Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva Birkenau

19. 4. 2008

Obrazek


Auschwitz I , Auschwitz II - Birkenau:

Místa, kde se jakoby zastavil čas. Zde neměl život žádnou cenu. Místo, kde rukou nacistické mašinérie zahynulo více než 1 milion mužů, žen i dětí. Vždy jsem si přál Osvětim navštívit a na vlastní oči spatřit toto místo tragédie.

Navrhl jsem tedy ZV OS KOVO Řetězárna, jehož jsem členem, zda by si tento jednodenní zájezd nevzali pod svá křídla. Podařilo se a v sobotu 9.6.2007 se po páté hodině ranní vyrazilo. Autobus byl téměř plný a do Březinky jsme dorazili okolo deváté hodiny.

Po chvíli jsem stál před hlavní strážnicí SS - „Bránou smrti“, kudy přijížděly transporty deportovaných z okupované Evropy.

Vydal jsem se nikoliv po rampě, kde lékaři SS prováděli selekci, ale doprava po cestě vedoucí táborem BIIa – „Karanténou“.

Po mé levé ruce jsem minul 19 dřevěných baráků a došel na křižovatku. V budově napravo se nacházelo velitelství tábora. Kdybych se vydal rovně, vstoupil bych do tábora BIII – „Mexiko“, který byl ve výstavbě. Zub času si s ním už také pohrává a jeho horní část pomalu, ale jistě zarůstá trávou a stromy. Šel jsem tedy v levo a postupně míjel bloky BIIb – „Terezínský rodinný tábor“, BIIc – „Maďarský židovský tábor“, BIId – „Mužský tábor, BIIe – „Cikánský tábor“, BIIf – Mužský nemocniční tábor. Dále jsem prošel menší bránou a ocitl se v lese. Pociťoval jsem nezvyklí klid a do toho všeho si ptáci v korunách stromů klidně pozpěvovali. Nic nenasvědčovalo tomu, že zrovna zde se odehrávaly pochmurné lidské příběhy. Cestou lesíkem mě nalevo upoutal menší rybníček, do kterého byl sypán lidský popel. Hned za ním se nacházely zbytky krematoria č IV. Toho krematoria, které se podařilo vězňům, na sklonku války, částečně vyhodit do povětří. Hned naproti po mé pravé ruce se nacházeli zbytky krematoria a plynové komory č V. Dále za tímto krematoriem byla hranice ke spalování mrtvých a hromadné hroby sovětských válečných zajatců.

Zde jsem si dal menší přestávku a shlédl jediné tři dochované fotografie, kdy se ženy, děti a starci museli svléknout už v lesíku a nazí vpochodovat do připravené plynové komory. To si ještě stále mysleli, že z kohoutku nad jejich hlavami opravdu poteče voda. Druhá fotografie zachycuje členy sonderkomanda jak vynášejí zplynovaná těla k hranici. Na třetí fotografii již tato těla hoří. Tyto fotografie pořídil tajně jeden z vězňů.

Dále jsem se vydal cestou vlevo, kde jsem došel k základům baráků tzv. „Kanady“. Zde se skladovaly uloupené věci nově příchozích vězňů. Pokračoval jsem však cestou vpravo, kde se nacházela táborová lázeň. V současnosti je v budově stálá expozice zabavených věcí: fotografie, hodinky, kufry a další věci.

Pokračoval jsem stále za svým nosem a dorazil k dalším dvěma krematoriím č. II a III. Mezi těmito krematorii se nachází Mezinárodní pomník obětem nacismu. Na jedné z desek je tento český psaný text:

„Nechť toto místo, na kterém hitlerovci vyvraždili kolem

půl druhého milionu mužů, žen a dětí,

hlavně Židů z různých zemí Evropy,

zůstane na věky výkřikem zoufalství

a výstrahou pro lidstvo.

Auschwitz – Birkenau

1940 – 1945“

V troskách zničených krematorií lze zřetelně poznat místo, kde se vězni svlékali a kde zemřeli smrtícím plynem.


Obrazek Obrazek


Poté jsem se vydal do tábora BIb- „Původně mužský tábor, od roku 1943 ženský tábor“ a BIa- „Ženský tábor“. Tady jsem nahlédl do několika zděných baráků, které neměli základy, ale byly vystavěny přímo na udusané půdě. Vězeňkyně zde spaly na tříposchoďových palandách. Na jednom poschodí leželo i osm osob. Těsně před východem z brány Vás jistě upoutají dvě místa. Jedním z nich je dřevěný barák, ve kterém lékaři SS usmrcovaly injekcemi fenolu matky s
novorozeňaty.

Druhým je místo dvou zděných baráků obklopené zdí. Zde nechali nacisté vězně zemřít hladem a žízní. Pokud byla kapacita těchto baráku překročena, nechali vězně umírat pod širým nebem.

Ve 12:00 začal přesun do hlavního tábora Auschwitz I.

