nevěděli, zda se ho vůbec dožijeme. Ani jeden vězeň nesmí padnout živý do rukou spojeneckých armád. Tak zněl rozkaz Hitlera a Himmlera. Pamatuji si, jak už v předcházejících dnech vyhnali SS jen v Buchenwaldu na pověstné pochody smrti přes 20 tisíc vězňů, kteří měli být postupně zahubeni. Ještě dva dny před 11. dubnem přicházely do Buchenwaldu nekonečné zástupy zubožených, často již umírajících ubožáků z pobočných táborů, kde lidé pracovali v podzemních nacistických fabrikách. Na pochodech byli vězňové likvidováni, stačilo, když se někdo o chvilku opozdil a byl strážnými nemilosrdně zastřelen. Dnes, kdy si připomínáme toto výročí, vzpomínáme také bezpočet našich kamarádů, kteří se stali na samém konci války oběťmi nacistické hrůzovlády.
Ale Buchenwald nebyl jen místem nepopsatelných zločinů, utrpení a smrti. Že se nám některým podařilo přežít léta hrůz, o to se zasloužila bezpříkladná a dnes už neuvěřitelná solidarita mezi politickými vězni. V těch strašných podmínkách, v místech, která byla založena k vraždění lidí, mnozí denně riskovali život, aby pomohli druhým. V Buchenwaldu se nejednou podařilo zachránit člověka již odsouzeného k smrti. Čeští lékaři obrazně řečeno strkali hlavu do oprátky, aby zachránili Rusa nebo Francouze. Političtí vězňové se spojili, aby zachránili život malého polského chlapce, jak to popisuje známý román Nahý mezi vlky.
Několik dní před osvobozením velitel koncentračního tábora nařídil, aby se ihned dostavilo k bráně čtyřicet sedm vybraných vězňů, především německých antifašistů, z nichž někteří byli vězněni již od roku 1933, kdy se nacisté dostali k moci. Mezi nimi byl i Čech Petr Zenkl, primátor Prahy, vězněný od roku 1939. Všichni měli být zahubeni ještě před příchodem spojeneckých armád. Ale stalo se něco neuvěřitelného: výbor tajné organizace vězňů, příslušníků všech národností, se usnesl: Ohrožené spoluvězně nevydáme, ale v táboře je ukryjeme.
Ale to již byla vzpoura, něco v koncentračním táboře neslýchaného. Esesáci zuřili, usilovně hledali ukryté. Marně, nikdo je nezradil. Všichni se dožili osvobození.
Na rozhodující a osudný den 11. duben nikdo z nás nemůže zapomenout. Byly tři hodiny odpoledne, kdy se z táborového rozhlasu ozval hlas Hanse Eidena, německého antifašisty: Kamarádi, tábor je svobodný!
Ale ještě před tím, než přijely americké tanky, stateční vězňové, příslušníci tajné organizace, již obsadili tábor.
Je třeba také dodat, že k žádnému krvavému masakru nedošlo. Ozbrojení vězňové předali sto sedmdesát esesáků, které pochytali, americké armádě.
Ale ještě na jiný okamžik nelze zapomenout. O několik dní později, 19. dubna, se shromáždilo na táborovém náměstí, bývalém apelplatzu, všech 20 tisíc zachráněných, dnes již bývalých vězňů. Byli mezi nimi Francouzi, Poláci, Rusové, přes dva tisíce Čechů, Jihoslované i němečtí odpůrci nacistů. Před tribunou se třepotaly vlajky všech evropských států, mezi nimi i vlajka Československé republiky. V několika jazycích byl potom přečten text Buchenwaldské přísahy, kterou jsme jednohlasně schválili.
Od osvobození Buchenwaldu a jak říkáme, od našeho druhého narození, již uplynulo více než šest desetiletí. V roce 1945 bylo nacistické Německo poraženo, ale léta, která následovala, nebyla v mnoha částech světa dobou míru. A ještě dnes pozvedají svůj hlas kazimíři, kteří tvrdí, že neexistovaly žádné plynové komory a krematoria, v nichž byly vražděny statisíce lidí, mužů, žen i dětí. Právě my, kteří jsme prožili hrůzy Osvětimi, Buchenwaldu a jiných koncentračních táborů, musíme tyto zlověstné hlasy přehlušit a znovu všem lidem říkat pravdu, kterou jsme poznali z vlastních trpkých zkušeností. Zároveň na začátku 21. století musíme zakřiknout všechny, kdo vůbec zpochybňují výsledky druhé světové války. Německý nacismus byl sice poražen, ale dnes vyvstávají nová nebezpečí. Bezpříkladné zločiny teroristů ohrožují celý svět a mohou ohrozit každého z nás. Zášť mezi národy a rasismus nezmizely. Stále aktuální jsou slova Buchenwaldské přísahy, že neustaneme, dokud nebudou vymýceny všechny kořeny nacismu. Také letos 11. dubna nebudeme jen vzpomínat, ale i varovat.


