Jdi na obsah Jdi na menu
 


Děti v Osvětimi

11. 5. 2009
S. Szmaglewská nar. 11.2.1916 (bývalá polská vězeňkyně z Birkenau), vypověděla na zasedání Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku v roce 1946.

"Byla jsem vězněna v Osvětimi od 7. září 1942 do ledna 1945." A ukazuje vytetované číslo 22090. Viděla jsem chování esesáků k dětem v Osvětimi. Mohu vyprávět o dětech, které se narodily v táboře, o dětech, které byly přivezeny do tábora s židovskými transporty a které byly poslány přímo do krematoria, a také o dětech, které byly přivezeny do tábora jako internované. Už v prosinci 1942, kdy jsem šla do práce vzdálené 10 km od Birkenau, jsem spatřila ženu v posledním měsíci těhotenství. Bylo to na ni vidět. Tato žena společně s druhými šla 10 km k místu své práce a tam pracovala celý den s lopatou v ruce při kopání zákopů. Byla už nemocná a poprosila mistra-civilistu, aby jí dovolil oddychnout. On k tomu však přesto nesvolil, smál se a společně s druhým esesmanem ji začal bít a velmi hrubě s ní zacházel při práci. Takové bylo postavení žen, které byly těhotné. A jenom v posledních chvílích jim bylo dovoleno nejít do práce. Narozené děti, které byly židovského původu, byly okamžitě poslány na smrt.
   Za několik minut po narození odtrhli dítě od matky. Matka už nikdy dítě neviděla. Za několik dní šla matka zase pracovat. V roce 1942 nebyly ještě zvláštní bloky pro děti. Začátkem roku 1943 byly děti, které se v táboře narodily, také tetovány. Číslo bylo vytetováno na noze. Děti neměly zvláštních čísel, měly tatáž čísla jako dospělí,jinak řečeno, pořádková čísla. Děti dávali do zvláštního bloku a za několik týdnů, někdy měsíc je odváželi z tábora. Nikdy se nám nepodařilo dovědět se, kam tyto děti odváželi. Poslední transport dětí byl odvezen v lednu 1945. Nebyly to výlučně polské děti, neboť je známo, že v Birkenau byly ženy z celé Evropy.
   Také jsem pracovala velmi blízko železniční koleje, která vedla do krematoria. Občas ráno jsem se zdržovala vedle záchodu, odkud jsem tajně mohla pozorně sledovat transporty. Tehdy jsem viděla, že společně s 6idy, které přiváželi do tábora, přijíždělo mnoho dětí. Někdy bylo v rodině dětí několik. V době selekce se nejmladší a nejzdravější židovky ve velmi malém počtu dostaly do tábora. Ty ženy, které nesly děti, byly společně s nimi posílány do krematoria. Děti odtrhli od rodičů před krematoriem a dali je zvlášť do plynové komory. V tu dobu, kdy byli v plynových komorách nejvíce vyhlazováni Židé, vyšlo nařízení, že děti budou házet do pecí krematoria nebo do jámy u krematoria, aniž je předtím zadusí plynem.
   Děti házeli živé. Jejich křik bylo slyšet až v táboře. Těžko říci,kolik bylo takových dětí.
   Chtěla bych ještě říci, že nelze určit množství těchto lidí, jako například Židů, které vozili přímo do krematorií. Nebyli zaregistrováni, nebyli tetováni, často je ani nepočítali. My vězni, kteří jsme si chtěli vytvořit přehled o množství dětí, které zahynuly v plynových komorách, jsme si mohli učinit představu jenom podle počtu dětských kočárků, které byly odevzdány do skladiště. Někdy bylo kočárků 100, někdy i 1000.
   Na začátku roku 1943 do tábora postupně přijížděly ruské děti z oblasti okupovaných Němci. V roce 1944 přijelo do koncentračního tábora velké množství italských a francouzských dětí. V době Varšavského povstání sem přijížděly i tyto děti."
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

je to strašné

(Kikka, 31. 3. 2012 20:32)

