Jdi na obsah Jdi na menu
 


Walter Reder

Masakry jesenického rodáka Waltera Redera
Obrazek
Walter Reder se narodil v Jeseníku 4. 2. 1915 v době první světové války v rodině továrníka. Studoval reálné gymnázium, navštěvoval obchodní školy ve Vídni, Steyru a Linci. Byl členem představenstva Hitlerjugend. Později vstoupil do SS-Verfügungstruppe(SS-VT) - SS jednotka zvláštního určení. Tato jednotka byla založena v roce 1934 jako bojová jednotka pro NSDAP. Často byla nasazována v oblasti Rakouska, Sudet a Československa.
   Ještě v tomtéž roce byl Reder přidělen k II.Sturmbann SS-Standarte 1. Poté co je mu uděleno v prosinci 1934 německé občanství byl poslán na SS-Junkerschule v Braunschweigu. Dokončil studia a byl přeřazen k jednotce 3. Waffen-SS Totenkopf divize.
 
   Podílel se na invazi do Polska a následných operací na západě, za kterou obdržel železný kříž druhé třídy. Bitvy na východě se účastnil také. V záři 1941 je poblíž Chilkowa těžce zraněn do krku, po měsíci je však zpět v boji. V březnu 1942 byl pověřen velením I.Batalionu u SS-Panzer-Grenadier Regiment 5 Totenkopf a vede ji více než rok a také celou Třetí bitvu o Charkow. 9. března 1943, během zuřivých bojů je blízko Dergatschi, jižně od Charkowa těžce raněn. O den později přišel při amputaci o část levé paže. Za své příkladné vedení u Charkowa dostává Rytířský kříž Železného kříže.
 
Po zotavení putoval k 16.SS-Panzer-Grenadier-Ausbildungs und Ersatz-Bataillon 3 do Waršavy, která byla zrovna pověřena k likvidaci Waršavského ghetta. V prosinci 1943 putoval k nově vytvořené 16.SS-Panzergrenadier-Division Reichsfůhrer-SS. S touto divizí zůstal až do května 1945 jako velitel SS-Panzer-Aufklärungsabteilung 16 a SS-Panzer-Grenadier-Regiment 36. Tyto jednotky byly pověřeny vedením protipartyzánské války v severní Itálii.
Obrazek
Oběti 16.SS-Panzergrenadier-Division Reichsführer-SS

A zde se dostáváme k tomu nejhoršímu: Na přímé rozkazy Waltera Redera provedla jednotka SS-Panzer-Aufklärungsabteilung 16, na přelomu září a října 1944, vyvraždění 770 civilistů z oblastí Marzabotto, Grizzana Morandi a Monzuno. Mezi obětmi bylo 45 děti mladších 2. let, 110 dětí mladších 10. let, 95 dětí mladších 16. let, 142 lidí starších 60. let, 316 bylo žen a 5 katolických kněží. Určité nejasnosti panují, pokud jde o počet obětí: některé zdroje hlásí 1830 obětí, jiné zase 955 lidí.

 
Tento masakr provedl Walter Reder jako SS-Sturmbannführer.(Major) Je to největší masakr civilistů v Západní Evropě. To, co jsou pro nás Lidice nebo Ležáky, pro Francouze Oradour-sur-Glane, je pro Italy Marzabotto. Masakr byl proveden jako odveta za místní podporu k partyzánům a hnutí odporu.
 
V březnu se jednotka stáhla zpět do Rakouska, kde byl Reder později zatčen.Zavřeli jej do internačního tábota v Glasenbachu. V květnu 1948 pak byl vydán do Itálie a souzen vojenským soudem v Bologni. V říjnu 1951 byl konečně odsouzen na doživotí. Trest si odpykal v městečku Gaeta, na pobřeží 80 km severně od Neapole. V roce 1984 se v dopise občanům Marzabotta hluboce omluvil. 24. ledna 1985 Waltera Redera propustili. O šest let později ve Vídni umírá. To byl nechvalně proslulý rodák z Jeseníku, jenž získal nejcennější řád nacistického Německa. Řytířský kříž Železného kříže. V Jeseníku toto vyznamenání obdrželi ještě Četař (Unteroffizier) Franz Kreuzer z Domašova a Šikovatel (Feldwebel) Karl Streit z Adolfovic.
Franz Kreuzer

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář