Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva Birkenau

19. 4. 2008

Obrazek


Auschwitz I , Auschwitz II - Birkenau:

Místa, kde se jakoby zastavil čas. Zde neměl život žádnou cenu. Místo, kde rukou nacistické mašinérie zahynulo více než 1 milion mužů, žen i dětí. Vždy jsem si přál Osvětim navštívit a na vlastní oči spatřit toto místo tragédie.

Navrhl jsem tedy ZV OS KOVO Řetězárna, jehož jsem členem, zda by si tento jednodenní zájezd nevzali pod svá křídla. Podařilo se a v sobotu 9.6.2007 se po páté hodině ranní vyrazilo. Autobus byl téměř plný a do Březinky jsme dorazili okolo deváté hodiny.

Po chvíli jsem stál před hlavní strážnicí SS - „Bránou smrti“, kudy přijížděly transporty deportovaných z okupované Evropy.

Vydal jsem se nikoliv po rampě, kde lékaři SS prováděli selekci, ale doprava po cestě vedoucí táborem BIIa – „Karanténou“.

Po mé levé ruce jsem minul 19 dřevěných baráků a došel na křižovatku. V budově napravo se nacházelo velitelství tábora. Kdybych se vydal rovně, vstoupil bych do tábora BIII – „Mexiko“, který byl ve výstavbě. Zub času si s ním už také pohrává a jeho horní část pomalu, ale jistě zarůstá trávou a stromy. Šel jsem tedy v levo a postupně míjel bloky BIIb – „Terezínský rodinný tábor“, BIIc – „Maďarský židovský tábor“, BIId – „Mužský tábor, BIIe – „Cikánský tábor“, BIIf – Mužský nemocniční tábor. Dále jsem prošel menší bránou a ocitl se v lese. Pociťoval jsem nezvyklí klid a do toho všeho si ptáci v korunách stromů klidně pozpěvovali. Nic nenasvědčovalo tomu, že zrovna zde se odehrávaly pochmurné lidské příběhy. Cestou lesíkem mě nalevo upoutal menší rybníček, do kterého byl sypán lidský popel. Hned za ním se nacházely zbytky krematoria č IV. Toho krematoria, které se podařilo vězňům, na sklonku války, částečně vyhodit do povětří. Hned naproti po mé pravé ruce se nacházeli zbytky krematoria a plynové komory č V. Dále za tímto krematoriem byla hranice ke spalování mrtvých a hromadné hroby sovětských válečných zajatců.

Zde jsem si dal menší přestávku a shlédl jediné tři dochované fotografie, kdy se ženy, děti a starci museli svléknout už v lesíku a nazí vpochodovat do připravené plynové komory. To si ještě stále mysleli, že z kohoutku nad jejich hlavami opravdu poteče voda. Druhá fotografie zachycuje členy sonderkomanda jak vynášejí zplynovaná těla k hranici. Na třetí fotografii již tato těla hoří. Tyto fotografie pořídil tajně jeden z vězňů.

Dále jsem se vydal cestou vlevo, kde jsem došel k základům baráků tzv. „Kanady“. Zde se skladovaly uloupené věci nově příchozích vězňů. Pokračoval jsem však cestou vpravo, kde se nacházela táborová lázeň. V současnosti je v budově stálá expozice zabavených věcí: fotografie, hodinky, kufry a další věci.

Pokračoval jsem stále za svým nosem a dorazil k dalším dvěma krematoriím č. II a III. Mezi těmito krematorii se nachází Mezinárodní pomník obětem nacismu. Na jedné z desek je tento český psaný text:

„Nechť toto místo, na kterém hitlerovci vyvraždili kolem

půl druhého milionu mužů, žen a dětí,

hlavně Židů z různých zemí Evropy,

zůstane na věky výkřikem zoufalství

a výstrahou pro lidstvo.

Auschwitz – Birkenau

1940 – 1945“

V troskách zničených krematorií lze zřetelně poznat místo, kde se vězni svlékali a kde zemřeli smrtícím plynem.


Obrazek Obrazek


Poté jsem se vydal do tábora BIb- „Původně mužský tábor, od roku 1943 ženský tábor“ a BIa- „Ženský tábor“. Tady jsem nahlédl do několika zděných baráků, které neměli základy, ale byly vystavěny přímo na udusané půdě. Vězeňkyně zde spaly na tříposchoďových palandách. Na jednom poschodí leželo i osm osob. Těsně před východem z brány Vás jistě upoutají dvě místa. Jedním z nich je dřevěný barák, ve kterém lékaři SS usmrcovaly injekcemi fenolu matky s
novorozeňaty.

Druhým je místo dvou zděných baráků obklopené zdí. Zde nechali nacisté vězně zemřít hladem a žízní. Pokud byla kapacita těchto baráku překročena, nechali vězně umírat pod širým nebem.

Ve 12:00 začal přesun do hlavního tábora Auschwitz I.

V první budově jsem si nakoupil průvodce a plakáty leteckého pohledu na oba tábory. Při pohledu na velikost tábora v Březince mi přeběhl po zádech mráz. Hodně děsivý pohled jak měli nacisté vše promyšlené do posledního detailu. V téže budově můžete ještě navštívit kinosál, kde Vám pouští autentické záběry, které jste určitě nikde neviděly. Pokud jste si nestačili proměnit peníze, tak zde jste správně. Současně tato velká budova sloužila jako příjem vězňů.

Před průchodem bránou s cynickým nápisem „Arbeit macht frei“ stojí po levé ruce dřevěná budova, ve které se nacházela strážnice SS a kancelář vedoucího tábora.

Bohužel jsme špatně odhadli dobu prohlídky a z důvodu nedostatku času jsem vynechal některé budovy. Mezi nimi blok č. 4 „Expozice-Vyhlazování“, blok č. 5. „Expozice-Důkazy zločinu“ a blok č. 7 „Expozice-Životní a hygienické podmínky. Když jsem procházel kolem bloku č. 10 znovu mě polel studený pot. Zde např. prof. Dr. Carl Clauberg prováděl zločinné sterilizační pokusy za účelem biologického vyhlazení Slovanů. Dr. Joseph Mengele zase podroboval děti - dvojčata a invalidy. V bloku 11 „Blok smrti“ v přízemí byli umísťováni policejní vězni, čekající na rozsudek stanného soudu. Během 2 až 3 hodinového zasedání soudu, který zde dojížděl z Katovic, vynesl i dvě stě rozsudků smrti.

Na denním pořádku byly i tresty. Trestalo se bičováním, věšením na speciální sloupek za dozadu vykroucené ruce. V podzemí se nachází kobky o rozměrech 90 x 90 cm, v každé z nich si odpykávali zvláštní trest čtyři vězni. Zde jsem také spatřil spousty cel, které sloužily jak pro vězně, tak i civilní obyvatelstvo podezřelé z kontaktu s vězni, napomáhání útěkům, atp. Mezi bloky 10 a11 se nachází popravčí zeď. Okna obou bloků byla pokrytá dřevěným bedněním, aby nebylo možno sledovat popravy.

Procházel jsem dále označenou trasou, až jsem dorazil na „Apelplac“, kde byla i hromadná šibenice. Na ni bylo 19. Července 1943 oběšeno 12 polských vězňů za udržování kontaktů s civilním obyvatelstvem a napomáhání v útěku 3 spoluvězňům. V bloku č. 16 jsem si prohlédl expozici o tragickém osudu slovenských Židů a vězňů z Česka.

A to už jsem se dostal na samý konec. Prošel jsem plynovou komorou s krematoriem I, kde denně spálili asi 350 těl.

V místech, kde stál barák táborového gestapa je postavena šibenice, na které byl 16. Dubna 1947 popraven první velitel tábora KL Auschwitz Rudolf Höss.

