Jdi na obsah Jdi na menu
 


Shrnutí

15. 3. 2006

Osvětim

Osvětim (německy Auschwitz), která byla největším nacistickým koncentračním a vyhlazovacím táborem, byla založena na Himmlerův rozkaz z 27. dubna 1940 v blízkosti polského městečka Oświęcim. První vězňové - především Poláci věznění z politických důvodů - sem byli zavlečeni v červnu 1940 a byli využíváni k otrocké práci. V březnu 1941 zde již bylo registrováno více než 10 tisíc vězňů. Osvětimský tábor byl známý pro svou tvrdost. Neblaze proslulý byl především blok 11 (tzv. bunkr), kde byli vězňové trestáni tím nejkrutějším způsobem. Před ním stála tzv. černá zeď, u níž se konaly časté popravy. Nápis "Arbeit macht frei!", který byl umístěn nad hlavní bránou osvětimského kmenového tábora, tak byl pouhým cynickým výsměchem.

Symbolem bezohledného využívání vězňů se staly lékařské pokusy prováděné na vězních nacistickými lékaři, např. neblaze proslulým Josefem Mengele. Tito "lékaři" experimentovali mj. se sterilizací židovských žen a prováděli pokusy na dětech, především na dvojčatech.

V březnu 1941 poručil Himmler vedle původního kmenového tábora postavit druhý rozsáhlejší kompex, který byl nazván Osvětim II - Birkenau. Tábor v Birkenau byl rozdělen do řady podsekcí ohraničených ostnatým drátem nabitým elektřinou. V sekci BIIb byl v letech 1943 - 1944 umístěn tzv. terezínský rodinný tábor. Při nejvyšším stavu bylo v Birkenau více než 100 tisíc vězňů. V březnu 1942 byl v blízkých Monovicích zřízen tábor Osvětim III, nazývaný též Buna Monovice, kde si německá firma I. G. Farben zřídila továrnu na výrobu syntetického kaučuku. Jako pracovní sílu využívala otrocké práce vězňů. K Osvětimi dále náleželo 45 dalších pobočných táborů, kde byli vězňové nuceni k otrocké práci - většinou pro německé firmy.

Obrazek

Osvětim se stala jedním z táborů, kde probíhalo masové vyvražďování Židů. V létě 1941 předal Heinrich Himmler veliteli osvětimského tábora Rudolfu Hößovi příkaz vybudovat v Osvětimi centrum masového vraždění Židů. První plynová komora byla zřízena v Osvětimi I. V ní byly v září 1941 poprvé vyzkoušeny a ověřeny vražedné účinky cyklonu B - látky, která se běžně používala pro deratizaci. Později byly v Birkenau postaveny čtyři velké plynové komory, v nichž mohlo být denně zavražděno na šest tisíc lidí. Plynové komory byly maskovány jako sprchy, které měly oběti přesvědčit, že jde o desinfekční opatření, kterým musejí projít dříve, než budou posláni na práci v táboře.

Od konce března 1942 začaly do Osvětimi proudit židovské transporty z nacisty ovládaných zemí. Nejdříve sem byli deportováni Židé ze Slovenska z Francie, od července 1942 z Nizozemí, od srpna z Belgie a Jugoslávie. Od října 1942 do října 1944 bylo z Terezína do Osvětimi deportováno více než 46 tisíc vězňů. Část z nich byla na přechodnou dobu umístěna v tzv. terezínském rodinném táboře. Po celý rok 1943 do Osvětimi přijížděly transporty z Německa a dalších zemí v nacistické sféře moci. Obětí poslední velké vlny deportací do Osvětimi se stali maďarští Židé, kteří sem byli deportováni od května do července 1944.

Na základě Himmlerova příkazu z 29. ledna 1943 bylo do Osvětimi deportováno také zhruba 20 tisíc Romů, kteří většinou zahynuli v plynových komorách.

Po příjezdu transportu na rampu v Birkenau se konala tzv. selekce, při které důstojníci SS rozhodovali o tom, kdo bude vzat na práci a kdo bude poslán přímo do plynových komor. Často jen náhoda, nebo nálada esesmana rozhodovala o smrti nebo o naději na přežití. Vězňové vybraní na otrockou práci byli posláni do některého z mnoha dalších pobočných táborů Osvětimi nebo jinam v systému nacistických koncentračních táborů, jejichž cílem bylo tzv. Vernichtung durch Arbeit - vyhlazení prací.