V první budově jsem si nakoupil průvodce a plakáty leteckého pohledu na oba tábory. Při pohledu na velikost tábora v Březince mi přeběhl po zádech mráz. Hodně děsivý pohled jak měli nacisté vše promyšlené do posledního detailu. V téže budově můžete ještě navštívit kinosál, kde Vám pouští autentické záběry, které jste určitě nikde neviděly. Pokud jste si nestačili proměnit peníze, tak zde jste správně. Současně tato velká budova sloužila jako příjem vězňů.

Před průchodem bránou s cynickým nápisem „Arbeit macht frei“ stojí po levé ruce dřevěná budova, ve které se nacházela strážnice SS a kancelář vedoucího tábora.

Bohužel jsme špatně odhadli dobu prohlídky a z důvodu nedostatku času jsem vynechal některé budovy. Mezi nimi blok č. 4 „Expozice-Vyhlazování“, blok č. 5. „Expozice-Důkazy zločinu“ a blok č. 7 „Expozice-Životní a hygienické podmínky. Když jsem procházel kolem bloku č. 10 znovu mě polel studený pot. Zde např. prof. Dr. Carl Clauberg prováděl zločinné sterilizační pokusy za účelem biologického vyhlazení Slovanů. Dr. Joseph Mengele zase podroboval děti - dvojčata a invalidy. V bloku 11 „Blok smrti“ v přízemí byli umísťováni policejní vězni, čekající na rozsudek stanného soudu. Během 2 až 3 hodinového zasedání soudu, který zde dojížděl z Katovic, vynesl i dvě stě rozsudků smrti.

Na denním pořádku byly i tresty. Trestalo se bičováním, věšením na speciální sloupek za dozadu vykroucené ruce. V podzemí se nachází kobky o rozměrech 90 x 90 cm, v každé z nich si odpykávali zvláštní trest čtyři vězni. Zde jsem také spatřil spousty cel, které sloužily jak pro vězně, tak i civilní obyvatelstvo podezřelé z kontaktu s vězni, napomáhání útěkům, atp. Mezi bloky 10 a11 se nachází popravčí zeď. Okna obou bloků byla pokrytá dřevěným bedněním, aby nebylo možno sledovat popravy.

Procházel jsem dále označenou trasou, až jsem dorazil na „Apelplac“, kde byla i hromadná šibenice. Na ni bylo 19. Července 1943 oběšeno 12 polských vězňů za udržování kontaktů s civilním obyvatelstvem a napomáhání v útěku 3 spoluvězňům. V bloku č. 16 jsem si prohlédl expozici o tragickém osudu slovenských Židů a vězňů z Česka.

A to už jsem se dostal na samý konec. Prošel jsem plynovou komorou s krematoriem I, kde denně spálili asi 350 těl.

V místech, kde stál barák táborového gestapa je postavena šibenice, na které byl 16. Dubna 1947 popraven první velitel tábora KL Auschwitz Rudolf Höss.

To byla moje první návštěva v táborech Auschwitz I a Auschwitz II – Birkenau. Rozhodně doporučuji tyto tábory navštívit. Všem z našeho zájezdu tato cesta něco dala.

________________________________________________________________

20 minutové video z Lodžského ghetta.

________________________________________________________________

Informace čerpám převážně z

www.holocaust.cz a United States Holocaust Memorial Museum.

_________________________________________________________

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Osvětim

(Monika, 8. 2. 2009 17:46)

Chystáme se do Osvětimi autobusem asi 45 lidí a potřebovala bych se zeptat jestli je potřeba se objednat dopředu nebo můžem jet bez ohlášení a jestli tam seženem českého průvodce a ještě přibližná cena na jednoho předem děkuju za odpověd můj e-mail je monika.hlavacova@centrum.cz

otviraci doba

(aaa, 27. 1. 2009 12:43)

* 8:00 AM - 3:00 PM December through February
* 8:00 AM - 4:00 PM March, November
* 8:00 AM - 5:00 PM April, October
* 8:00 AM - 6:00 PM May, September
* 8:00 AM - 7:00 PM June, July, August

:-!

(hruuza, 24. 1. 2009 14:41)

hey ja tam odpadla ale neva no..zazitek silny a emocialni

Výchyt

(Iksikin@email.cz, 19. 1. 2009 16:37)

Otevírací doby jsem si nevšiml, Byl Jsem tam v neděli a otevřeno měli stejně. Vzdálenost mezi Auschwitz1 a Birkenau je asi 2Km a každou půl hodinu tam projíždí autobus zdarma. Jde o velice poučnou návštěvu. Jestli, že je někdo kdo nechce průvodce tak je možno si za 4 Zloty koupit Česky psanou brožuru, ve které naleznete dostatek info o budovách a životu v koncentračním táboře.

osvetim

(elis, 17. 1. 2009 20:01)

musim nesouhlasit,cesky pruvodce tam je,sice to neni ceska ale umi plynne cesky a jeji podani bylo skvele!

