Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva Birkenau

19. 4. 2008

Obrazek


Auschwitz I , Auschwitz II - Birkenau:

Místa, kde se jakoby zastavil čas. Zde neměl život žádnou cenu. Místo, kde rukou nacistické mašinérie zahynulo více než 1 milion mužů, žen i dětí. Vždy jsem si přál Osvětim navštívit a na vlastní oči spatřit toto místo tragédie.

Navrhl jsem tedy ZV OS KOVO Řetězárna, jehož jsem členem, zda by si tento jednodenní zájezd nevzali pod svá křídla. Podařilo se a v sobotu 9.6.2007 se po páté hodině ranní vyrazilo. Autobus byl téměř plný a do Březinky jsme dorazili okolo deváté hodiny.

Po chvíli jsem stál před hlavní strážnicí SS - „Bránou smrti“, kudy přijížděly transporty deportovaných z okupované Evropy.

Vydal jsem se nikoliv po rampě, kde lékaři SS prováděli selekci, ale doprava po cestě vedoucí táborem BIIa – „Karanténou“.

Po mé levé ruce jsem minul 19 dřevěných baráků a došel na křižovatku. V budově napravo se nacházelo velitelství tábora. Kdybych se vydal rovně, vstoupil bych do tábora BIII – „Mexiko“, který byl ve výstavbě. Zub času si s ním už také pohrává a jeho horní část pomalu, ale jistě zarůstá trávou a stromy. Šel jsem tedy v levo a postupně míjel bloky BIIb – „Terezínský rodinný tábor“, BIIc – „Maďarský židovský tábor“, BIId – „Mužský tábor, BIIe – „Cikánský tábor“, BIIf – Mužský nemocniční tábor. Dále jsem prošel menší bránou a ocitl se v lese. Pociťoval jsem nezvyklí klid a do toho všeho si ptáci v korunách stromů klidně pozpěvovali. Nic nenasvědčovalo tomu, že zrovna zde se odehrávaly pochmurné lidské příběhy. Cestou lesíkem mě nalevo upoutal menší rybníček, do kterého byl sypán lidský popel. Hned za ním se nacházely zbytky krematoria č IV. Toho krematoria, které se podařilo vězňům, na sklonku války, částečně vyhodit do povětří. Hned naproti po mé pravé ruce se nacházeli zbytky krematoria a plynové komory č V. Dále za tímto krematoriem byla hranice ke spalování mrtvých a hromadné hroby sovětských válečných zajatců.

Zde jsem si dal menší přestávku a shlédl jediné tři dochované fotografie, kdy se ženy, děti a starci museli svléknout už v lesíku a nazí vpochodovat do připravené plynové komory. To si ještě stále mysleli, že z kohoutku nad jejich hlavami opravdu poteče voda. Druhá fotografie zachycuje členy sonderkomanda jak vynášejí zplynovaná těla k hranici. Na třetí fotografii již tato těla hoří. Tyto fotografie pořídil tajně jeden z vězňů.

Dále jsem se vydal cestou vlevo, kde jsem došel k základům baráků tzv. „Kanady“. Zde se skladovaly uloupené věci nově příchozích vězňů. Pokračoval jsem však cestou vpravo, kde se nacházela táborová lázeň. V současnosti je v budově stálá expozice zabavených věcí: fotografie, hodinky, kufry a další věci.

Pokračoval jsem stále za svým nosem a dorazil k dalším dvěma krematoriím č. II a III. Mezi těmito krematorii se nachází Mezinárodní pomník obětem nacismu. Na jedné z desek je tento český psaný text:

„Nechť toto místo, na kterém hitlerovci vyvraždili kolem

půl druhého milionu mužů, žen a dětí,

hlavně Židů z různých zemí Evropy,

zůstane na věky výkřikem zoufalství

a výstrahou pro lidstvo.

Auschwitz – Birkenau

1940 – 1945“

V troskách zničených krematorií lze zřetelně poznat místo, kde se vězni svlékali a kde zemřeli smrtícím plynem.


Obrazek Obrazek


Poté jsem se vydal do tábora BIb- „Původně mužský tábor, od roku 1943 ženský tábor“ a BIa- „Ženský tábor“. Tady jsem nahlédl do několika zděných baráků, které neměli základy, ale byly vystavěny přímo na udusané půdě. Vězeňkyně zde spaly na tříposchoďových palandách. Na jednom poschodí leželo i osm osob. Těsně před východem z brány Vás jistě upoutají dvě místa. Jedním z nich je dřevěný barák, ve kterém lékaři SS usmrcovaly injekcemi fenolu matky s
novorozeňaty.

