Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva Birkenau

19. 4. 2008

Obrazek


Auschwitz I , Auschwitz II - Birkenau:

Místa, kde se jakoby zastavil čas. Zde neměl život žádnou cenu. Místo, kde rukou nacistické mašinérie zahynulo více než 1 milion mužů, žen i dětí. Vždy jsem si přál Osvětim navštívit a na vlastní oči spatřit toto místo tragédie.

Navrhl jsem tedy ZV OS KOVO Řetězárna, jehož jsem členem, zda by si tento jednodenní zájezd nevzali pod svá křídla. Podařilo se a v sobotu 9.6.2007 se po páté hodině ranní vyrazilo. Autobus byl téměř plný a do Březinky jsme dorazili okolo deváté hodiny.

Po chvíli jsem stál před hlavní strážnicí SS - „Bránou smrti“, kudy přijížděly transporty deportovaných z okupované Evropy.

Vydal jsem se nikoliv po rampě, kde lékaři SS prováděli selekci, ale doprava po cestě vedoucí táborem BIIa – „Karanténou“.

Po mé levé ruce jsem minul 19 dřevěných baráků a došel na křižovatku. V budově napravo se nacházelo velitelství tábora. Kdybych se vydal rovně, vstoupil bych do tábora BIII – „Mexiko“, který byl ve výstavbě. Zub času si s ním už také pohrává a jeho horní část pomalu, ale jistě zarůstá trávou a stromy. Šel jsem tedy v levo a postupně míjel bloky BIIb – „Terezínský rodinný tábor“, BIIc – „Maďarský židovský tábor“, BIId – „Mužský tábor, BIIe – „Cikánský tábor“, BIIf – Mužský nemocniční tábor. Dále jsem prošel menší bránou a ocitl se v lese. Pociťoval jsem nezvyklí klid a do toho všeho si ptáci v korunách stromů klidně pozpěvovali. Nic nenasvědčovalo tomu, že zrovna zde se odehrávaly pochmurné lidské příběhy. Cestou lesíkem mě nalevo upoutal menší rybníček, do kterého byl sypán lidský popel. Hned za ním se nacházely zbytky krematoria č IV. Toho krematoria, které se podařilo vězňům, na sklonku války, částečně vyhodit do povětří. Hned naproti po mé pravé ruce se nacházeli zbytky krematoria a plynové komory č V. Dále za tímto krematoriem byla hranice ke spalování mrtvých a hromadné hroby sovětských válečných zajatců.

Zde jsem si dal menší přestávku a shlédl jediné tři dochované fotografie, kdy se ženy, děti a starci museli svléknout už v lesíku a nazí vpochodovat do připravené plynové komory. To si ještě stále mysleli, že z kohoutku nad jejich hlavami opravdu poteče voda. Druhá fotografie zachycuje členy sonderkomanda jak vynášejí zplynovaná těla k hranici. Na třetí fotografii již tato těla hoří. Tyto fotografie pořídil tajně jeden z vězňů.

Dále jsem se vydal cestou vlevo, kde jsem došel k základům baráků tzv. „Kanady“. Zde se skladovaly uloupené věci nově příchozích vězňů. Pokračoval jsem však cestou vpravo, kde se nacházela táborová lázeň. V současnosti je v budově stálá expozice zabavených věcí: fotografie, hodinky, kufry a další věci.

Pokračoval jsem stále za svým nosem a dorazil k dalším dvěma krematoriím č. II a III. Mezi těmito krematorii se nachází Mezinárodní pomník obětem nacismu. Na jedné z desek je tento český psaný text:

„Nechť toto místo, na kterém hitlerovci vyvraždili kolem

půl druhého milionu mužů, žen a dětí,

hlavně Židů z různých zemí Evropy,

zůstane na věky výkřikem zoufalství

a výstrahou pro lidstvo.

Auschwitz – Birkenau

1940 – 1945“

V troskách zničených krematorií lze zřetelně poznat místo, kde se vězni svlékali a kde zemřeli smrtícím plynem.


Obrazek Obrazek


Poté jsem se vydal do tábora BIb- „Původně mužský tábor, od roku 1943 ženský tábor“ a BIa- „Ženský tábor“. Tady jsem nahlédl do několika zděných baráků, které neměli základy, ale byly vystavěny přímo na udusané půdě. Vězeňkyně zde spaly na tříposchoďových palandách. Na jednom poschodí leželo i osm osob. Těsně před východem z brány Vás jistě upoutají dvě místa. Jedním z nich je dřevěný barák, ve kterém lékaři SS usmrcovaly injekcemi fenolu matky s
novorozeňaty.

Druhým je místo dvou zděných baráků obklopené zdí. Zde nechali nacisté vězně zemřít hladem a žízní. Pokud byla kapacita těchto baráku překročena, nechali vězně umírat pod širým nebem.