Můj otec tvrdí že :
žid zabil ježíška
vydělávali na lidském neštěstí
zdržovali se jen ve svých tlupách a na veřejnost nechodili
zavírali si brány
a byli šedí ( kříženci černých a bílých)
..........................................
Chápu že nemuseli být nijak dobří ,ale toto ?
Je to hrůza to si nikdo nezaslouží...........
Fakt ne je to hrůza,nelidské

Osvětim

(Bori, 15. 7. 2011 22:28)

Před 2 týdny jsem navštívil Osvětim v Polsku. Hrůza. Mám tak špatný pocit i po těch dvou týdnech. Nedovedu si to představit tu obrovskou hrůzu co museli zažít lidé a hlavně ty děti. Děti, to je to co mě naprosto srazilo k zemi. Nestydím se za to, že jsem měl slzy v očích. Mám 37 let. Můj děda byl v Sachsenhausenu. Doporučuji zhlédnout dokument BBC s názvem Osvětim-Nacisté a konečné řešení. Je to na 6-DVD. Zpracování tohoto dokumentu je na vysoké úrovni. Jak jsem napsal již víše, je mi s toho hodně ale hodně úzko ještě dnes.

---

(Zdenka Šebková, 13. 6. 2011 1:56)

Večer jsem shlédla premieru českého filmu Lidice.To mě motivovalo přečíst si tyto stránky.Lidé,nikdy nezapomeňte!!!

bože

(Marie, 12. 5. 2011 15:05)

To je strašný co si ty lidi museli vytrpět _ je mi 15 dobře ale tuto je moc __ mi stačí na to koukat při Dějepise kdyz nam to ucitelka pustí :( si kolikrat myslim ze to mame za trest a ne jako hodinu vyucovaní

Monika

(Příšerné..., 30. 4. 2011 22:18)

Jak takhle mohl někdo zacházet s nevinými dětmi a ženami...to je humus nade vše...ubohé děti, tak smutné a nelidské

zrůdnost

(Jana, 28. 4. 2011 21:11)

Můj syn byl se školou na výletě a byli i v Terezíně. Bylo mu tenkrát 16 let . V noci pak přišel za námi ze svého pokoje ,že se bijí spát sám. A to byl « jen » v terezíně. Jak strašné to vše muselo být pro lidi, co to prožívali na vlastní kůži--Terezín , Osvětim a jiné koncentráky. Snad se to už nikdy nebude opakovat. < oprava .. bojí >

Konec iluzí.

(Markéta, 9. 1. 2011 22:02)

Byla jsem v Osvětimi-kdo tam byl,jistě nikdy nezapomene.A před několika dny dočetla knihu"V pekle plynových komor".A i poté,co jsem zavřela přečtenou knihu,jsem nemohla uvěřit,že tento hanebný zločin vůbec někdy někdo mohl vymyslet a uskutečnit.Před pár dny jsem se dozvěděla,že po válce určitá část nacistů našla velmi dobré profesní uplatnění v USA.Ano,mizivá hrst nacistických pohlavárů byla odsouzena,téměř půl milionu našlo úkryt v jižní americe a část "odborníků" prostě využily USA pro svou potřebu.Nemám na to slov.....Je to prostě nejpokrytečtější stát na světě.Proto je tam také tolik násilí a problémů.

Re: Konec iluzí.

(Pepa, 30. 3. 2011 12:40)

Koncentrační tábory se všemi hrůzami vymysleli Rusové pro uchopení moci po VŘSR. Sibiřské Gulagy pohltily desítky milionů lidí, nikdo neví, kde jsou jejich ostatky a ani kolik jich vlastně přesně bylo.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Gulag#D.C3.ADla_inspirovan.C3.A1_Gulagy

Němci v Osvětimi

(elluiska, 3. 12. 2010 17:51)

Pro Petru: Nevím co je na tom pravdy, ale v Německu není téma koncentračních táborů zrovna diskutované. Je to spíš takové tabu. Mladí se nezajímají je to pro ně minulost. Svým způsobem bych si těch němců co jsi tam viděla "vážila" že dokážou přijmout i tuto část své historie a nezavírají před ní oči. Předpokládám tedy, že to byli normální lidé, ne náckové.

nevím zda jet se podívat do osvětimy

(kateřina, 24. 11. 2010 20:11)

nikdy jsem tam nebyla,chystame se tam tento víkend-teda po pravdě mně to zajíma,manžel moc nechce abych se tam jela podívat,říka že budu mít hrozne sny,ma asi pravdu,už co tady čtu,mi nahání husí kuži......hl.ty děti-co sněma dělali,mame doma dvě a děsí mne to...

chystam se

(karolina, 24. 11. 2010 20:04)

chystame se do Osvětimy s manželem,ale jak to vše tady čtu,dostavam strach,je ve mně smutek,,,je mi 30 let.ma už dvě děti a jehrozne jak se tady piše,že je hazeli za živa do pece....