Druhým je místo dvou zděných baráků obklopené zdí. Zde nechali nacisté vězně zemřít hladem a žízní. Pokud byla kapacita těchto baráku překročena, nechali vězně umírat pod širým nebem.

Ve 12:00 začal přesun do hlavního tábora Auschwitz I.

V první budově jsem si nakoupil průvodce a plakáty leteckého pohledu na oba tábory. Při pohledu na velikost tábora v Březince mi přeběhl po zádech mráz. Hodně děsivý pohled jak měli nacisté vše promyšlené do posledního detailu. V téže budově můžete ještě navštívit kinosál, kde Vám pouští autentické záběry, které jste určitě nikde neviděly. Pokud jste si nestačili proměnit peníze, tak zde jste správně. Současně tato velká budova sloužila jako příjem vězňů.

Před průchodem bránou s cynickým nápisem „Arbeit macht frei“ stojí po levé ruce dřevěná budova, ve které se nacházela strážnice SS a kancelář vedoucího tábora.

Bohužel jsme špatně odhadli dobu prohlídky a z důvodu nedostatku času jsem vynechal některé budovy. Mezi nimi blok č. 4 „Expozice-Vyhlazování“, blok č. 5. „Expozice-Důkazy zločinu“ a blok č. 7 „Expozice-Životní a hygienické podmínky. Když jsem procházel kolem bloku č. 10 znovu mě polel studený pot. Zde např. prof. Dr. Carl Clauberg prováděl zločinné sterilizační pokusy za účelem biologického vyhlazení Slovanů. Dr. Joseph Mengele zase podroboval děti - dvojčata a invalidy. V bloku 11 „Blok smrti“ v přízemí byli umísťováni policejní vězni, čekající na rozsudek stanného soudu. Během 2 až 3 hodinového zasedání soudu, který zde dojížděl z Katovic, vynesl i dvě stě rozsudků smrti.

Na denním pořádku byly i tresty. Trestalo se bičováním, věšením na speciální sloupek za dozadu vykroucené ruce. V podzemí se nachází kobky o rozměrech 90 x 90 cm, v každé z nich si odpykávali zvláštní trest čtyři vězni. Zde jsem také spatřil spousty cel, které sloužily jak pro vězně, tak i civilní obyvatelstvo podezřelé z kontaktu s vězni, napomáhání útěkům, atp. Mezi bloky 10 a11 se nachází popravčí zeď. Okna obou bloků byla pokrytá dřevěným bedněním, aby nebylo možno sledovat popravy.

Procházel jsem dále označenou trasou, až jsem dorazil na „Apelplac“, kde byla i hromadná šibenice. Na ni bylo 19. Července 1943 oběšeno 12 polských vězňů za udržování kontaktů s civilním obyvatelstvem a napomáhání v útěku 3 spoluvězňům. V bloku č. 16 jsem si prohlédl expozici o tragickém osudu slovenských Židů a vězňů z Česka.

A to už jsem se dostal na samý konec. Prošel jsem plynovou komorou s krematoriem I, kde denně spálili asi 350 těl.

V místech, kde stál barák táborového gestapa je postavena šibenice, na které byl 16. Dubna 1947 popraven první velitel tábora KL Auschwitz Rudolf Höss.

To byla moje první návštěva v táborech Auschwitz I a Auschwitz II – Birkenau. Rozhodně doporučuji tyto tábory navštívit. Všem z našeho zájezdu tato cesta něco dala.

________________________________________________________________

20 minutové video z Lodžského ghetta.

________________________________________________________________

Informace čerpám převážně z

www.holocaust.cz a United States Holocaust Memorial Museum.