Ve 12:00 začal přesun do hlavního tábora Auschwitz I.

V první budově jsem si nakoupil průvodce a plakáty leteckého pohledu na oba tábory. Při pohledu na velikost tábora v Březince mi přeběhl po zádech mráz. Hodně děsivý pohled jak měli nacisté vše promyšlené do posledního detailu. V téže budově můžete ještě navštívit kinosál, kde Vám pouští autentické záběry, které jste určitě nikde neviděly. Pokud jste si nestačili proměnit peníze, tak zde jste správně. Současně tato velká budova sloužila jako příjem vězňů.

Před průchodem bránou s cynickým nápisem „Arbeit macht frei“ stojí po levé ruce dřevěná budova, ve které se nacházela strážnice SS a kancelář vedoucího tábora.

Bohužel jsme špatně odhadli dobu prohlídky a z důvodu nedostatku času jsem vynechal některé budovy. Mezi nimi blok č. 4 „Expozice-Vyhlazování“, blok č. 5. „Expozice-Důkazy zločinu“ a blok č. 7 „Expozice-Životní a hygienické podmínky. Když jsem procházel kolem bloku č. 10 znovu mě polel studený pot. Zde např. prof. Dr. Carl Clauberg prováděl zločinné sterilizační pokusy za účelem biologického vyhlazení Slovanů. Dr. Joseph Mengele zase podroboval děti - dvojčata a invalidy. V bloku 11 „Blok smrti“ v přízemí byli umísťováni policejní vězni, čekající na rozsudek stanného soudu. Během 2 až 3 hodinového zasedání soudu, který zde dojížděl z Katovic, vynesl i dvě stě rozsudků smrti.

Na denním pořádku byly i tresty. Trestalo se bičováním, věšením na speciální sloupek za dozadu vykroucené ruce. V podzemí se nachází kobky o rozměrech 90 x 90 cm, v každé z nich si odpykávali zvláštní trest čtyři vězni. Zde jsem také spatřil spousty cel, které sloužily jak pro vězně, tak i civilní obyvatelstvo podezřelé z kontaktu s vězni, napomáhání útěkům, atp. Mezi bloky 10 a11 se nachází popravčí zeď. Okna obou bloků byla pokrytá dřevěným bedněním, aby nebylo možno sledovat popravy.

Procházel jsem dále označenou trasou, až jsem dorazil na „Apelplac“, kde byla i hromadná šibenice. Na ni bylo 19. Července 1943 oběšeno 12 polských vězňů za udržování kontaktů s civilním obyvatelstvem a napomáhání v útěku 3 spoluvězňům. V bloku č. 16 jsem si prohlédl expozici o tragickém osudu slovenských Židů a vězňů z Česka.

A to už jsem se dostal na samý konec. Prošel jsem plynovou komorou s krematoriem I, kde denně spálili asi 350 těl.

V místech, kde stál barák táborového gestapa je postavena šibenice, na které byl 16. Dubna 1947 popraven první velitel tábora KL Auschwitz Rudolf Höss.

To byla moje první návštěva v táborech Auschwitz I a Auschwitz II – Birkenau. Rozhodně doporučuji tyto tábory navštívit. Všem z našeho zájezdu tato cesta něco dala.

________________________________________________________________

20 minutové video z Lodžského ghetta.

________________________________________________________________

Informace čerpám převážně z

www.holocaust.cz a United States Holocaust Memorial Museum.

_________________________________________________________

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

skolní zájezd..

(Michy, 26. 4. 2009 20:37)

byla jsem tam a zujalo mi to tam meli jsme ve skole Arnosta lustiga a ten nam taky vypravel o utrpeni v osvetimi o zazraku preziti je to velmi uzasnej a vtipnej clovek nepochopim jak po tutom je tak cilej a vypravi same vtipy ja bych to nedokazala proto ma muj obdiv:-)

Prosba o radu

(Kakov, 15. 4. 2009 23:20)

Potreboval bych najit nejakou mapu Osvetimi, ze ktere lze poznat kde lezi jednotlive tabory. Nevíte prosim o nejakem webu kde to je? Snazil jsem se prohledat kde co a bez uspechu. Chystame se tam v lete vlakem a potreboval bych sve pratele dovest az na misto.

Osvětim

(Pavla, 10. 4. 2009 15:06)

V Osvětimě jsem byla naposled asi v 14l a zázitek opravdu szále silný,ted se tam chystám cca po 13letech a bojím se abych to tam zvládla,ted mám děti,budu to vnímat určitě citově jinak!! Povinné určitě pro všechny školy české i německé!!!!!!!!!!!!!!

jedu tam....