To byla moje první návštěva v táborech Auschwitz I a Auschwitz II – Birkenau. Rozhodně doporučuji tyto tábory navštívit. Všem z našeho zájezdu tato cesta něco dala.

________________________________________________________________

20 minutové video z Lodžského ghetta.

________________________________________________________________

Informace čerpám převážně z

www.holocaust.cz a United States Holocaust Memorial Museum.

_________________________________________________________

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kniha

(Lucy, 28. 9. 2009 17:51)

Jo to jsem si všimla, že je teď nějaká taková. Ale nejsem si jistá jestli to je ona. O té co myslím já mi říkal taťka, který tu knížku četl když měl asi 10 roků, taťka je ročník 1961

mengele-Andel smrti

(borin7, 25. 9. 2009 16:31)

ta kniha se jmenuje Mengele andel smrti.Mam ji doma a je dost dobra

dotaz

(Lucy, 24. 9. 2009 22:09)

ahoj nevíte náhodou někdo název knížky o Dr. Mengelem kde je popsané jak prováděl pokusy na dvojčatech a jiné další zvěrstva?

Další info o Osvětimi

(PetrR, 22. 9. 2009 17:28)

Celkem zajímavě shrnutá historie Osvětimi a pěkné fotky :
http://cs.tixik.com/osvetim-2363270.htm

osvetim

(martin, 11. 9. 2009 11:25)

ahoj mužete mi prosim zaslat par odkazu ohledne exkurze do osvetimi dekuji?

Osvětim

(Erika, 10. 9. 2009 21:21)

Včera jsem dočetla knížku Svědkové z továrny na smrt. Opravdu výborně napsaná a zároveň strašně děsivá kniha. Je jedna z nejlepších které jsem četla, Osvětim a poměry které tam panovali vám přiblíží úplně neskutečně. Je to přímo o Sonderkomandu z Osvětimi. A začínám silně uvažovat o návštěvě přímo Osvětimi a Birkenau. Knih a filmů o židovské tématice jsem viděla už spoustu a vždy to na mě zanechalo velmi silný dojem. A potom co jsem tady od vás všech četla si myslím, že bych asi Osvětim měla vidět na vlastní oči.

Osvětim

(Karel, 6. 9. 2009 16:21)

Včera jsem s rodinou navštívil oba tábory, nebudu tady popisovat své dojmy,ale tohle je prostě svinstvo,která by nemnělo lidstvo nikdy zapomenout.

Ahoj

(Pavel, 25. 8. 2009 21:08)

Tak dneska jsem Osvětim taky navštívil.
Opravdu to stálo za ten výlet. Je dobré si o tom něco dopředu nastudovat nebo zhlédnout nějaký dokument.
Je dobré mít prohlídku z průvodcem, protože jinak by to nebylo tak zajímavé. Vstupné je asi 33zlotých což je asi 200 kč. Vstupenka zahrnuje průvodce (v mém případě asi 3 hodiny výkladu) +bezdrátová sluchátka pro lepší poslech průvodce + cestu autobusem do Březinky a zpět.
Průvodkyně jela s námi.

Osvětim

(majka, 23. 8. 2009 21:27)

V pátek jsem navštívila Osvětim.Přála jsem si ho navštívit,protože mě toto téma zajímá.Ze začátku to bylo dost chaotické,ale potom se to ustálilo a skupinka lidí se vydala za průvodcem.Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí a viděla tam věci,které jsem vídala jen na fotkách.Ocitla jsem se na místě,kde bylo cítit zlo a úzkosti těch lidí,kteří tam trpěli.Život tam měl velkou cenu a myslím že má i dnes,ale většina lidí si to už neuvědomuje....

RE:osvětim (noža, 18. 08. 2009 20:35)

(Martin, 19. 8. 2009 18:08)

Jo je to možne, ale rozhodně bych ti to nedoporučoval, zas tolik tam k viděni neni a bez pruvodce bys to měl jako nic nerikajci prochazku po prazdnych barakach. Rozhodne si kup pruvodce ať už českeho nebo slovenskeho! Jinak platit se da jenom ve zlotych a eurech.

osvětim

(noža, 18. 8. 2009 20:35)

Chtěl bych se zeptat jestli je možne projit si muzeum sam bez pruvodce a zda je možne platit českymi korunami.Děkuji za odpověd.

Osvetim

(Marti, 17. 8. 2009 23:20)

V neděli jsem navštivil Osvětim a Březinku, bylo to samozrejme zajmave a poucne, ale nezanechalo to na mne tak silne dojmy jak zde nekteri pisou, prirovnal bych to asi k prohlidce hradu kde si z vykladu pruvodce asi jen tezko predstavite co se tam delo. A tak to bylo i v Osvětimi, kde z vykladu pruvodce a prochazce mezi baraky asi jen těžko nasajete atmosferu hruz co se tam děly, ale i přesto zajmavy vylet ktery stoji za to.

Vstupné

(Lada, 17. 8. 2009 20:19)

Ahoj..Můžu poprosit kolik je v Osvětimi vstupné?

Byl jsem tam

(Vlky, 16. 8. 2009 23:18)

Taky jsem tam byl a byla to hrůza.........Ale ustál jsem to......Tam mi to ani tak nepřišlo....Ale na druhý den, když jsem se probudil jsem nad tím začal strašně přemýšlet a pak si to uvědomil.........Podle mě by to měl vidět každý, aby se už nic takového nikdy neopakovalo..........Nácci jsou svině a komunismus taky........

VZPOMINKY

(JIRKA, 4. 8. 2009 16:40)

BYL SE TAM A OD TE DOBY NA TO MYSLIM ASPON 4X TYDNE JEDNOU SEM DOSTAL TALIR S JIDLEM A KDYZ SEM HO DOJEDL A BYL SEM SKVELE NAJEZENY AK SEM SI VSPOMEL ZE TI LIDI BY ZA TO DALI COKOLIV A ZE TRPELI HLADEM A NEJRADCI BYCH DO KONCENTRAKU DAL POLITICKE VEZNE CO ZA TOHLE MOHLI

....

(Lenka , 21. 7. 2009 19:30)

Ahoj taky jsem tam byla ... Bylo to něco rozného jak tohle to mohli dělat lidem ??
p.s. začínám s blogem o holocaustu toto téma mě hodně zajímá .. http://koncentra.blog.cz/

Osvětim

(Zuzka, 18. 7. 2009 20:00)

lidi kdo ste tam nebyli fakt doporucuju,tepr tam opravdu pochopite co to bylo za svinstvo a svine,sice mi behal mraz po zadech,ale urcite se tam jeste aspon jednou podivam. fakt JEĎTE

..nechápu.. :-(

(Martin, 13. 7. 2009 15:01)

Nemůžu si pomoct ale příspěvky typu: "Včera sme byli na výletě v Osvětimi a jako fakt mazec. Sice to tam smrdělo, bylo to tam strašidelné a určo tam bylo i mrtě pavouků..ale i tak to bylo fakt upa supa..doufám že tam ještě pojedem pže to bylo nejvíc cool" mě neskutečně vytáčí. Člověk by si v první chvíli mohl myslet, že dotyčný(á) popisuje návštěvu brněnské Olympie a ne místa kde se odehrávali takové hrůznosti. Některým bych radši doporučil návštěvu rakouského Prateru..tam je to taky mega.

Osvětim

(pavel, 7. 7. 2009 18:14)

no myslím že to tam tak strašné neni to máš pravdu ale nahánělo byt it ohrůzu kdyby tě tam dovezli v té době kdy tam byly statisíce lidí

Osvětím

(Peta, 7. 7. 2009 10:18)

Zítra se jedeme podívat ne tu hrůzu,těším se ale zárověn i bojím co vše tam uvidím!!!