Jdi na obsah Jdi na menu
 


Adolfovice

15. 5. 2009

Ze spisu SNB v Domašově, hlášení praporčíka Papáčka bez datace:

Zajatecký tábor v Adolfovicích Stalag VIII B. Tábor umístěn na čp. 31 za tovární budovu firmy Leger. Později tábor zrušen a zajatci přemístění do tovární budovy. Nejdříve angličtí a ruští zajatci. Průměrně asi 20 Angličanů a později 31 Rusů. Táborem prošlo asi 55 zajatců, nikdo nezemřel. Koncem války odvezení do vnitrozemí, zajatci pracovali jako dělníci v továrně firmy Max Leger v Adolfovicích.

Ze spisu SNB v Domašově, hlášení praporčíka Papáčka z března 1947:

Tábor Stalag VII B. - viz dřívější hlášení

Ze spisu SNB v Domašově, hlášení praporčíka Papáčka z března 1947:

Tábor Gasthaus Scheithauer - nouzový tábor, Adolfovice čp. 54. Tábor umístěn ve stodole domu, ze začátku francouzští zajatci a pak ruští. Průměrně umístěno asi 20 zajatců. Celkem prošlo asi 50 zajatců, nikdo nezemřel. Koncem války odešli do vnitrozemí, zajatci pracovali u německých rolníků na polích.

Ze spisu SNB v Domašově, hlášení praporčíka Papáčka z března 1947:

Tábor v Adolfovicích u státní silnice v dolní části obce. V době hlášení zde byli Němci na odsun. Angličtí zajatci, každý měl svoje lůžko. Společná koupelna a umývárna, sál pro divadla, vlastní hudba. Průměrně 180 - 200 anglických zajatců a po jejich odchodu v únoru 1944 přechodně umístěno 143 Rusů. Celkem prošlo asi 350 lidí. Nikdo nezemřel, zajatci odvezeni před frontou do vnitrozemí. V Adolfovicích zůstali jen Wilkies a Pottle po osvobození, zajatci pracovali u firmy MAX Weihönig v Adolfovicích. Rusové zůstali po dobu 6ti týdnů a byli střeženi vlasovci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář