Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva Birkenau

19. 4. 2008

Obrazek


Auschwitz I , Auschwitz II - Birkenau:

Místa, kde se jakoby zastavil čas. Zde neměl život žádnou cenu. Místo, kde rukou nacistické mašinérie zahynulo více než 1 milion mužů, žen i dětí. Vždy jsem si přál Osvětim navštívit a na vlastní oči spatřit toto místo tragédie.

Navrhl jsem tedy ZV OS KOVO Řetězárna, jehož jsem členem, zda by si tento jednodenní zájezd nevzali pod svá křídla. Podařilo se a v sobotu 9.6.2007 se po páté hodině ranní vyrazilo. Autobus byl téměř plný a do Březinky jsme dorazili okolo deváté hodiny.

Po chvíli jsem stál před hlavní strážnicí SS - „Bránou smrti“, kudy přijížděly transporty deportovaných z okupované Evropy.

Vydal jsem se nikoliv po rampě, kde lékaři SS prováděli selekci, ale doprava po cestě vedoucí táborem BIIa – „Karanténou“.

Po mé levé ruce jsem minul 19 dřevěných baráků a došel na křižovatku. V budově napravo se nacházelo velitelství tábora. Kdybych se vydal rovně, vstoupil bych do tábora BIII – „Mexiko“, který byl ve výstavbě. Zub času si s ním už také pohrává a jeho horní část pomalu, ale jistě zarůstá trávou a stromy. Šel jsem tedy v levo a postupně míjel bloky BIIb – „Terezínský rodinný tábor“, BIIc – „Maďarský židovský tábor“, BIId – „Mužský tábor, BIIe – „Cikánský tábor“, BIIf – Mužský nemocniční tábor. Dále jsem prošel menší bránou a ocitl se v lese. Pociťoval jsem nezvyklí klid a do toho všeho si ptáci v korunách stromů klidně pozpěvovali. Nic nenasvědčovalo tomu, že zrovna zde se odehrávaly pochmurné lidské příběhy. Cestou lesíkem mě nalevo upoutal menší rybníček, do kterého byl sypán lidský popel. Hned za ním se nacházely zbytky krematoria č IV. Toho krematoria, které se podařilo vězňům, na sklonku války, částečně vyhodit do povětří. Hned naproti po mé pravé ruce se nacházeli zbytky krematoria a plynové komory č V. Dále za tímto krematoriem byla hranice ke spalování mrtvých a hromadné hroby sovětských válečných zajatců.

Zde jsem si dal menší přestávku a shlédl jediné tři dochované fotografie, kdy se ženy, děti a starci museli svléknout už v lesíku a nazí vpochodovat do připravené plynové komory. To si ještě stále mysleli, že z kohoutku nad jejich hlavami opravdu poteče voda. Druhá fotografie zachycuje členy sonderkomanda jak vynášejí zplynovaná těla k hranici. Na třetí fotografii již tato těla hoří. Tyto fotografie pořídil tajně jeden z vězňů.

Dále jsem se vydal cestou vlevo, kde jsem došel k základům baráků tzv. „Kanady“. Zde se skladovaly uloupené věci nově příchozích vězňů. Pokračoval jsem však cestou vpravo, kde se nacházela táborová lázeň. V současnosti je v budově stálá expozice zabavených věcí: fotografie, hodinky, kufry a další věci.

Pokračoval jsem stále za svým nosem a dorazil k dalším dvěma krematoriím č. II a III. Mezi těmito krematorii se nachází Mezinárodní pomník obětem nacismu. Na jedné z desek je tento český psaný text:

„Nechť toto místo, na kterém hitlerovci vyvraždili kolem

půl druhého milionu mužů, žen a dětí,

hlavně Židů z různých zemí Evropy,

zůstane na věky výkřikem zoufalství

a výstrahou pro lidstvo.

Auschwitz – Birkenau

1940 – 1945“

V troskách zničených krematorií lze zřetelně poznat místo, kde se vězni svlékali a kde zemřeli smrtícím plynem.