_________________________________________________________

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Osvětim

(Ing. Josef Velešík, 16. 10. 2010 18:14)

CK Rapant Zlín pořádá pravidelné exkurze do Osvětimy - Auschwitz, Birkenau. Exkurze trvá cca 4,5 hodiny, každý účastník obdrží přijímač a sluchátka, výklad provádíme v jazyce českém, cena za zapůjčení a průvodce se pohybuje okolo 120Kč/osoba + doprava. Pokud byste tam jeli sami, tak si můžete prohlédnout Birkenau kdykoliv, základní tábor až po 15.hodině. Opravdu tam chodí spousta výprav. Průvodce Vám v každém bloku podá téměř vyčerpávající výklad, domnívám se, že bez něho není exkurze vyčerpávající a pořád listovat v tiskovinách také není ten nejideálnější způsob získání informací. Doporučuji jak návštěvu základního tábora Auschwitz i Birkenau, ale v každém případě s velmi dobrým průvodcem. V současné době CK zajišťuje jak exkurze pro individuální zájemce dle daných termínů, tak pro školy a organizované skupiny.

Je to smutné

(Markéta, 2. 7. 2010 14:55)

Bohužel, je to moc smutné, ale jestli lidstvo nějakým záhadným způsobem nevyhyne, tyto hrůzy nebo ještě něco horšímo se bude znovu opakovat. Tihle tyranové existovali i v jiných dobách, akorát to nezasáhlo zrovna naše věkové skupiny, proto se o tom moc nemluví. Já jsem byla v Osvětimi a nepopírám, je to hrůza. Ale nezažila jsem tuto zlou dobu, proto takové emoce to vě mně nevyvolalo. Ale bylo tam spoustu lidí, kterým bylo kolem 80 let a jim tam zemřeli rodiny a známí. S nima jsem opravdu soucítila, ta bezmoc v jejich očích.

Osvětim a Březinka

(Katka, 14. 6. 2010 11:45)

Já jsem navštívila Osvětim a Březinku před dvěma dny,měli jsme průvodce a můžu říct,že to byla opravdu rychlá prohlídka.Známá si koupila tistěného průvodce a ten bohatě stačí.Určitě navšívím KT ještě jednou ale bez průvodce.Byli tam i skupinky lidí bez průvoce a ti mohli jít kam chtěli.Jinak nad vším co jsme viděli musí člověk cestou domů ale i dlouho poté přemýšlet.Opravdu v těch místech cítíte tu bolest a utrpení.Měli by jsme si stále připomínat hrůzy koncentračních táborů aby se na to nezapomelo a nikdo nemohl tvrdit že holocaust je mýtus.

Prosím

(Kačka, 3. 6. 2010 18:53)

Prosím vás mohli by jste mi poslat víc informací o tom jak se dostat do Osvětimi. Chceme tam jet jen s našima a nemáme o tom žadný info. Prosím prosím... děkuji.
Pište na: Bllonczka@seznam.cz

Prohlídky

(Petr, 6. 5. 2010 14:38)

http://en.auschwitz.org.pl/m/
oficiální stránky. Prohlídky pouze s průvodcem byly zavedeny z důvodu vysokého počtu návštěvníků, platnost je od 1.5. do 31.10., od 10.00 - 15.00 hod.

Průvodci

(Petr, 6. 5. 2010 14:25)

Byl jsem v Osvětimi včera, vstupné se fakt neplatí, jen poplatek za průvodce.. Ovšem byla tam taky informace, že vstup bez průvodce není možný.. 25 zlotych / osoba... Za tu cenu průvodce provede oběma KT a v ceně je i přeprava busem mezi tábory. A prohlídka je fakt velmi rychlá, není kdy si představit ty hrůzy...

Ubytování

(Martina, 31. 3. 2010 18:51)

Dobrý den, máte prosím vás někdo zkušenost s ubytováním skupiny osob v Polsku? V plánu je dvoudenní výlet organizované skupiny (cca 28 osob) do Krakova, další den pokračování na prohlídku koncentračního tábora v Osvětimi a zpět směr ČR, tudíž by se mělo jednat o bytování buď přímo v Krakově nebo někde na trase Krakov -> Osvětim. Díky moc za případné tipy

Návštěva Osvětimi

(Lenka, 27. 3. 2010 16:10)

Byla jsem v obouch KT a měli jsme zaplaceného průvodce. Je sice pravda, že sme nemuseli nic číst a stačilo jen poslouchat výklad a dívat se kolem sebe. Ale šli jsme tak rychle, že sem si ani nedokázala všechny ty hrůzy, o kterých jsem četla v knihách, představit a to mě trochu mrzí. Pořád říkala rychle, rychle, takže sem byla trochu z toho všeho zklamaná.

Chtěla bych se tam ještě vydat, ale tentokrát bez průvodce. Takže taky doporučuji jet bez nějaké cestovky a neobjednávat si žádného průvodce.

