Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzpoura sonderkomanda

19. 5. 2009
ObrazekTajné snímky vězně ze sonderkommanda D. Szmulewského z léta 1944 v krematoriu číslo IV.
Obrazek

Obrazek


  V celém osvětimském táboře zavládlo velké vzrušení v sobotu dne 7. října 1944. Slunný podzimní den byl vyrušen výstřely a houkáním poplašné sirény, která tentokrát nesignalizovala letecký poplach. Z budovy čtvrtého krematoria, které bylo v lesíku, označovaném polskými vězni jménem Brzezinka, stoupal sloup dýmu a šlehaly plameny. S rychlostí blesku roznesla se po táboře úžasná zpráva. Vězňové sonderkomanda se vzbouřili. povstali se zbraněmi v rukou a bojují proti esesákům!

   Ozbrojený útok vězňů proti esesákům byl připravován již dlouho před 7. říjnem. Prvním politickým organizátorem v sonderkomandu byl jeho kápo, Litevec Kaminský. Pracoval v krematoriu č. I. Byl v přímém spojení s vedením skupiny odporu v Osvětimi I. Tak jako na všechny osvětimské vězně i na sonderkomando mělo značný vliv přiblížení se Sovětské armády na jaře 1944.

   Kápo Kaminský měl důvěru střežících esesáků a využil této situace pod různými záminkami k návštěvám jiných táborů. Vlastním účelem jeho návštěv bylo navazování spojení s příslušníky tajné politické organizace. V prostoru krematoria č. I. ukryl Kaminský na třicet ručních granátů. Jeho činnost se proto mohla velmi dobře rozvíjet, protože v pracovním oddíle pracovalo kromě polských vězňů také asi 25 sovětských válečných zajatců. Tito vězňové byli do sonderkomanda zařazeni na jaře 1944. Přijeli tehdy s vyklizeného lublinského tábora Majdanku.

   Jednoho srpnového večera roku 1944 byli vězňové sonderkomanda, kteří pracovali v krematoriu č. I., vyzváni k okamžitému nástupu. Nastoupili ve svlékárně krematoria. Velitelem krematorií esesákem Mollem jim bylo oznámeno, že kápo Kaminský byl právě zastřelen. Byl odhalen jako jeden z hlavních organizátorů tajné skupiny hnutí odporu, která chystala vzpouru. Současně prohlásil Moll asi dvěma stům přítomných vězňů, že všechny podrobnosti o organizaci jsou esesáků známy, a proto zneškodní každého, kdo by se pokusil pokračovat podle příkladu kápa Kaminského.

připravuje se.......

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

seda zona

(macik, 31. 5. 2014 21:45)

nevim zda jste jiz videli film SEDA ZONA pojednava o povstani v Osvetimi v rijnu 1944 je to fascinujici film o odvaze se postavit tyranum te doby a jeste fascinujici kdyz se snazili zachranit 15ti letou divenku ktera prezila plynovou komoru i kdyz nakonec ji zastrelili i s ostatnimi.Doporucuji shlednout tento uzasny film.

Anděl smrti

(Mengele Josef, 18. 10. 2011 8:56)

Pro velký výskyt skvrnitého tyfu jsem nechal splynovat celí transport.. kdych tak neučinil, tak by byl celí lagr do měsíce po smrti i bez plynování.. Plošné protiepidemické opatření...

kukaj dole

(Maco, 5. 6. 2011 21:36)

šak oni sa ku nim správali horšie ako ku zieratám

hitller fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuj

(alwis, 30. 1. 2010 13:40)

FUJ ZVEDÁ SEMI ŽALUDEK HNUS CO TY NĚMCI NE DOKÁŽOU

hnus

(ales, 24. 12. 2009 21:21)

to nemohli byt lidi

brutus

(bara, 20. 11. 2009 13:12)

jeto hnusni