Obrazek Obrazek


Poté jsem se vydal do tábora BIb- „Původně mužský tábor, od roku 1943 ženský tábor“ a BIa- „Ženský tábor“. Tady jsem nahlédl do několika zděných baráků, které neměli základy, ale byly vystavěny přímo na udusané půdě. Vězeňkyně zde spaly na tříposchoďových palandách. Na jednom poschodí leželo i osm osob. Těsně před východem z brány Vás jistě upoutají dvě místa. Jedním z nich je dřevěný barák, ve kterém lékaři SS usmrcovaly injekcemi fenolu matky s
novorozeňaty.

Druhým je místo dvou zděných baráků obklopené zdí. Zde nechali nacisté vězně zemřít hladem a žízní. Pokud byla kapacita těchto baráku překročena, nechali vězně umírat pod širým nebem.

Ve 12:00 začal přesun do hlavního tábora Auschwitz I.

V první budově jsem si nakoupil průvodce a plakáty leteckého pohledu na oba tábory. Při pohledu na velikost tábora v Březince mi přeběhl po zádech mráz. Hodně děsivý pohled jak měli nacisté vše promyšlené do posledního detailu. V téže budově můžete ještě navštívit kinosál, kde Vám pouští autentické záběry, které jste určitě nikde neviděly. Pokud jste si nestačili proměnit peníze, tak zde jste správně. Současně tato velká budova sloužila jako příjem vězňů.

Před průchodem bránou s cynickým nápisem „Arbeit macht frei“ stojí po levé ruce dřevěná budova, ve které se nacházela strážnice SS a kancelář vedoucího tábora.

Bohužel jsme špatně odhadli dobu prohlídky a z důvodu nedostatku času jsem vynechal některé budovy. Mezi nimi blok č. 4 „Expozice-Vyhlazování“, blok č. 5. „Expozice-Důkazy zločinu“ a blok č. 7 „Expozice-Životní a hygienické podmínky. Když jsem procházel kolem bloku č. 10 znovu mě polel studený pot. Zde např. prof. Dr. Carl Clauberg prováděl zločinné sterilizační pokusy za účelem biologického vyhlazení Slovanů. Dr. Joseph Mengele zase podroboval děti - dvojčata a invalidy. V bloku 11 „Blok smrti“ v přízemí byli umísťováni policejní vězni, čekající na rozsudek stanného soudu. Během 2 až 3 hodinového zasedání soudu, který zde dojížděl z Katovic, vynesl i dvě stě rozsudků smrti.

Na denním pořádku byly i tresty. Trestalo se bičováním, věšením na speciální sloupek za dozadu vykroucené ruce. V podzemí se nachází kobky o rozměrech 90 x 90 cm, v každé z nich si odpykávali zvláštní trest čtyři vězni. Zde jsem také spatřil spousty cel, které sloužily jak pro vězně, tak i civilní obyvatelstvo podezřelé z kontaktu s vězni, napomáhání útěkům, atp. Mezi bloky 10 a11 se nachází popravčí zeď. Okna obou bloků byla pokrytá dřevěným bedněním, aby nebylo možno sledovat popravy.

Procházel jsem dále označenou trasou, až jsem dorazil na „Apelplac“, kde byla i hromadná šibenice. Na ni bylo 19. Července 1943 oběšeno 12 polských vězňů za udržování kontaktů s civilním obyvatelstvem a napomáhání v útěku 3 spoluvězňům. V bloku č. 16 jsem si prohlédl expozici o tragickém osudu slovenských Židů a vězňů z Česka.

A to už jsem se dostal na samý konec. Prošel jsem plynovou komorou s krematoriem I, kde denně spálili asi 350 těl.

V místech, kde stál barák táborového gestapa je postavena šibenice, na které byl 16. Dubna 1947 popraven první velitel tábora KL Auschwitz Rudolf Höss.

To byla moje první návštěva v táborech Auschwitz I a Auschwitz II – Birkenau. Rozhodně doporučuji tyto tábory navštívit. Všem z našeho zájezdu tato cesta něco dala.

________________________________________________________________

20 minutové video z Lodžského ghetta.

________________________________________________________________

Informace čerpám převážně z

www.holocaust.cz a United States Holocaust Memorial Museum.

_________________________________________________________

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(Jitule, 25. 7. 2016 21:04)

Dobrý den,
měla jsem zájem o zájezd přes skrz.cz na 6. 8. 2016, ovšem místa v autobuse jsou již zcela obsazená. Proto se ptám, než ten den vyrazíme autem po vlastní ose. Je možno se připojit ke skupině českých turistů v tento termín, kteří jedou přes slevový portál? Nebo není problém s naplněním nějaké jiné české skupiny..abychom měli možnost mít k prohlídce českého průvodce?
Děkuji..

