Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blok smrti

10. 5. 2009
Podzemí
Trestné komory:
   Cely v podzemí se od sebe lišily a sloužily k různým účelům. V obyčejných celách byli umisťováni vězňové behem vyšetřování, do temných komor posílali vězně k odpykání trestu a od roku 1941 ty, které při apelu vybral velitel nebo vedoucí tábora. "Výběr" se prováděl po zjištění útěku některého vězně z tábora. "Vybíralo se" z bloku, k němuž patřil uprchlík. Obvykle vybírali 10 nebo 20 vězňů. V temných komorách nedostávali vězňové ani jíst ani pít Po několika dnech umírali hladem. Ti, kteří byli posláni do temné komory (plocha kolem 7 m/2) k odpykání trestu, trávili v ní celou noc a ráno museli do práce. Bývalý vězeň Maxmilian K. popisuje pobyt v temné komoře:
   "Po večeři kolem 21. hodiny jsem šel na blok číslo 11. V podzemí tohoto trestního bloku vyly bunkry. Přihlásil jsem se u blokového společně s 38 spoluvězni, kteří měli podobně jako já odsedět tři noci. Jakmile blokový podal službu majícímu blokführerovi hlášení o počtu vězňů, zavedl nás v jeho přítomnosti do sklepa a zavřel v cele číslo 20. Obvykle se přitom prováděla osobní prohlídka každého vězně. Tentokrát však na to zapomněli. Proto měli němečtí kápové u sebe cigarety, zápalky, svíčku a brožury ke čtení. Ve 22.00 hodin zapálili kápové svíčku, četli brožury a kouřili cigarety. V cele bylo stále dusněji. Teplota vzduchu prudce stoupala, takže jsme začali odhazovat saka, kalhoty a pak prádlo. Kolem půl jedné už nebylo možno stát. Lidé se začali motat, vrážet do sebe, proklínat; chtěli vyrazit dveře, ale bezvýsledně. Zápach se neustále zvyšoval, výpary dusících se lidí stávaly se nesnesitelné, slabší lidé padali, silnější bojovali o místo u dvěří, kudy aspoň částečně pronikal vzduch. Ponějaké době ztratili všichni vědomí, a když byl ráno v 5 hodin bunkr otevřen, museli nás všechny vytáhnout a položit na chodbě bunkru. Všichni jsme byli nazí. Ze 39 osob zavřených v cele číslo 20 zůstalo na živu 19. Z nich 6 museli dopravit do nemocnice, kde zemřeli dalši 4."

Stehzelle:
   Dále zde byly tzv."Stehzell" ("cely, v kterých se mohlo jen stát"). V nich vězňové buď odpykávali trest, anebo sem byli zavřeni ti, kteří byli dopadeni na útěku. Cela byla rozdělena na čtyři samostatné části o rozměrech 90x90 cm. Vězňové se do nich dostávali jako do psí boudy otvorem v podlaze. Do každé části se museli vtěsnat čtyři (celkem tedy 16 vězňů ve čtyřech částech). Vzduch sem vnikal jedině malým otvorem 5x5 cm. Vězňové nemohli sedět, nemluvě již o ležení, a pro nedostatek vzduchu se dusili. Ty, kteří nezemřeli, hnali ráno do práce a večer je sem znovu zavírali. Vězeň dopadený při útěku nedostával v tomto žaláři ani jíst ani pít a umíral z hladu.
   Vedení tábora provádělo zde periodické selekce zvané "vybírání" nebo "čištění bunkru". Vybrané vězně stříleli na nádvoří bloku číslo 11 anebo je posílali do zvláštního trestního oddílu (Strafkompanie).

Patro

Sál č.11  
Tělesné tresty:  
   Tresty se vyměřovaly na zvláštním kozlíku. Oficiální počet 25 ran dosahoval při horlivosti esesáků až 75. Vězeň přitom musel počítat nahlas každou ránu. Když se spletl, začínalo se s bitím znovu. Následky bití líčí výpověď bývalého vězně Boleslava Bicze:
   "Po 21 dnech (pobytu v cele v bloku č.11) vynesli nás sanitáři večer na prostranství před blokem číslo 16, kde jsme v přítomnosti Hösse, Grabnera a Krankemanna dostali 50 ran. Ztratil jsem vědomí a nabyl jsem je teprve po čtrnáctidenním pobytu v táborové nemocnici; probudil jsem se na sále, kde leželo 36 mrtvol. Na mou prosbu přeložil mě lékař-vězeň Tadeusz G. na jiný sál, operoval mě a pečoval o mne asi 7 týdnů, dokud jsem se nevyléčil z ran po bití. Hnisaly mi hýždě, vznikla flegmona a nekrosa a většina svalů na pravé straně hýždí odumřela..."
   Současně s Biczem bylo zbito několik jiných vězňů. Jeden z nich, Stanislaw Mrzyglód, zemřel následkem tohoto strašného bytí.

Půda
Zavěšování na trámu:
   Trest zavěšování na trámu spočíval v tom, že vězně pověsili za ruce vytočené dozadu tak, že se špičkami nohou sotva dotýkal země. Vězňové takto viseli několik hodin. Tento trest se prováděl na půdě bloku číslo 11.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pomoc

(An, 16. 3. 2014 11:15)

Některé komentáře tady mě děsí víc, než ten článek.

nic

(kiki, 5. 5. 2013 13:33)

nic se vtom neda najit

Re: .