Továrna na smrt

(Peta, 13. 8. 2010 13:01)

mám zasebou přečtenou knihu Továtna na smrt-to co se tam píše o dětech a vůbec ani nemyslet:( hovada,zrůdy-když jsem byl loni v Osvětími a slyšel jsem německy mluviti skupinku lidí, chtělo se mi zvracet!

krute...

(Petra, 7. 8. 2010 23:23)

To co sa dialo je smutne ako dokazu byt niektory ludia tak kruti je to smutne...

katastrofa v dějinách lidstva

(pavel, 3. 8. 2010 16:13)

v OSVĚTIMI jsem byl na kole a žádné vstupné se tam neplatí

Obeti at odpocivaji v pokoji...

(Tom, 28. 5. 2010 16:42)

..................

...neni co rict...

(Tom, 28. 5. 2010 16:41)

Silne doporucuju precist knihu svedkove z tovarny na smrt...jedna se o pameti prezitych prislusniku sonderkomannda a vlastne o fungovani plynovych komor do nejnechutnejsich detailu ,takze jen pro silne zaludky a pak pochopite kam az clovek muze klesnout jako ty esesacke prasata...taky Rudolf Vrba-Utekl jsem z Osvetimi.Dalsi poutavy pribeh psany bez obalu...

šílenost

(Jane, 13. 5. 2010 2:42)

četla sem knihu Sophiina volba a viděla sem i film, musím vám říci, že sem u toho brečela jak malá holka. Tohle co dělali Germáni lidem, ženám, matkám a dětem, kteří ani nechápali co se děje je hrůzné. Rusům můžem líbat nohy za to co pro nás udělali. Němce bych sem ani nepouštěla.

Četla jsem

(Marti, 2. 5. 2010 23:53)

Já jsem před časem přečetla knížku od p.S.Szmaglewské s názvem Dýmy nad Birkenau(mám pocit, že je to výňatek z téhle knihy)..a byla to síla.Jen pro silné žaludky.Popsala to skutečně hodně syrově a autenticky, vše, co tam zažila a viděla.Jinak souhlasim s ostatními, že tohle muselo být strašné.Jám mám taky dost bohatou představivost, a o tuhle tématiku se zajímám od školy, vše, co se týká války i té strašné genocidy..můj děda byl odbojář a za války byl vězněn v Terezíně na Malé pevnosti. Bylo mu 24let a v době nástupu do koncentráku měl 80kg.Byl tam 2 roky a když přišlo osvobození, byla z něj kostra v kůži, vážící 44kg.Nikdy o tom nechtěl mluvit.Nedivím se mu.Já se byla v Terezíně podívat po jeho smrti a byla to i po letech úděsné. V Osvětimi jsem nebyla, bylo to v plánu před maturitou se školou, ale sešlo z toho. Ráda bych se tam podívala,je třeba, aby to viděli všichni, aby se taková hrůza neopakovala..můj přítel tam byl se školou a taky říká, že to bylo opravdu "silné kafe"..

Vrazi:-(

(barca, 20. 4. 2010 21:52)

to je hruza jak jim to mohli udelat...:( je tu smutne:-(

smutné

(Lucinka, 18. 4. 2010 15:01)

Nedávno jsem navštívila Osvětim a co se tam dělo nikdy nepochopim... Jak se může v člověku vzít tolik nenávisti k ostatním lidem? A i když si představíte,co vyvádějí náckové letos, zjistíte,že oni sami nejsou zase až tak daleko od toco,co se dělo před těmi 65.lety(+-)... je to hrozný... a velice smutné..:(