Osvetim

(Romanka, 25. 3. 2010 22:19)

jeste jednou odpovim na vsechny dotazy:
Vstupne se neplati
Plati se pruvodce pokud chcete, ale provodce s VAmi vse rychle probehne,a nestihate vnimat vse
Je moznost koupit si pruvodce tisteneho a cely tabor si projit sam - to mi prijse lepsi, v pruvodci je temer vsechno a stoji par korun.

Osvetim Brezinka lezi 3 km od Osvetim Auschwitz, vstupne je zdarma, jeste je v blizkosti tabor Osvetim Monowitz,na vylet a projiti techto taboru nestaci jeden den :) my sme tam dorazili kolem devate, odjizdeli jsme kolem 16 a nestihli jsme navstivit monowize

nfmrQUYSmQSswqBcA

(xwexvh@ddglpu.com, 23. 2. 2010 23:50)

XPWMar <a href="http://wqutchejrqoh.com/">wqutchejrqoh</a>, [url=http://bfcwgtzqmrsj.com/]bfcwgtzqmrsj[/url], [link=http://fqmacapslaom.com/]fqmacapslaom[/link], http://wvumwwaxzlue.com/

Dnešní doba špatná, dříve ale zlá!

(Laďka, 24. 11. 2009 12:22)

Sice jsem v Osvětimském konc. táboře zatím nebyla, ale stačí mi videa a fotografie a běhám mi z toho mráz po zádech...Jak lidé dokážou být tak nelidští. Říkám si, jak špatná je situace dnes, jak nám vláda háže klacky pod nohy a jak je těžké se vůbec uživit,ale pořád máme šanci žít, ale drtivá většina těch chudáků z koncentráků tu šanci ani nedostala. Až se vydám do Osvětimi, rozhodně bez cestovky, je to místo, které se musí prohlížet se zamyšlením a představami, aby se dostavil určitý účel, pocit..Je to hrozné, to se nedá popsat, to místo se musí prostě vidět a pochopit..Buďme rádi, že jsme tam kde jsme, ať se nám daří jak chce, může to být mnohem horší...

průvodce

(Renata, 12. 11. 2009 15:44)

Bohužel nějaké skupinky bez průvodce jsem si nevšimla. Nebyl čas. Nevšimla jsem si ani že je k prodeji tištěný průvodce v češtině, ten bych si určitě koupila. Možná bych se dozvěděla víc než jsme slyšeli a nerozuměli v polštině.....
Doporučuji teda jak píše Matěj, jet sami, bez cestovky...

Osvětim I + Birkenau

(Matěj, 2. 11. 2009 9:12)

Včera jsem měl konečně tu možnost navštívit tyto památná místa. Jeli jsme 4, co se týče vstupu nikdo po nás nic nechtěl, tak jsme si koupili jen tištěného průvodce a veškeré expozice + oba tábory jsme si prošli v klidu sami. Je pravda,že jsme potkali několik skupin rozličných národů, ale nechápu jak z toho mohli něco mít , když jsem viděl a slyšel v jakém spěchu jim průvodce vykládá a chvátá hned dál... Určitě se tam ještě vrátím, jedna návštěva opravdu nestačí.

průvodce

(Osvětim, 30. 10. 2009 22:31)

Milá Renato mám jen jeden dotaz jestli ste si náhodou nevšimla skupinek lidí bez průvodce,jestli i oni mohli projít celé muzeum bez omezení.

Průvodce

(Renata, 30. 10. 2009 10:50)

Dobrý den. Ve středu jsem absolvovala zájezd s cestovní kanceláři do Osvětimi. Lituji toho že jsem se lépe neinformovala a nejela jinak. Sama cestovka na to neupozorní. Dostali jsme průvodkyni která nás prováděla v polštině. I když je nám polština blízká, rozuměla jsem a nejen já tak asi polovinu. Kdybych neznala historii, obrázky, pravdu, možná bych nechápala nic. Strašná škoda. V podstatě i celá prohlídka byla v děsném kalupu. Všude další a další skupiny, nemohli jste se na chvilku nikde zastavit, zamyslet se protože průvdkyně už běžela dál. Nemohla za to, snažila se ale musela ustoupit další skupině. Umřel mi v Birkenau dědeček. Neměla jsem ani čas a chvilku v mysli věnovat jen jemu. Celá má pozornost byla věnována tomu abych se snažila pochopit co říká průvodkyně. Škoda, velká škoda. Nevím co si pobral můj syn (19let) když dnešní mládež pomalu nerozumí ani slovenštině. Je asi opravdu lepší jet bez cestovky a popř. si domluvit předem česky mluvícího průvodce. Víc pak dokážete vnímat tu hrůzu kolem vás. My starší to sice dokážeme i tak ale té mládeži by se to mělo usnadňovat. Můžeme být rádi že to vůbec v dnešní době ty mladé zajímá, at to komentují jakýmkoliv způsobem. Dotýká se jich to stejně jako nás, neznevažují to (myslím že většina), jen mluví svou řečí. . .