Osvetim

(monika, 15. 1. 2009 19:02)

potřebovala bych vedět jak je tam OTEVÍRACÍ DOBA?? Dekuji.

veskere informace

(silvie, 2. 1. 2009 20:20)

nejvice informaci lze nalezt na strankach www.auchwitz.org.pl. Sice je to v polstine a anglictine, ale jsou tam veskere informace..otviraci doba i jak se tam dostat..

dotaz

(zdenek, 28. 12. 2008 12:03)

napište mě někdo prosim jaka je otevírací doba v Osvětimi a cena vstupného na simi.zdenek@seznam.cz děkuji.

neooo

(nikola, 17. 12. 2008 22:32)

neonacististi ???je to des kdyby tot videla co se delo je to strasne byla jsem tam jednou v birkenau a uz nikdy je to strasne ta predtava ze tam tilik lidi umrelo a nevinne ...a ti neonacisti by byli jedni stech kteru by byli v zajeti nemcu tak nechapu na co i to hrajou ze uctivaji hitlera umreli by jako kazdej jinej v te dobe

osvětim

(hejtaurka, 17. 12. 2008 18:04)

Ahoj pokud váš nepůjde větší skupina tak bez průvododce dokonce jít musíš....český průvodce tam ani neni.jinak si tam můžeš zakoupit leták kde máš vše potřebné takže se to určitě pochopit dá.doporučuju začít s prohlídkou hned na začátku otevírací doby prootže je to velký komplex a věř že to stihneš jen tak tak......večer si budeš připadat jako by si ušel tak 30 kiláků

dotaz

(vašek, 17. 12. 2008 12:18)

Zdravím,
dá se v osvětimy pohybovat i bez průvodce? dá se to pochopit? dík moc za odpověď

ůvaha

(Aleš, 15. 12. 2008 11:26)

Myslím si,že Osvětim by měl navštívit každý člověk aby viděl na vlastní oči to co bylo páchané na obyčejných neviných lidech.Hlavně by to měli navštívit ti neonacističtí tupci a třeba by se jim i rosvítilo jakou že to uznávají ideologii která má ve své krvavé histori jen utrpení bolest a zkázu a tito neznalci minulosti se snaží šířit dál takové bludy i v dnešním světě.Mír mezi lidi...

Ahoj

(Thomash, 2. 12. 2008 16:27)

Ahoj, byl jsem se podivat v Lidicich, do Osvetimi se take chystam, je to sice z ruky, ale myslim, ze by se na takova mista mel kazdy podivat, alespon na jedno. hlavne nackove a popiraci holokaustu by sem meli mit povinny vylet... :o/

Cesta.

(Markéta, 21. 11. 2008 15:20)

Dobrý den!

Může mi někdo prosím poradit,jak se do Osvětmi dostanu?
Můj e-mail:RichterovaMarketa@seznam.cz

Děkuji.

memento nemcov.

(golik.k, 15. 11. 2008 21:13)

vsetkych nemeckych skolakov by som tam poslal na studium jejich dejepisu...nechce sami ani verit ze toto dokazali ludske bytosti.jeto strasne.manzelka nezvladla pohlad nato......

osvětim

(Krispi, 10. 11. 2008 19:42)

naše třída tam byla,naše paní učitelka to tam nemohla vydržet prý se tam přímo rozbrečela..ani se nediwíím..je to hrozne..chtela bych se tam podiwat.naše paní ucitelka je citliwa duše a o Osvetimy dokaze mluwit celou hodinu čsštiny

byla jsem tam!

(bara, 29. 10. 2008 16:46)

tedka o prazdninach jsem tam byla...nejhnusnejsi byli vlasy veznu atd...vsechno melo takyvy divny puch....a je to jenékm pro ty lidi co maji vydrzny zaludek...a ja to vydrzela;)

Dopravni spojeni

(Klara K., 25. 10. 2008 21:54)

Dobry den,

poradil byste mi, prosim, nekdo ohledne nejlepsiho spojeni do Osvetimi? Rada bych tam jela pristi sobotu, ale nikde nemuzu najit trasu at uz autobusem ci vlakem z Prahy. Poradite? Dekuji moc.

Hezky vecer.
Klara

osvětim

(Verča, 14. 10. 2008 23:13)

Byla jsem v obou táborech teď v sobotu, pokud tam jedete jako jednotlivci,vstupné se neplatí,pokud jste větší skupina,musíte mít průvodce, ten stojí 200zl - tj.1400Kč. Stojí to za to se tam určitě podívat, je to velice poučné, ale smutné

Otevírací doba

(Lenka, 13. 10. 2008 20:40)

Dobrý den, nezlobte se, vím, že se ptají všichni, ale ať se snažím jakkoliv, nemůžu nic sehnat o otevírací době a vstupného do Osvětimi.... Je potřeba mít toho průvodce.... Moc Vám děkuji a nezlobte se za stále omývanou otázku.... Lenca.Kaderova@seznam.cz