Miloslav Moulis
bývalý buchenwaldský vězeň č. 15 941

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

to se nesmí opakovat

(Miloslav, 23. 1. 2010 1:55)

Nepochopím, jak extremistické živly u nás i jinde oživují nacistické symboly, obhajují ta svinstva co fašisti dělali a jezdí oslavovat výročí narození Rudolfa Hesse k jeho hrobu. Jedině jak je to odnaučit by snad bylo zavřít je do některého koncetračního tábora a dělat jim to, co se tam dělo bezbranným a neviným lidem. Pak by snad změnili svůj názor a přestali by podporovat myšlenky fašismu.

hrůza

(sorbonos, 17. 1. 2010 18:24)

Musím reagovat na vzkaz Petra..Měli by tábory zbourat..To nesmíme dopustit..Naopak,uchovat co nejdéle a každý by se tam měl podívat.Nesmíme zapomenout.. Nikdy..je tam spousta bolesti,nářku,smrti a je třeba si to uchovat a nedopustit,aby se to opakovalo

seznam veznu

(lenka Volfova, 5. 10. 2009 14:05)

Dobry den muj deda byl v Buchendwalu ale nikdy s nama o tom nechtel mluvit jen zazrakem prezil podarilo se mu utect proc byl veznen nevim a uz se to nedozvim uz neni mezi nama ale mne osobne by to zajimalo jmenoval se Josef Hainz zda nekdo dedu znal prosim o odpoved rada se dozvim vice dekuji Volfova

Nikdo nesmí přežít

(Bezi, 8. 7. 2009 13:36)

Četl jsem tu knihu jedním douškem.Ilsa Koch byla pěkná sviňě.Nechala jsi z tetování mrtvých vězňú delat stínítka na lampy.

seznam vězňů

(manova, 8. 6. 2009 4:18)

dobrý den, mohl by mně někdo poradit, hledám seznam vězňů, nebo žijícího účastníka z Buchenwaldu, který by znal mého otce Františka Coufala. Ten byl 4 roky vězněn za to, že dal esesákovi po tlamě když obtěžoval v baru nějakou ženu. Otec utekl z pochodu smrti, přežil a nikdy nám nechtěl nic o Buchenwaldu říct. Ráda bych věděla víc. děkuji za případnou odpověď. kontakt manova20@seznam.cz

demonstrace

(edit, 9. 12. 2008 15:06)

13.12.2008 pořádá Antifašistická akce demonstraci proti rasismu,sociálnímu vyloučení,za důstojný život.V Praze,Těšňov 14:00h. www.antifa.cz

***

(darknesska, 5. 12. 2008 9:29)

Souhlas s Miou, adminovi velká poklona, tyhle stánky jsou jedny z těch čtivých, které zaujmou lidi, kteří se o to opravdu zajímají. Rovněž nesouhlasím s fašismem ale všechny, němce zase nejde házet do jednoho pytle...

hrůza

(Petr, 22. 11. 2008 22:53)

Vyděl jsem videa a fotky z koncentračních táboru to snad neni možný co ty fašistycký dobytkové dělali jaky zvěrstva dokázali udělat na těch obyčejných lidí normálně je mi stoho zle. Měli by ty tábory zbourat vím že je to památka ale bylo by to lepší doufam že se tohleto nikdy nebude opakovat. ČEST PAMÁTCE LIDEM KTERÝ TO NEPŘEŽILI TU OTŘESNOU HRŮZU.

ZUZA 3,8 2008

(ZUZANA T, 3. 8. 2008 15:04)

JEZDIVAM PO VYLETECH NA KONCETRACNI TABORY A JE TO STRASNE CO SE DELO.MOJE BABICKA V KONCETRACNIM TABORE BYLA JE UZ TED PAR LET PO SMRTI VYPRAVELA NAM OTOM ZE SLZAMA V OCICH. NEPOCHOPIM TY CO PODPORUJI FASISMUS . NEMAM TAKOVE LIDI RADA A NEMCE VUBEC.

********************

(Marcela, 26. 5. 2008 11:00)

Je to něco strašného co způsobily fašisté,tolik mrtvých neviných lidí.Nikdy by se historie neměla opakovat a přesto se to děje uctívání fašismu-špatné zákony proti fašismu a povolování různých nesmyslných akcí skínů.Já bych ty lidi co to podporují nacpala do lágrů,jak by mluvily pak.Moje babička zažila 2.světovou válku v pracovním lágru a nikdy o tom nemluvila,ale byla to nejsilnější žena co znám.Lidi by se měly zamyslet nad tím co bylo a co se může stát!

............................

(Terka, 1. 4. 2008 15:44)

Kdyz ctu tyto stranky tak me po zadech beha mraz a do oci se mi tlaci slzy.... je to strasny ale jeste horsi je ze tomu nekdo neveri nechapu ty lidi co podporujou nacismus!.

TAkhle by to mělo být...

(Mia, 24. 2. 2008 13:16)

Tyhle stránky by si mělo prohlídnout víc lidí.Já se o tohle téma zajímám a tyhle stránky..ukazují ty hrůzy co se děly v reálným světle.Autorovi patří dík..