Vězňové táborové tyranii vzdorovali různými formami odboje. Odbojové organizace pomáhaly vězněným shánět léky a potraviny, dokumentovaly nacistické zločiny, pomáhaly při útěku a sabotážích, snažili se prosadit politické vězně do zodpovědných pozic a připravovaly se na povstání. Z Osvětimi uprchlo celkem 667 vězňů, z nichž však 270 bylo dopadeno již v okolí tábora a okamžitě popraveno. Nejznámějším případem byl útěk dvou slovenských Židů Alfreda Wetzlera a Waltera Rosenberga (Rudolf Vrba), kterým se podařilo přejít na Slovensko a informovat tamější židovské vedení a jeho prostřednictvím celý svět o hrůzné skutečnosti Osvětimi, o níž sepsali obsáhlou zprávu. 7. října 1944 došlo v Birkenau k povstání Sonderkommanda pracujícího v plynových komorách. Vězňům se podařilo zničit jednu z plynových komor a narušit tak vyhlazovací proces. Všichni povstalci zahynuli. Popravena byla také skupina mladých vězeňkyň, které povstalcům propašovaly z továrny v Monovicích střelný prach.

Brzy poté byly plynové komory a krematoria na Himmlerův rozkaz zničeny. Před postupující Rudou armádou bylo třeba skrýt stopy vražedné mašinérie. Když se v lednu 1945 začala k táboru sovětská vojska blížit, začalo chvatné vyklízení tábora. 58 tisíc vězňů bylo vyhnáno na pochody smrti - větší část z nich byla v jejich průběhu zavražděna. 27. ledna 1945 vstoupila do tábora Rudá armáda. Nalezla zde 7650 vyčerpaných a vyhladovělých vězňů a řadu dokladů o zločinech, které nacisté nestačili včas zničit. Tak bylo v táborových skladech nalezeno téměř 8 tun lidských vlasů a přes milion pánských obleků a dámských šatů.

Obrazek

Fotografie dětských vězňů po osvobození Osvětimi. (Foto: Belarussian State Archive of Documentary Film and Photography, courtesy of USHMM.)

Podle různých odhadů bylo v Osvětimi zmařeno 1.2 až 1.6 milionu lidských životů. Osvětim se stala symbolem nacistického "konečného řešení židovské otázky", symbolem nelidskosti a genocidy.

Po válce se v Polsku a ve Spolkové republice Německo konala řada procesů proti pachatelům zločinů z Osvětimi. V roce 1947 byl v Polsku odsouzen k smrti a popraven velitel Osvětimi Rudolf Höß. V témže roce se v Krakově konal proces proti 40 dalším pachatelům. Ve Frankfurtu nad Mohanem bylo v letech 1963 - 1966 odsouzeno dalších 22 Němců za zločiny spáchané v Osvětimi.

Převzato z http://www.holocaust.cz/cz2/history/camps/auschwitz

 

Náhledy fotografií ze složky Osvobození Osvětimi.

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

smutek plač strach a smrt

(terezavalarikova, 29. 8. 2010 22:12)

v den kdy mi zemřel praděda mi povidal jak přžil druhou světovou valku byl v osvětimě v polsku bylo šestnact nejprve mu tam zahynuli rodiče jeho sestra přežila ale ted je to o něm šel do ghetta naštěsti to přežil.neuvěřite co mu tam dělali davali mu padesat ran až bylvkomatu a trapili ho dal. pak byl hodně chudy což znamena že ho bud nněly vyhodit do pece nebo do plynovekomory naštěsti utekl s osvětima takže mněl štesti na hrudi sem moc rada že to přežil ale brzy mi umřel na klině jeho sestra žije dodnes.a furt s toho mam nočni mury nezapomenu na meho padědu tomaše dadaka vzpominam

smutek plač strach a smrt

(terezavalarikova, 29. 8. 2010 22:12)

v den kdy mi zemřel praděda mi povidal jak přžil druhou světovou valku byl v osvětimě v polsku bylo šestnact nejprve mu tam zahynuli rodiče jeho sestra přežila ale ted je to o něm šel do ghetta naštěsti to přežil.neuvěřite co mu tam dělali davali mu padesat ran až bylvkomatu a trapili ho dal. pak byl hodně chudy což znamena že ho bud nněly vyhodit do pece nebo do plynovekomory naštěsti utekl s osvětima takže mněl štesti na hrudi sem moc rada že to přežil ale brzy mi umřel na klině jeho sestra žije dodnes.a furt s toho mam nočni mury nezapomenu na meho padědu tomaše dadaka vzpominam

JAK JE MI JICH LITO

(TEREZA VALARIKOVA, 10. 6. 2010 15:52)

VIDĚLA JSEM FILM ANNY FRANKOVE A BYLA TO HRUZA.JE TO STRAŠNE JAK JIM STŘIHALY VLASY VETETOVALI JIM KRVAVĚ KODY SVLEKLI JE DO NAHA A NĚKTERE POSLALI DO PLYNOVYCH KOMOR.MUJ PRADĚDEČEK TU VALKU PŘEŽIL A JSEM RADA ŽE POTOM MĚLI OSVOBOZENI.VZOPINAM

hrůza,největší hrůza

(tina, 14. 3. 2010 9:42)

moje prababička mi o tom vyprávěla,protože jí bylo 11 tak si to pamatuje.takový strašný věci co ty nacistický svině udělaly,např.:vypichovali dětem oči aby tak zjistili,kde se schovávají židi,nebo jestli neposlouchají ruskou stanici rádia a pak ti fotky vystavovali na Václaváku!utýrat tyhle nacistický svině k s mrti je sakra zatraceně MÁLO!!!!!!!:-(:-(

Nesmíme zaponenout!!!!!!

(Julin, 22. 1. 2010 16:27)

Jsem nazoru ze by jsme nemeli nikdy zaponenout co vsechno 2.svetova valka zpusobila,na obeti Nacistu v koncentracnich taborech,měli bychom si minulost pripomínat a vyvarovat se dalším takovým Holokaustum!!!!

:D

(milda, 1. 12. 2009 21:57)

co jeeee???? :D:D:D

Osvětim

(Miloš, 1. 12. 2009 21:55)

Já otom dělam projekt do dějepisu a je to hruza ... ale nejake obeti toho masakru potrebuju ... :) inac cus Adriano :D:D

OSvětim

(Veruš, 25. 7. 2009 18:46)

AHojte všichni, dneska jsem přijela z polska z osvětimi..byla jsme se tam podívat s rodiči... když jsem tam jela měla jsem strach tam jet že budu mít špatný pocit... když jsem tam přijeli a prohlédli jednotlivé budovy měla jsem divný pocit a bylo mi z toho smutno kolik tam zemřelo nevinných lidí...v budovách máte fotografie lidí kteří tam zahynuli, vlasy,boty,oblečení,kartáče,kufry... vše těch lidí... plynové komory se nacházejí ve sklepení... no hruza

strašný

(lucka, 15. 6. 2009 11:19)

je to děsný za to co tam těm lidem prováděli těch fašistyckejch hajzlů
odsoudily zatraceně málo.

hruza

(znalkyně, 9. 5. 2009 22:06)

ahoj Je to starsny o Osvetimy ted pisu seminarku a dela se mi z toho spatne jak nekdo mohl bejt tak hnusnej? ale urcite bych se tam chtela podivat mohlo by to byt zajimavy

Info

(Veronika Vávrová, 31. 3. 2009 1:15)

Telefon: + 48 33 843 2022
Fax: + 48 33 843 1934 a 843 2227
Vstupné se tam neplatí.Jen průvodce 7 zlotých na naše 49Kč.

prosba

(lara0000, 1. 3. 2009 20:47)

nevie mi niekto povedat kolko tam stoji vstupne dakujem moc

Že by vážně krádež článku?

(PetrS, 11. 2. 2009 19:10)

Všiml jsem si, že tu někdo psal o tom, že článek je zkopírován. A kupodivu asi je.
Při použití stránek http://www.copyscape.com jsem zjistil, že je to docela oblíbený text. Teď ale kdo ho napsal první.
Může mi někdo odpovědět?

hrůza

(Erik_xXx, 29. 1. 2009 10:15)

Hej lidi, ti židi byli fakt chudáci, nechtěl bych být v jejich kůži..... Hlavně videa, ta jsou nejhorší, když vidíte na vlastní oči, jak trpěli!!!!!

Telefon

(Lenka, 27. 11. 2008 13:17)

Může mi někdo napsat-kdo ho zná,telefon do Osvětimi?Chtěla bych se tam objednat a nikde na netu jsem ho nenašla.Moc díky!

Český nebo slovenský průvodce

(Lenka, 26. 11. 2008 21:02)

o víkendu se tam chystám s přítelem,může mi někdo napsat jak je to s českou průvodkyní?Musíme být ve skupince?

.....MaRaaS.....

(Anett, 21. 11. 2008 19:46)

Joo hey tak w Oswetimi sem byla a mela sem dooost... :'( faaakt moe řeč nic pro slabší povahyy...!! Ja sem upně brečela...:'( tam si člowek opravdu uvedomi jak se ma sQelee...!!! :( ..... :) Stojí to za TO!!!

pškné stránky

(alena, 30. 10. 2008 7:38)

já tam ještě nebyla, ale te´dka v listopadu tam jedeme se školou!!!

...

(bara, 29. 10. 2008 16:48)

ja jsem top videla..byla jsem tam tedka o prazdkach...neco bylo dosti nechutny jako nejaky ty vladsy veznu atd...chudaci....trpeli hoooooodne....

23-24.2008 cetsa se školou do osvětimi.

(wally, 13. 9. 2008 12:49)

se tridou jsme se rozhodli,ze se pojedeme podivat do polska do osvetimi,ze zacatku se mi tam teda nechtelo widet wsechnu tu hruzu co tam oni proziwali,sice jsem wo tom jenom slysela,ale widet to myslim ze bude uplne neco jinýho.jej..alezase konecne na wlasni oci uwidim jag ty lidi wsechny trpeli.