Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva Birkenau

19. 4. 2008

Obrazek


Auschwitz I , Auschwitz II - Birkenau:

Místa, kde se jakoby zastavil čas. Zde neměl život žádnou cenu. Místo, kde rukou nacistické mašinérie zahynulo více než 1 milion mužů, žen i dětí. Vždy jsem si přál Osvětim navštívit a na vlastní oči spatřit toto místo tragédie.

Navrhl jsem tedy ZV OS KOVO Řetězárna, jehož jsem členem, zda by si tento jednodenní zájezd nevzali pod svá křídla. Podařilo se a v sobotu 9.6.2007 se po páté hodině ranní vyrazilo. Autobus byl téměř plný a do Březinky jsme dorazili okolo deváté hodiny.

Po chvíli jsem stál před hlavní strážnicí SS - „Bránou smrti“, kudy přijížděly transporty deportovaných z okupované Evropy.

Vydal jsem se nikoliv po rampě, kde lékaři SS prováděli selekci, ale doprava po cestě vedoucí táborem BIIa – „Karanténou“.

Po mé levé ruce jsem minul 19 dřevěných baráků a došel na křižovatku. V budově napravo se nacházelo velitelství tábora. Kdybych se vydal rovně, vstoupil bych do tábora BIII – „Mexiko“, který byl ve výstavbě. Zub času si s ním už také pohrává a jeho horní část pomalu, ale jistě zarůstá trávou a stromy. Šel jsem tedy v levo a postupně míjel bloky BIIb – „Terezínský rodinný tábor“, BIIc – „Maďarský židovský tábor“, BIId – „Mužský tábor, BIIe – „Cikánský tábor“, BIIf – Mužský nemocniční tábor. Dále jsem prošel menší bránou a ocitl se v lese. Pociťoval jsem nezvyklí klid a do toho všeho si ptáci v korunách stromů klidně pozpěvovali. Nic nenasvědčovalo tomu, že zrovna zde se odehrávaly pochmurné lidské příběhy. Cestou lesíkem mě nalevo upoutal menší rybníček, do kterého byl sypán lidský popel. Hned za ním se nacházely zbytky krematoria č IV. Toho krematoria, které se podařilo vězňům, na sklonku války, částečně vyhodit do povětří. Hned naproti po mé pravé ruce se nacházeli zbytky krematoria a plynové komory č V. Dále za tímto krematoriem byla hranice ke spalování mrtvých a hromadné hroby sovětských válečných zajatců.

Zde jsem si dal menší přestávku a shlédl jediné tři dochované fotografie, kdy se ženy, děti a starci museli svléknout už v lesíku a nazí vpochodovat do připravené plynové komory. To si ještě stále mysleli, že z kohoutku nad jejich hlavami opravdu poteče voda. Druhá fotografie zachycuje členy sonderkomanda jak vynášejí zplynovaná těla k hranici. Na třetí fotografii již tato těla hoří. Tyto fotografie pořídil tajně jeden z vězňů.

Dále jsem se vydal cestou vlevo, kde jsem došel k základům baráků tzv. „Kanady“. Zde se skladovaly uloupené věci nově příchozích vězňů. Pokračoval jsem však cestou vpravo, kde se nacházela táborová lázeň. V současnosti je v budově stálá expozice zabavených věcí: fotografie, hodinky, kufry a další věci.

Pokračoval jsem stále za svým nosem a dorazil k dalším dvěma krematoriím č. II a III. Mezi těmito krematorii se nachází Mezinárodní pomník obětem nacismu. Na jedné z desek je tento český psaný text:

„Nechť toto místo, na kterém hitlerovci vyvraždili kolem

půl druhého milionu mužů, žen a dětí,

hlavně Židů z různých zemí Evropy,

zůstane na věky výkřikem zoufalství

a výstrahou pro lidstvo.

Auschwitz – Birkenau

1940 – 1945“

V troskách zničených krematorií lze zřetelně poznat místo, kde se vězni svlékali a kde zemřeli smrtícím plynem.