Ty cestinsky

(sterling, 25. 5. 2016 16:13)

Hlupaku,neurazejte obeti lagru tou svoji primitivni cestinou,.Je to neucta!!!!

osvětim

(magda, 18. 6. 2010 19:39)

hajzlové nacistický, já bych těm hajzlům co dneska hajujou uřezala ruce. Kreténi.

Re: osvětim

(Jan, 5. 5. 2012 17:51)

a co cigánům?Jinak s vámi souhlasím,Jan,Pardubice 32let

Re: Re: osvětim

(to je jedno, 23. 3. 2014 21:12)

Ti toho tolik nenakradli debile

velice silný zážitek

(Libor, 15. 2. 2014 23:21)

K návštěvě Osvětimi a Březinky mne přemluvila 14-letá dcera. Jeli jsme s cestovní kanceláří v listopadu 2013. Nejdříve cca 3 hodiny s průvodkyní v Auschwitz I, poté přejezd do Birkenau. naše prohlídka začala ve 13.30. Pro mě to byl velice silný zážitek. Průvodkyně byla Polka, takže jí nebylo moc rozumět,dcera byla rozladěná, že z výkladu nic nerozumí. Při naší prohlídce drobně pršelo. Přiznávám, že mi nebylo dobře po těle. Auschwitz I je depresivní místo, monotonní výklad,prohlídka ve spěchu, prostě mi to nesedlo. Ale Březinka mě dostala. Březinku jsme procházeli už za tmy. Zima, déšť, bláto, dobytčí vagon na rampě, osvětlená jen hlavní budova. Neuvěřitelné.

kontakt

(Barbora, 16. 11. 2013 17:24)

prosím nemáte někdo nějaký kontakt aby jsme se tam mohli objednat jako zájezd ? Popřípadě poraďte nějakou cestovní kancelář která tam jezdí. Děkuji

Re: kontakt

(lucka, 25. 11. 2013 20:43)

AUSCHWITZ.ORG.PL, OBEJDNAT CESKEHO PRUVODCE U NICH.

Aktuální info o cenách a průvodcích

(Pavel, 5. 8. 2012 9:46)

Navštívili jsme před dvěma dny oba tábory a protože tu je trochu nejednota v informacích (možná se změnily?), podávám aktuální info. Tábor I v Březince můžete navštívit bez průvodce a zdarma. Myslím, že vstup nebyl časově nijak omezen (jen otevírací dobou). Oficiálního průvodce zde neseženete, prohlídkové trasy začínají v táboře II v Osvětimi. České prohlídky jsou v sezóně v 10, 12 a 14 hodin (neověřeno, v Březince psali na informační tabuli časy jen 10 a 14 hodin, takže může to být tak i tak). Parkování v Březince je zdarma, ale musíte dojet až opravdu "k plotu". Parkoviště, které minete asi o 200 metrů dříve je asi placené (?) a odsud by měly odjíždět autobusy do tábora I. My jsme však po prohlídce tábora II v Březince odjeli do tábora I autem, ale trasa není značená, takže jestli nepojedete mezi tábory autobusem, zjistěte si předem trasu. U tábora I v Osvětimi je parkování asi za 8 PLZ, kam vás budou lákat sličné naváděčky, ale dá se zaparkovat i v přilehlých uličkách (přejedete koleje) zadarmo a neoficiálně. Tábor I v Osvětimi je o poznání komerčnější a vstup bez průvodce je možný až od 15. hodiny, a to také zdarma.

Průvodce za to asi nestojí, vše si můžete prohlídnout v klidu sami (v táboře v Březince mají i tištěného průvodce v češtině za 7 PLZ, ale je o mnoho informací ochuzen). Informační tabule v táborech vše dost podrobně popisují, jsou ale jen v polštině, angličtině a jakési hebrejštině. Pro jazykově nevybavené tedy určitě lidského průvodce v češtině doporučuji, protože bez porozumění popisků toho moc v táborech neodhadnete.