(majtinka, 8. 4. 2009 16:12)

Já tam jedu devatenáctého dubna... jedeme dvouma autama, průvodce na české stojí 1400kč, jinak se nic neplatí, kamarádka tam volala a objednala nás, je tam docelá nával, objednávali jsme se měsíc před cestou a už ten den měli ráno plné, takže jdeme až od 12h, prý mají dva české průvodce. Jsem na to moc zvědavá.. Zatím jsem byla jen v terezíně, ale přečetla jsem o tom mnoho knih, takže se na to psychicky připravuji. Každý by to měl vidět... Na tohle se nesmí zapomenout nikdy!! a ten kdo říká, že se nemáme hrabat v minulosti je blázen

nechapu jak toto mohlo existovat

(misa mynarova, 5. 4. 2009 12:45)

nechapu toto to je proste des...pojedeme 28.dubna 2009 do osvetimi se skolou kdyz sem si toto cetla a divala jdsem se na ty obrazky tak me to preslo uz tam jet nechci bojim se...je to proste totalni hruza

hruuuuuuuuuza des

(misa mynarova, 5. 4. 2009 12:42)

Nejčastější otázky

(wawrowa.wercza@seznam.cz, 1. 4. 2009 16:27)

Otvírací doba:
Museum je otevřeno denně.
8:00-15:00 V období 16.12. až 28/29.2
8:00-16:00 V období 1.3. až 31.3 a 1.11. až 15.12.
8:00-17:00 V období 1.4. až 30.4. a 1.10. až 31.10
8:00-18:00 V období 1.5. až 31.5. a 1.9. až 30.9.
8:00-19:00 V období 1.6. až 31.8.

Vstupné je zdarma!Za průvodce se platí 7 zlotých,na naše 49Kč.

cesta do Osvětimi

(Radek, 1. 4. 2009 14:31)

Prosím Vás může mi někdo poradit zda je na cestu do Osvětimi potřebná v Polsku někde dálniční známka???A kolik je vhodné si vyměnit peněz na jeden den??Díky za info

Hrůza války

(Alena, 30. 3. 2009 12:54)

Na nic tak hrozného by se nemělo zapomínat! Učím dějepis, na holocaust se zapomenout nesmí! Studenti mají zájem, i do Osvětimi občas pořádáme exkurze, ale nejde jen jet a říct: "My jsme byli v Osvětimi". Musí se všechno připravit, diskutovat, vysvětlovat... Vlastní dítě jsem vzala ve 14 a přežila to bez větší újmy, ale je pravda, že o těchto věcech hodně ví a má "načteno".

pro Zuzku

(Ivana, 29. 3. 2009 19:45)

Co se týče prohlídek, tak jsou různé trasy, různě dlouhé (existuje i prohlídka dvoudenní). Ale ta nejzákladnější je asi na 3 hodiny + 15 minut film. Auschwitz - Birkenau - 3 km. V Birkenau jsme byli necelou hodinu.

Komentář

(Veronika Vávrová, 29. 3. 2009 19:30)

Dobrý den.Chtěla bych reagovat na komentář od jednoho,který tam napsal: už se těším bude prdel.Nechci být sprostá,ale to je fakt nějaký debil a doufám že mu tam dojde a uvědomí si že tam žádnou prdel nezažije..Bojím se,že za pár let lidi ani nebudou vědět že Osvětim je a co se tam vlastně dělo:(Myslím si,že by to mělo být poviné učení a každý by tam měl jet.Ráda bych všem doporučila knihu Svědkové z továrny na smrt.Je to hodně zajímavá kniha a o táboře Osvětim se tam hodně dočtete.O koncentační tábor Osvětim se zajímám už od svých 15. let.Jednou bych tam chtěla dělat průvodkyni a připomínat světu co se tam dělo.Mám o tom hodně přečtene a myslím si že toho o táboře vím hodně,takže kdyby jste někdo potřebovali nějake info nebo zaslat nějaké fotky,tak se ozvětě na e-mail: wawrowa.wercza@seznam.cz S pozdravem Veronika Vávrová 18. let

živoucí hrůza

(zuzka, 11. 3. 2009 14:35)

o toto tema se hodně zajimam,jsem tak sběhlá ve sbírání informací,fotek,čtení knih výpovědí a filmů na toto téma,že bych mohla málem dělat průvodce :-) taky že jsem tento koncentrační tábor navštívila před rokem,to mi bylo 14,a sebralo mě to dost.Tenkrat jsem i brečela,když jsem tam viděla ty děcké boty,vzpoměla jsem si na svou dvouletou neteř bez ktere by ten život nebyl takovy jaký je.Dala bych to jako povinnost pro školy.Zrovna včera jsem viděla film šedá zóna a musím uznat,že to je jeden z nej filmů na Osvětim.........

