Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nicholas Winton

19. 5. 2009

Nicholas Winton

Britský bankovní úředník Nicholas Winton si před 70 lety, ještě jako mladý 30letý muž, velmi dobře uvědomil vzrůstající nebezpečí nastupujícího nacismu a místo své dovolené, kterou chtěl strávit na lyžích ve Švýcarsku, odjel do Prahy. Zde začal okamžitě organizovat záchranné mise převážně židovských dětí, jimž hrozila smrt ve vyhlazovacích táborech. Od března do září 1939 se mu takto podařilo z Prahy do Londýna odvézt vlakem a zachránit 669 dětí. Ty pak našly azyl v rodinách britských občanů.

Rodiny zachráněných dětí se do dnešních dnů rozrostly na více než 5000 potomků. Jelikož svůj čin Nicholas Winton rozhodně nepokládal za nějak významný, v následujících padesáti letech o něm nikomu neřekl. Jeho žena Greta po letech náhodou při vyklízení půdy našla dokumenty, které se týkaly právě dětských vlakových transportů. Spojila se s historičkou Elisabeth Maxwell, která zorganizovala velmi emotivní setkání Nicholase Wintona se zachráněnými dětmi v televizním pořadu BBC. Od okamžiku, kdy se příběh Nicholase Wintona dostal na veřejnost, začal přitahovat pozornost stále většího počtu lidí.

Nicholas Winton se mimo jiné ve Velké Británii angažoval v péči o staré lidi a byl za tyto své činy britskou královnou povýšen do šlechtického stavu. V roce 1998 obdržel z rukou prezidenta České republiky Václava Havla Řád T. G. Masaryka. Z iniciativy žáků Základní školy v Kunžaku vznikla petice, v níž žáci a studenti základních a středních škol žádají norský parlament, aby Siru Nicholasi Wintonovi udělil za jeho zásluhy Nobelovu cenu za mír. K 21. říjnu 2008 nesl petiční arch 53 851 podpisů.

Další vlak plánoval Nicholas Winton na 3. 9. 1939. Bohužel tento vlak už s dětmi do bezpečí nevyjel, protože 1. 9. 1939 vypukla 2. světová válka.

(text převzat ze stránek: http://www.wintontrain.eu/cs/site/nicholas-winton/nw-intro.htm)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář