Jdi na obsah Jdi na menu
 


Česká Ves

15. 5. 2009
  Zajatecký tábor v České Vsi byl zřízen při továrně Eisenindustrie Böhmischdorf(dnes Řetězárna a.s.). Zajatci byli „ubytování“ a pracovali na dvou místech. Jedni se nacházali v místech dnešní ho závodu, poblíž byly dřevěné budovy zajištěné plotem s ostnatého drátu. Druzí se nacházeli blízko zatáčky u zrcadla tzv „pozinkovna“. I zde byli zajatci drženi jako i jinde pod ostnatými dráty.

Tábor vznikl v roce 1942 a trval až do března roku 1945. Měl označení Arb-Kdo(Arbeitskommando)R-557.

Při průměrném ubytování zde pracovalo na 60 zajatců. Celkem táborem v České Vsi prošlo na 240 zajatců ruské a anglické národnosti. Z toho jeden ruský zajatec zde zemřel a byl pochován na místním hřbitově, ovšem v matrice zemřelých jej budete hledat marně.

  Na hřbitově  se nalézá pomník, který je pravidelně udržován několika místními občany. 66 let se nevědělo jméno tohoto zajatce, až do loňského prosince. Po nalezení osobní karty v ruském archívu, víme toto:

  „Ukrajinský zajatec se jmenoval Ivan Konarev (Иван Конарев

). Tento ukrajinec se narodil 1.9.1923 v Charkovské oblasti. Jeho táborové číslo bylo 71170/318. Číslo za lomítkem udává kmenový tábor Stalag VIII F v Lamsdorfu( dnes Lambinowice v Polsku). V soukromém životě byl rolník, V době válečného konfliktu byl vojínem 507 pěšího pluku. Počátkem února 1943 zahájila Rudá armáda ofenzívu, při niž byla osvobozena města Kursk, Charkov a Rostov na Donu. Útok byl zastaven protiofenzívou v druhé polovině února. 15. Března německá armáda znovu dobyla město Charkov do svých rukou. A právě někde mezi těmito operacemi byl Ivan Konarev 9.2.1943 zajat u města Orjol, ležícím mezi Brjanskem a Kurskem. Do České Vsi byl přivezen dne 3.8.1943. Zde strávil přes dva měsíce než při navážení materiálu uklouzl ze stroje a utrpěl smrtelný úraz. Bylo mu pouhých dvacet let.“

 

V české Vsi je známo ještě jedno úmrtí zajatce z let 1939 – 1945. Zde se vědělo jméno tohoto zajatce, a jelikož byl francouzské národnosti, byl zapsán i do matriky zemřelých. Francouzský zajatec se stal obětí  letecké pumy při náletu na Slezské rafinérie. Při návratu tyto spojenecké letadla vyhodily zbylé bomby nad Českou Vsí. Naneštěstí jedna z nich dopadla na statek č.24 pí Žofie Kapsové. Tato bomba byla časovaná a v okamžiku výbuchu těžce zranila majitelku a smrtelně zranila zajatce Raymonda Baryho. Majitelka později v nemocnici zemřela. Toto vše se vědělo, ale o podrobnosti jsem si napsal do Vojenského oddělení při Francouzském velvyslanectví v Praze Historické oddělení obrany v Caen.

 

„Raymond Léopold Bary (vojín 18. Ženijního pluku, vojenské registrační číslo 7128) se narodil 14. Června 1907 v Merville (okres Seine a Oise), ženatý, jedno dítě. Před válkou bydlel v Merville par Presles.

Byl zajat 10. Června 1940 v kraji Oise a poslán pod číslem 43604 do Stalagu VIII B Lamsdorf. Poté byl přeložen do Stalagu VIII C Sagan a nakonec do Stalagu VIII D Teschen. Od 30. Listopadu se stal volným dělníkem. Jeho německá adresa byla (U pana Hanse Wolfa), zemědělce ve Freiwaldau-Böhmischdorfkreis. 12. Prosince 1944 umírá v České Vsi. Stal se obětí časované bomby. Z počátku byl pohřben na místním hřbitově (sekce 2, řada 8, hrob 3). 23. srpna 1955 byly jeho tělesné ostatky vráceny rodině v Merville. V jeho složce č. 21P 14 979 se nachází úmrtní list vydaný 17. Dubna 1946.

4. dubna 1947 bylo jeho úmrtí zapsáno do matriky v Merville a dostalo se mu označení (zemřel pro Francii). Okresní komise Seiny vyplatila vdově Germaine Baryové peníze z výdělku jeho vězeňské činnosti. Částka činila 23 200 franků a byla uhrazena 19. listopadu 1953.“

 

Co se týká identifikace zemřelých zajatců, tak v České Vsi jsem byl 100 % úspěšný. Proto bych uzavřel hledání po zajatcích z České Vsi a nadále se budu věnovat ostatním táborům. Je to však běh na dlouhou trať a několik let.

 

Náhledy fotografií ze složky Česká Ves

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tornado, earchquakes?! No, it is XEvil.

(Latonyakep, 27. 3. 2018 11:39)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

reakce na článek na internetu

(Halamíček Jan, 18. 2. 2011 18:59)

Vážený pane !
Děkuji Vám za Vaši záslužnou činnost a přeji mnoho úspěchů.
Inspirovaljste mne.
HJ.