Na důkladné prohlídky bez průvodce si nechte alespoň půl dne času (začít v táboře v Březince, přesun na 15. hodinu do tábora v Osvětimi), s průvodcem začněte v táboře v Osvětimi. Pokud máte méně času a vybíráte, který tábor navštívit, určitě zvolte tábor jen v Březince, který na vás dýchne více, hlavně svou rozlehlostí, a nebudete se proplétat mezi stovkami turistů. Tábor v Osvětimi je spíše muzeum.

Doprava autem je úplně v pohodě (kromě toho značení), ale jak přes náchod po dálnici A4, tak přes Frýdek po silnici 933, jsou komunikace snad lepší než u nás.

A pokud bude teplo, nezapomeňte si vzít dostatek pití. V táboře v Březince kromě suvenýr shopu neseženete nic k pití, v suvenýr shopu jen 0,5l vodu za pár zlotých.

Re: Aktuální info o cenách a průvodcích

(Tomáš, 5. 8. 2012 23:34)

K textu výše - v Březince (Birkenau) není tábor Auschwitz I, ale II, takže si v první polovině 1.odstavce prohoďte I a II :)

Doplním ještě k tomu davu, že my v Birkenau začínali v 10h, kdy tam bylo jen pár lidí právě z toho důvodu, že prohlídky s průvodcem začínají v Auschwitz I. Skončili jsme kolem 13:30 a to už zde byla spousta autobusů. Trasu doporučuji začít rovně (jen si předtím odběhněte podívat se do prvních dvou objektů bloku BIIa - karanténa), protože tudy vedou prohlídky (viz tištěný průvodce, k dostání v infocentru) - takže se po celou dobu vyhnete davům turistů.

Pak jsme přejeli do Auschwitz I, poobědvali a od 15h jsme vyrazili na první možnou 'bezprůvodcovskou' prohlídku. Z časových důvodů jsme navštívili jen to nejdůležitější (v tom nám hodně pomohl tištěný průvodce), i tak nám prohlídka zabrala další 2h.

Trasa s průvodcem vyjde na 250Kč a trvá 3,5h - nám zabrala 6h (+ hodina na oběd), vyhnuli jsme se největším davům a prohlédli/přečetli jsme si co jsme chtěli. Ale samozřejmě při volbě průvodce si po skončení prohlídky můžete zbytek Birkenau prohlédnout sami.

Děkujeme Petře i ostatním za tipy. Osvětim doporučujeme všem navštívit, je to opravdu zážitek na celý život, který žádná četba nahradit nemůže. Shodli jsme se, že tohle by měl vidět každý a že je škoda, že něco takového není jako povinná školní exkurze.

Bez průvodce s přehledem

(Petra, 14. 7. 2012 20:38)

Tak jsme dnes,s přítelem,navštívili Osvětim.Pro ty,kdo řeší průvodce ano či ne.Nám stačilo,přečíst si historii obou táborů,na místě si koupit tištěného průvodce a v klidu jsme si vše prošli sami.Dorazili jsme ve 13:00, takže jsme nejdříve dali Birkenau,kde je prohlídka zdarma a v pohodě jsme pak stihli zdarma vstup do Auschwitz.Parkovali jsme v Auschwitz, na parkovišti naproti táboru za 4 eura, odjížděli jsme v 16:30 a přesun mezi tábory je autobusem zdarma, jezdí co půl hoďky. Zážitek mám na celá život.

Zklamání z organizace prohlídky

(Ludmila Suchanová, 29. 5. 2011 10:15)

Vyjely jsme vlakem s kamarádkou na 3 dny do Polska. Na zpáteční cestě jsme chtěly navštívit oba koncentrační tábory. Na prohlídku jsme si vyhradily tři hodiny tak, abychom stihly vlak do Prahy. Jaké bylo naše zklamání, když jsme musely čekat 40 minut na polského průvodce(individuální a zdarma prohlídka nebyla možná), až po 15 hod.
To bychom ale musely čekat na vlak až do půlnoci.
Takže z celé prohlídky byla davová akce, kdy se jednotlivé jazykové skupiny proplétaly. Stres a žádná pieta. Kdo toto vymyslel!Po dvou hodinách jsme musely odejít, protože bychom nestihly vlak. Já bych si i připlatila, kdyby mi byla umožněna individuální prohlídka.Měla jsem i důvod osobní. Za války umučili a popravili strejdu a dědu. V davu a světle blikajících fotoaparátů těžko přemýšlíte. Je to nedůstojné.Ta hrůza ani nepotřebuje průvodce.

Re: Zklamání z organizace prohlídky

(karmendel, 8. 7. 2012 19:27)

je uplne bajo,ze jste si na takovy zazitek vytvorily jen 3 hodky,vzdyt to je zazitek do konce zivota a myslete na ty lidi a hlavne ty deticky,tak pa.

Osvětim

(Petra, 11. 5. 2012 19:32)

Dobrý den...chystáme se s přítelem do Osvětimi..může mi prosím někdo poradit, jak se tam nejlépe dostaneme??Jsme z Moravy..díky moc
Můj e-mail:PetraSilhanova@e-mail.cz

Re: Osvětim

(Aleš, 10. 6. 2012 19:32)

Do Osvětimi asi jedině autem.Dobrá cesta Opava-Ratiboř-Rybnik-Osvětim. Parkování u KT Auschwitz za 8 zl. a u KT Birkenau, který vzdálen cca 3 km je parkování 2 zl za 2 hodiny. Vstup do koncetračního tábora je do 10:00 zdarma, poté s průvodce za 20 zl. Upozorňuji na hodně silný zažitek...

Osvětim - dotaz!

(Andrea , 6. 6. 2012 13:11)

Ahoj, chtěla bych se s kamarády vydat na výlet do osvětim, ale řešíme jak. Tak jsem se chtěla zeptat jak to tedy je, jsem z toho trošku zmatená, jednou tu někdo píše, že doporučuje bez cestovky a podruhé někdo napíše že se tam bez průvodce nedostane...

Mohl by mi tedy někdo poradit, zda tedy ten průvodce musí být nebo ne? A nevíte někdo náhodou jak se tam dostat z prahy jinak než autem?

kdyby jste náhodou někdo věděl mohl by jste mi písnou na
mail: postolkovaandrea@seznam.cz
byla bych vděčná, děkuju.


OSVĚTIM

(MÁJA, 8. 3. 2012 16:59)

BYLA JSEM TAM O PRÁZDNINÁCH S RODIČI A MUŽU ŘÍCT ŽE JSEM SE DOCELA BÁLA TAM VKROČIT , NEMĚLA JSEM ZROVNA DBRÝ POCIT Z TOHO. HLAVNĚ JE DOBRÉ SI UVĚDOMIT JAK TI LIDI TEHDY ŽILY . A JAK TEĎ ŽIJEME MY JE TO FAKT HRUZA ...

stoji to zato

(mizantrop, 3. 7. 2011 11:56)

platili jsme 200kc a to jeste jako studenti bylo to i za pruvodce kteryho jsme vedeli ze stejne potrebovat protoze bohate staci ceska brozurka a muzete si vse projit sami a udelat si nato cas jak potrebujete nikdo to tam neresi

Zájezd lodžské ghetto, Chelmno a varšavské ghetto

(Jiří SKS, 5. 2. 2011 12:35)

Dobrý den pro všechny, koho zajímá historie a zvláště problematika holocaustu. V termínu od 16. do 19. dubna pořádám poznávací zájezd do lodžského ghetta, tábora smrti v Chelmně nad Nerem a varšavského ghetta. Cílem zájezdu je nejenom prohlídka výše zmíněných míst, ale též uctít památku lidických dětí, které právě v Chelmně nacisti zahubili. Na závěr se ve Varšavě zúčastníme pietní tryzny, konané u příležitosti vypuknutí 68. výročí židovského povstání ve varšavském ghettu. Doprava: vlak s lehátky a autokar, ubytování je zajištěno v tří a dvou lůžkových pokojích v centru Lodže. Cena 2900 kč. Kontakt Jiří Strnad tel: 736680169, email kadra-polonii@seznam.cz

PHTBnnEkrQdgScUqr

(kjqmhh@nbesup.com, 5. 12. 2010 23:28)

tIh75G <a href="http://fnpgdwfetpyr.com/">fnpgdwfetpyr</a>, [url=http://idxtarlxaubx.com/]idxtarlxaubx[/url], [link=http://ucqxmpgocjfl.com/]ucqxmpgocjfl[/link], http://rwixybscnmov.com/


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

následující »