Obrazek Obrazek


Poté jsem se vydal do tábora BIb- „Původně mužský tábor, od roku 1943 ženský tábor“ a BIa- „Ženský tábor“. Tady jsem nahlédl do několika zděných baráků, které neměli základy, ale byly vystavěny přímo na udusané půdě. Vězeňkyně zde spaly na tříposchoďových palandách. Na jednom poschodí leželo i osm osob. Těsně před východem z brány Vás jistě upoutají dvě místa. Jedním z nich je dřevěný barák, ve kterém lékaři SS usmrcovaly injekcemi fenolu matky s
novorozeňaty.

Druhým je místo dvou zděných baráků obklopené zdí. Zde nechali nacisté vězně zemřít hladem a žízní. Pokud byla kapacita těchto baráku překročena, nechali vězně umírat pod širým nebem.

Ve 12:00 začal přesun do hlavního tábora Auschwitz I.

V první budově jsem si nakoupil průvodce a plakáty leteckého pohledu na oba tábory. Při pohledu na velikost tábora v Březince mi přeběhl po zádech mráz. Hodně děsivý pohled jak měli nacisté vše promyšlené do posledního detailu. V téže budově můžete ještě navštívit kinosál, kde Vám pouští autentické záběry, které jste určitě nikde neviděly. Pokud jste si nestačili proměnit peníze, tak zde jste správně. Současně tato velká budova sloužila jako příjem vězňů.

Před průchodem bránou s cynickým nápisem „Arbeit macht frei“ stojí po levé ruce dřevěná budova, ve které se nacházela strážnice SS a kancelář vedoucího tábora.

Bohužel jsme špatně odhadli dobu prohlídky a z důvodu nedostatku času jsem vynechal některé budovy. Mezi nimi blok č. 4 „Expozice-Vyhlazování“, blok č. 5. „Expozice-Důkazy zločinu“ a blok č. 7 „Expozice-Životní a hygienické podmínky. Když jsem procházel kolem bloku č. 10 znovu mě polel studený pot. Zde např. prof. Dr. Carl Clauberg prováděl zločinné sterilizační pokusy za účelem biologického vyhlazení Slovanů. Dr. Joseph Mengele zase podroboval děti - dvojčata a invalidy. V bloku 11 „Blok smrti“ v přízemí byli umísťováni policejní vězni, čekající na rozsudek stanného soudu. Během 2 až 3 hodinového zasedání soudu, který zde dojížděl z Katovic, vynesl i dvě stě rozsudků smrti.

Na denním pořádku byly i tresty. Trestalo se bičováním, věšením na speciální sloupek za dozadu vykroucené ruce. V podzemí se nachází kobky o rozměrech 90 x 90 cm, v každé z nich si odpykávali zvláštní trest čtyři vězni. Zde jsem také spatřil spousty cel, které sloužily jak pro vězně, tak i civilní obyvatelstvo podezřelé z kontaktu s vězni, napomáhání útěkům, atp. Mezi bloky 10 a11 se nachází popravčí zeď. Okna obou bloků byla pokrytá dřevěným bedněním, aby nebylo možno sledovat popravy.

Procházel jsem dále označenou trasou, až jsem dorazil na „Apelplac“, kde byla i hromadná šibenice. Na ni bylo 19. Července 1943 oběšeno 12 polských vězňů za udržování kontaktů s civilním obyvatelstvem a napomáhání v útěku 3 spoluvězňům. V bloku č. 16 jsem si prohlédl expozici o tragickém osudu slovenských Židů a vězňů z Česka.

A to už jsem se dostal na samý konec. Prošel jsem plynovou komorou s krematoriem I, kde denně spálili asi 350 těl.

V místech, kde stál barák táborového gestapa je postavena šibenice, na které byl 16. Dubna 1947 popraven první velitel tábora KL Auschwitz Rudolf Höss.

To byla moje první návštěva v táborech Auschwitz I a Auschwitz II – Birkenau. Rozhodně doporučuji tyto tábory navštívit. Všem z našeho zájezdu tato cesta něco dala.

________________________________________________________________

20 minutové video z Lodžského ghetta.

________________________________________________________________

Informace čerpám převážně z

www.holocaust.cz a United States Holocaust Memorial Museum.

_________________________________________________________

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Osvětim

(....., 5. 7. 2009 15:32)

Tak jsem si přečetl toto forum byl jsem v osvětimi už asi 5 krát a nic moc jak vy tu píšete že děti by tam mohly chytnout nějakou ujmu nevím z čeho???? Mám to prolezle i tam kde se nedostanou civilisté a že by to na mě něco zanechalo to se opravdu nedá říct. Ale to je jedno měli by jste navštívit doktora protože nejste asi normální. S pozdravem Ten koho tu budete pomlouvat A hlavně jeden z těch kterého nebudete mít do své smrti rádi. Je dobré mít staré plany a proč??? Jen přemýšlejte.

Tak nevím ?!

(Vašek Pardubice, 29. 6. 2009 20:34)

Už několik let se rozhoduju a stále nevím jestli se tam mám jet podívat. Viděl jsem jen fotky, nějaké filmy, ale po pravdě, přímého prostředí se obávám.

Pro Petru z Citic

(AnaKNB, 24. 6. 2009 20:44)

Dobrý den paní Petro,
musím s Vámi souhlasit. Nechápu, jak někdo může považovat toto místo za mega zážitek. Sice jsem neměla v koncetr. táboře nikoho ze svých příbuzných, ale po shlédnutí dokumentů i filmů s toutu tématikou, my jenom pomyšlení na toto místo nahání hrůzu. Jak vůbec někdo mohl být schopen takových zvěrstev??? A matce dvou dětí my pouhé pomyšlení na to, co se tam s dětmi dělo, rve srdce.
Upřímně bych příznivce neonacistických hnutí nahnala do vagónů a nechala je se vším všudy absolvovat cestu do Osvětimi, aby si konečně uvědomili, za co to vůbec "bojují".
Hezký večer, Ana

Děvčátko z Osvětimi: "Pomozte!"

(Michal, 19. 6. 2009 19:05)

Jsem zachráněným dítětem z Osvětimi, jež bylo v den vysvobození Rudou armádou staré 4 roky a 10 dní. Již delší dobu neúspěšně hledám kontakty na děti, které byly v Auswitz-Birkenau (v Osvětimi-Březince) v období od srpna 1944 do ledna 1945. Pokoušela jsem se navázat všelijaké kontakty s organizacemi na teréně Polska. Politováníhodný výsledek, i když nepochopený. Jednostranná korespondence! Paní Kustoszowá z osvětimského muzea mi slíbila poslat 31 jmen zachráněných dětí z tohoto bloku. K dnešnímu dni jsem se dočkala pouze několika naťukaných slov v e-mailu. Pokud kdokoliv z vás zná nějaké zachráněné dítě, které bylo v bloku 32 BII E v Aushwitz-Birkenau, prosím o jeho kontakt.
Piště na adresu: andrzej.k@seznam.cz

Osvětim atd...

(P3tulk4, 17. 6. 2009 22:10)

Mohla jsem tam jet a lituji toho že jsem nejela:(ale určitě někdy pojedu...viděla jsem film pianista který je z té doby...četla o Osvětimy,biděla různé videa...prostě je to jedním slovem hnus:(nechápu jak něco takového mohli dělat :(HNUS!:(je mi s toho do breku zase :(

žádost pro petru z citic

(kuliočko, 31. 5. 2009 11:34)

dobrý den..chtěla bych se zeptat jestli by paní petra z citic co psala komentář 30.5.09 v sobotu nemohla napsat nějaký příběh co jí prababička vyprávěla...děkuji...

PROC JSOU TAK LIDI ZLI?????????

(Petra s Citic, 30. 5. 2009 10:16)

Jak se muze nekdo tesit???Ty mlady kolem 15 ti let vi o zivote velky h---o.Pisou same blbosti,ale kdybi to zazili na vlastni kuzi tak bi mluvili uplne jinak,Takovi keci me muzou dostat!!!!!!!!!!!!Ja to sice nezazila ale moje prababicka ano a hodne mi otom povidala.Pokazdy kdyz mi to vypravela tak se rozbrecela!!!!!Takovej sok.Umrela mi presne pred mesicem.Ana nic jineho nemyslim nez na prababicku a to co mi vypravela.Takze jsi davejte pozor na tu vasi nevimachanou hubu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Už zítra

(Terinka, 26. 5. 2009 16:03)