Osvětim

(Dotaz, 28. 10. 2009 21:16)

Chci se v neděli jet s kamarády podívat do Osvětimi,ale z Vašich komentářu nevím zdali se mohu vydat sám po celé osvětimi,nebo projdu jen budovy do kterých nepotřebuju průvodce a kdybych teda na průchod celou Osvětimi potřeboval průvodce kolik stojí a jestli toho průvodce můžu mít už od 11:00,protože někdo psal že průvodce je dostupen až od 15:00

Otevírací doba

(Nicky, 26. 10. 2009 13:23)

otevírací doba: www.osvetim-auschwitz.estranky.cz/stranka/TuristInfo nebo http://en.auschwitz.org.pl/z/index.php?option=com_content&task=view&id=2&Itemid=1 (to samé anglicky)

návštěva

(Petr, 19. 10. 2009 18:00)

Před 14 dny jsme navštívili oba koncentrační tábory. Cesta sice dlouhá z Liberce, ale určitě to stálo za to. A co se týše vstupu - žádné vstupné, žádné omezení jestli s průvodcem nebo bez. Byli jsme 4, koupili jsme si tištěného průvodce v českém jazyce za 4 ZL a je to naprosto dostačující, jelikož co jsem zaslechl u skupin z průvodci, tak říkájí to samé, co je napsáno v brožurce. Jinak je určitě lepší jít tam bez průvodce, protože nejste na nikoho vázáni a tábor procházet dle svého uvážení a dle toho, kolik je uvnitř zrovna skupin lidí.
V Březince už je dobré jít dle plánku, který je taktéž v tištěném průvodci viz. výše. Pokud byste se chtěli zeptat, email binka.petr@seznam.cz, rád odpovím

Osvětím

(Žaneta Němcová, 7. 10. 2009 13:23)

Dobrý den , ráda bych informace o otvírací době a taky cena vstupného za skupinu.Taky bych věděla jestli je tam český průvodce.Nevíte někdo na jeké stránky mám kouknout.Pořádám zájezd pro školu.Děkuji za odpověď.

dino.zaneta@centrum.cz

Info

(mupe, 2. 10. 2009 12:44)

O prázdninách jsem navštívil vlakem Osvětim a chtěl bych se zde s vámi podělit o pár tipů díky kterým se vám bude lépe cestovat.

1) Zakupte si u ČD jízdenku SONE PKP. Na tuto jízdenku může cestovat až pět lidí z toho dva mohou být starší 15 let. Jízdenka platí pouze 24 hodin a lze na ní cestovat jen v sobotu nebo v neděli. V Čechách můžete cestovat vlaky všech tříd a v polském příhraničí vlaky druhé třídy. Všechna tato omezení mají jednu zásadní výhodu. Tato zpáteční jízdenka Praha - Osvětim stojí neuvěřitelných 550,- (pro všechny cestující - potenciálně až pět - dohromady) !!!
2) Bez průvodce je možné do tábora v Osvětimi vstoupit až po 15:00h. Průvodce stojí 28 zlotých (asi 200Kč) a není možné ho zaplatit v eurech! Nicméně hned vedle pokladny je směnárna kde vám eura za zloté rádi vymění (o výhodnosti kurzu lze pochybovat, ale v čechách zloté ve směnárnách nedostanete protože je to nesměnitelná směna). Každopádně doporučuji průvodce zakoupit stojí to za to. Průvodce mluví anglicky, německy nebo francouzsky. Prohlídka začíná v Osvětimi a pokračuje i v Březince takže doporučuji začít v Osvětimi. Do tábora v Březince je možný vstup kdykoliv i bez průvodce. Mezi oběma tábory jezdí pravidelné autobusové linky které jsou rovněž zadarmo.