začínám chápat - není žádné my a oni

(aama, 4. 3. 2009 11:39)

přečtěte si web www.prisonexp.org - za účelem zkoumání chování lidí ve vězení byla provedena simulace vězeňského prostředí. Pokus musel být po několika dnech předčasně ukončen kvůli týrání "vězňů".
Jestli se celým webem prokoušete a chytne vás to, doporučuju další web stejného autora - www.lucifereffect.com - který se obecněji zabývá manipulací s lidmi, a tím jak se člověk za nenormální situace mění v tyrana anebo oběť. Něco tak podnětného pro úvahy o lidské svobodě jsem ještě nečetl.

zapomeňte na kategorie, jako Němci..., my Slované dokážem to samé - třeba Srbové během války v Jugoslávii a samozřejmě nejen oni. Anebo chování některých bachařů z komunistických lágrů přirovnávají političtí vězňové, kteří prošli nacistickými koncentráky, k esesákům.
Stanford prison experiment ukazuje, že Abu Ghraib není žádnou zvhrlou výjimkou, spíš důkazem pravidla zvrhlosti. Kde jinde se bere šikana mezi vojáky nebo někde na školách? Je to v nás.

nechápu

(danicca, 27. 2. 2009 21:37)

Přečetla jsem spoustu knih o koncentračních táborech.. viděla spoustu záznamů,pár památníků jsem i navštívila.. Dle mého názoru by měla být návštěva povinná pro všechny studenty a děti nad 15-let,aby jednoduše věděly!!!! Je odporné,když někdo popírá holokaust a ještě odpornější jsou ti, co ho podporují!!!! Nechápu je a hlavně jejich rodiče,tohlo je ve výchově!! Doufám, že už žádné další památníky na takové tábory nevzniknou. A tomu troubovi 'krivy pes' s přiblblou poznámkou,můžu jen vzkázat... doufám,že ti tu prdel někdo pořádně nakope!!!!

Březinka

(Zuzka, 25. 2. 2009 18:16)

Ahoj, chlěla bych se zeptat, jestli jde navštívit jen Březinku a na jak dlouho je ta prohlídka?Taky jak daleko je Auschwitz I a Březinka?Děkuji

Osvětim

(Jana, 23. 2. 2009 14:28)

Ahoj, já byla v Osvětimi i Březince ve 20. Já bych tam ale 11ti leté dítě určitě nevzala!Je to brzy. Tak nejdříve v 15. Není to nic hezkého, hrůza. Průvodce mít nemusíte, ale bez něj z toho asi nic mít nebudete. Budete chodit okolo baráku, ale nebudete vědět co kde bylo, co se kde dělo atd. Vše je psáno anglicky a polsky.(jedině koupit aspoň brožurku). Vstupné tam není žádné, tedy já alespoň nic neplatila a nikdo nic nekontroloval.a jak je to s otvírací dobou si nejsem jistá. Všem doporučuji návštěvu. Lidé by si měli uvědomit, jakých zvěrstev jsou schopni a obdivuji všechny, kteří koncentrační tábor přežili, já bych jej určitě nepřežila. A samozřejmě hluboku úctu mrtvým...Nemám slov..

UNOR 2007

(DAVID, 23. 2. 2009 8:26)

BYL SEM TAM V V UNORU.BYLA HROZNA ZIMA A FOUKAL VITR.ABYLO TAKOVY TICHO,TAK SE CLOVEK ZKUSIL VZIT DOTY DOBY NO HRUZA!

smutné misto

(eva, 16. 2. 2009 10:43)

je to smutné míxto bylo by lepší kdyby takove misto nikdy neexistovalo, ale bohužel je mi všech lidí, kteří am zahynuly z hloubi srdce lito

...

(khapsa, 12. 2. 2009 20:15)

byla sem v oswetimi 2x a jela bych klidne i potreti...dycha to tam atmosferou a jakoby se tam cas opravdu zastavil....neco jineho je kdyz to misto navstivite ve slunny letni den a neco jineho kdyz tam jedete v unory a je zamracene skoro zimni pocasi .to clovek vnima zas uplne jinak..kazdopadne to doporucuju vsem co tam jeste nebyli,ponevadz lidi by meli vedet jake zverstva se tam dely a urcite by to nemelo byt zapomenuto..

"Nadlidé"

(Zbyněk, 12. 2. 2009 17:13)

Je to posvátné místo lidské civilizace této planety a připomínka nelidskosti nacismu a fašismu. Polákům patří dík za péči o tento památník utrpení. Dnešní lidé si vůbec nedovedou představit jak strašné osudy zde prožívali před svou smrtí lidské bytosti od nemluvňat po starce. Dokonce někteří zlehčují to co se tam a na jiných podobných místech odehrávalo.