Už zítra jedu do Osvětimi..nemůžu se dočkat..a tak..Jsem hrozně zvědavá,protože známí co tam byli říkají že je to mega..tak uvidíme..:)

dotaz

(Zorka, 20. 5. 2009 17:04)

dobry den v sobotu 23.5. se chystam do osvetimy z prerova mohli byste mi prosim poradit cestu a v jakem poradi je nejlepe jit osvetim birkenau brezinka auschwitz dekuji za radu zora79@seznam.cz

osvětim

(Lukáš, 17. 5. 2009 19:59)

Zdárec lidi.16.5.2009 jsem navštívil Birkenau i Auschwitz.Vězni si prožili opravdové peklo.Německá přesnost a důslednost dostaly po včerejšku úplně jiný rozměr-strašné!! Prohlídka ani záběry nebyly děsivé,ale to vše kolem-když koukáte z brány smrti na celý tábor,nechápete jak....ano,jak.Jak je možné něco takového udělat.Jestli je svět panelový dům a peklo je v prvním patře a nebe je v desátém,Osvětim je suterén.Čau.Doporučuji všem,hlavně ůodpůrcům holokaustu".

Cesta tam

(Lejluska, 14. 5. 2009 7:54)

Staci jet na Bielsko biela a potom Vas cedule navedou do Oswetimi, neplatili sme nikde zadnej poplatek za silnici.

O vikendu jsem tam byla

(Lejluska, 14. 5. 2009 7:52)

a je to docela sila, mela jsem z toho hroznej pocit.

Osvětim

(Šarlota, 12. 5. 2009 21:39)

Mno já chci teprve naštívit Osvětim,ale mám stoho strach,protože se to tedka učíme ve škole a mám s toho husí kůži ale věřím,že jak tam půjdu tak se ponaučím takže držím si palce těším se i ne!!!

Osvětim,Březinka....

(Baruš, 12. 5. 2009 18:14)

Dneska jsem tam byla. Od všech jsem slyšela jak je tam hrozná atmosféra atd....Já nevím ale mě to nějak moc nevzalo....jako myslím tím, že z toho můžu spát....ty fotky mrtvých, vyhublých a zubožených dětí mě ale fakt zděsily....jak můžou nějakí hovada esesáci takhle zabíjet?Oni si to snad ani neuvědomovali????Prý velitel tábora žil 2 roky s manželkou i s dětmi 10 m od krematoria a bylo mu to úplně jedno!!!!A jeho děti si spokojeně nedaleko hrály na zahrádce....No pochopíte to????!!!!

průvodce pro jednotlivce

(kristina, 10. 5. 2009 20:50)

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat nějaké zasvěcené osoby, jak je to s průvodcem, pokud jedu sama. Na oficiálních stránkách jsem se dočetla něco o tom, že jednotlivec se může přidat k jiné skupině za 39 zlotych, což by mělo být asi 250 kc a nemusí se objednávat předem?Pochopila jsem to správně?

Dalnicni znamka

(Michal, 10. 5. 2009 1:33)

Ad dalnice: Na usek Cesky Tesin - Biela-Bielsko neni potreba zadna dalnicni znamka, jde o silnici pro motorova vozidla, max. povolena rychlost 110 km/h. Na useku Chrzanow-Krakow (pokud pokracujete dale smer Krakow) jsem platil na mitnici 6.5 zl. (cca. 40 Kc). Berou i karty (v nekterych budkach). Rozhodne za tyto penize doporucuji vyuzit dalnici, nez se krdocat po tech okreskach.

osvětim

(Wera, 8. 5. 2009 19:55)

lidi dneska jsem tam byla a je to tam upa super, až trošku strašidelne ale jinak v poho :-)

Info

(Juraj, 6. 5. 2009 10:36)

V koncentračnom tábore predávajú také malé informačné brožúrky kde je komplet mapa celého KT /auschwitz+ birkenau/.Všetko je tam perfektne vysvetlené a nakreslené.

jedeme do Osvěntimy

(PÉTA, 30. 4. 2009 17:02)

V červnu jedeme s přáteli a s mužem do Osvěntimy,bude nás asi 6,myslíte si že dostaneme průvodce?? a pokud né,pochopíme z letáčku který si tam zakoupíme aspon něco? děkuji

Dalniční známka

(pepa, 28. 4. 2009 17:36)

Prosím Vás je potřeba mít dalniční známku?