(Dušan, 5. 3. 2013 21:19)

Ty kradeš v obchodech a aby ses přiznal tak to ne. Ale házet špínu na druhé umíš. Jsi obyčejný idiot, který by potřeboval seřezat prdel!!!

ticho

(marie, 21. 6. 2010 19:51)

byla jsem navstivit OSVETIN je to nekonecny smutek ktery zanecha v kazdem pocit

pre ticho ss

(zz, 27. 10. 2011 0:45)

Bodaj by si tak jedneho dna skoncil aj ty

Re: Re: ticho

(t, 9. 2. 2012 4:48)

Jsi velký hlupák, nechápu Tě, na taková místa se jezdí pro uctění památky těch, kteří tam zahynuly

Re: Re: ticho

(Dušan, 5. 3. 2013 21:10)

Ty jeden vymaštěný rasisto. Já bych ti to přál, abys to zažil. A ty výprasky také. A já osobně bych ti je rád dával. Idiote!!!

Re: xxx

(Dušan, 5. 3. 2013 21:14)

Jsi vydegerovaný bl--c, který by potřeboval roz--t tla-u.

X(

(Maco, 12. 7. 2011 13:52)

To je niečo strášne!!! Jak toho mohli byť schopní urobiť... :/ hamba im!!!! vyjebaný essesáci!!! nech sa smažia v pekle. Bodaj by to oni zažili na vlastnú kožu.. ZJEBANCI!!!!!!!!!!

díky bohu

(zuzana, 16. 6. 2011 15:18)

tuto mě zajmalo už od mala..děkuju bohu že sem se v tý době nenarodila když sem byla malá našla sem deník své pra prababičky která v této době žila a pokaždé když si ho přečtu brečím...byla malá holka když jí zabili rodiče...nechápu ty lidi jak na to mohli mít žaludek to nebyli lidi ale zrůdy nic víc.prapra babi byla jedna zmála dětí které to přežili.škoda že sem se s ní potkala jen jednou chtěla bych aby mi wše řekla...

Jak?

(Monika, 30. 4. 2011 21:48)

Bože můj...jak tohle všechno může udělat člověk člověku!!! V představách na toto všechno se mi chce zvracet. Doufám, že se tyto a podobné věci nebudou už nikdy opakovat...je to tak nelidské a odporné!

peklo koncentračni tabor holokaust

(tereza valarikova, 1. 9. 2010 10:43)

jeeeeeeeeeeeej boroci ani nemužu uvěřit že ti nacisti byli tak hrozni.i gestapo.adolf hitler je taky blbec.v koncentračnim taboře je tam tak masakrovali že to byl hotovy holokaust.): ............takže osvětim byl nejhorši koncentrak v dějinach lidstva.byl to horor jak tam zachazely s dětma.dobře že se adolf hitler zabil protože toho spachal až moccccccccc............a ty sv*ně sou fakt hrozny to by sem jim libilo kdy ta zachazeli s něma? no a že sou to romove nebo žide a vězni vězni mněli jit do vězeni a ne do koncentraku a žide tam taky neměli co dělat.plynove komory některe byly sbořeny aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeee je mi to lito hlavně žide ach jo to byla tak hnusna hnusna a hnusna světova valka 2 vzpominam

Bohužel se to stále opakuje...

(Petr, 2. 8. 2010 17:34)

Je to nejspíš dravcem v člověku. Proto lágry a vyvražďování různých etnik provází každý konflikt. Taky jsme to dali Němcům během odsunu pěkně sežrat. Nehájím je, bez 38 by nebyl 46, ale pravda je, že vždy se nejvíc mstí ti, kteří nemají za co.

nocni mura

(paska, 21. 6. 2010 19:48)

je to jedno velky peklo co postihlo tento svet ,prosim boha at se to nikdy neopakuje .vsem zesnulim ,,,,vzpominame a nezapomeneme

Němci a nacisti sou VELKÝ SV*NĚ!!!

(Amy Lorenz, 18. 6. 2010 15:20)

Teda chtěla sem napsat s užvatelem: PIRATE.DELUXE!!!!!!!

Němci a nacisti sou VELKÝ SV*NĚ!!!

(Amy Lorenz, 18. 6. 2010 15:18)

Jedinou věc, kterou nechápu je, proč je takle mordovali??? Souhlasím s uživatelem: WWW.ANTIFA.CZ!!! Kdybych tam byla a přežila, tak bych na konci války je tam tky zavřela a etě hůř je mlátila a...mno pstě bych je zabila všechny!!!! PS: obdivuju ty, kteří to peklo přežili!!!

biti je nula

(tereza valarikova, 10. 6. 2010 17:20)

biti je nula na proti hladovym a nakaženym tyfem

nemohu uveřit

(HONZA (BRNO), 29. 1. 2010 21:48)

Mraz mi jde po zadech a styka studeny pot na to není snad ani slov , zrudy nacisticky

Lékaři hanby

(sorbonos, 17. 1. 2010 18:29)

Přečtete si knihy..Lékaři hanby..Treblinka..To jsou věci,které už nikdy se nesmí opakovat..Není možné,že mohou lidé tak otupět...

HNUS..!

(Šárka, 24. 12. 2009 22:28)

OpdpOrné...týrání neviních lídi..!