Jdi na obsah Jdi na menu
 


Děti v Osvětimi

11. 5. 2009
S. Szmaglewská nar. 11.2.1916 (bývalá polská vězeňkyně z Birkenau), vypověděla na zasedání Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku v roce 1946.

"Byla jsem vězněna v Osvětimi od 7. září 1942 do ledna 1945." A ukazuje vytetované číslo 22090. Viděla jsem chování esesáků k dětem v Osvětimi. Mohu vyprávět o dětech, které se narodily v táboře, o dětech, které byly přivezeny do tábora s židovskými transporty a které byly poslány přímo do krematoria, a také o dětech, které byly přivezeny do tábora jako internované. Už v prosinci 1942, kdy jsem šla do práce vzdálené 10 km od Birkenau, jsem spatřila ženu v posledním měsíci těhotenství. Bylo to na ni vidět. Tato žena společně s druhými šla 10 km k místu své práce a tam pracovala celý den s lopatou v ruce při kopání zákopů. Byla už nemocná a poprosila mistra-civilistu, aby jí dovolil oddychnout. On k tomu však přesto nesvolil, smál se a společně s druhým esesmanem ji začal bít a velmi hrubě s ní zacházel při práci. Takové bylo postavení žen, které byly těhotné. A jenom v posledních chvílích jim bylo dovoleno nejít do práce. Narozené děti, které byly židovského původu, byly okamžitě poslány na smrt.
   Za několik minut po narození odtrhli dítě od matky. Matka už nikdy dítě neviděla. Za několik dní šla matka zase pracovat. V roce 1942 nebyly ještě zvláštní bloky pro děti. Začátkem roku 1943 byly děti, které se v táboře narodily, také tetovány. Číslo bylo vytetováno na noze. Děti neměly zvláštních čísel, měly tatáž čísla jako dospělí,jinak řečeno, pořádková čísla. Děti dávali do zvláštního bloku a za několik týdnů, někdy měsíc je odváželi z tábora. Nikdy se nám nepodařilo dovědět se, kam tyto děti odváželi. Poslední transport dětí byl odvezen v lednu 1945. Nebyly to výlučně polské děti, neboť je známo, že v Birkenau byly ženy z celé Evropy.
   Také jsem pracovala velmi blízko železniční koleje, která vedla do krematoria. Občas ráno jsem se zdržovala vedle záchodu, odkud jsem tajně mohla pozorně sledovat transporty. Tehdy jsem viděla, že společně s 6idy, které přiváželi do tábora, přijíždělo mnoho dětí. Někdy bylo v rodině dětí několik. V době selekce se nejmladší a nejzdravější židovky ve velmi malém počtu dostaly do tábora. Ty ženy, které nesly děti, byly společně s nimi posílány do krematoria. Děti odtrhli od rodičů před krematoriem a dali je zvlášť do plynové komory. V tu dobu, kdy byli v plynových komorách nejvíce vyhlazováni Židé, vyšlo nařízení, že děti budou házet do pecí krematoria nebo do jámy u krematoria, aniž je předtím zadusí plynem.
   Děti házeli živé. Jejich křik bylo slyšet až v táboře. Těžko říci,kolik bylo takových dětí.
   Chtěla bych ještě říci, že nelze určit množství těchto lidí, jako například Židů, které vozili přímo do krematorií. Nebyli zaregistrováni, nebyli tetováni, často je ani nepočítali. My vězni, kteří jsme si chtěli vytvořit přehled o množství dětí, které zahynuly v plynových komorách, jsme si mohli učinit představu jenom podle počtu dětských kočárků, které byly odevzdány do skladiště. Někdy bylo kočárků 100, někdy i 1000.
   Na začátku roku 1943 do tábora postupně přijížděly ruské děti z oblasti okupovaných Němci. V roce 1944 přijelo do koncentračního tábora velké množství italských a francouzských dětí. V době Varšavského povstání sem přijížděly i tyto děti."
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Rusům co líbat????

(Pepa, 30. 3. 2011 12:45)

Asi vám iniklo, že hovada Rusové 2. sv. válku rozpoutali spolu s Němci. Ruské obsazení Polska z východu a německé ze západu bylo asi co? Školení proletariátu? Počet mtrvých občanů SSSR do začátku války komunistickou represí je asi stejný, jako počet všech mrtvých za války. Je to stejné, jako děkovat hasičům za záchranu hořícího domu, který hasiči sami zapálili !!!!

Re: Rusům co líbat????

(Jana, 19. 7. 2011 14:08)

Pane Pepo, bez ohledu na režim v každé zemi převažují civilisté. Lidé, kteří od života čekají to nejosvědčenější - rodina, práce na její zabezpečení, vychovat vlastní děti a mít pár přátel. A to samé platilo i v Rusku. Pokud se domníváte, že tito Rusové se s potěšením vydali do války, tak jste na omylu. Byli obětí zrůdného režimu a bohužel to byl režim tak propracovaný, že se jim ho podařilo překonat až za mnoho let. A následky přetrvávají i dnes.

Re: Rusům co líbat????

(kostas, 23. 3. 2012 12:47)

tyto kraviny tě naučil ,tento režim ce škole ? .....vole

Re: Re: Rusům co líbat????

(vk, 24. 1. 2016 6:22)

muj deda byl v grossen rozenu a rikal, ze nejvetsi svine byli polaci a cikani, nemci ze se v tom nevyzivali, delali svou praci. nehajil je, ale polaky nenavidel. jednou pomohl nejakemu polakovi tahat kameny, kdyz uz nemohl a ten ho nahlasil a dostal za to jeho porci polivky, dedu privazali za ruce spoutane vzadu, ze se spickama dotykal zeme po tu dobu, co tu polevku ten hajzl jedl.a ten si daval nacas!

Islámský povl jako povl nacistický

(Píšťalka, 15. 1. 2016 20:15)

Ahoj všichni,
opakujme si to, co se stalo za 2.sv.války pořád dokola a hlavně nedejme šanci, aby se to opakovalo zase!!A tentokrát ten zlý vítr fouká ze strany islámských zvrhlíků, a to velice silně!!A zase nás ohrožují ze strany Německa, díky jejich "hodné tetičce ochranitelce" madam Merkelové!! Takže budeme bránit sebe, ale hlavně své děti!!

HNUS

(anonym, 2. 8. 2015 18:13)

házet malé děti živé do pece ? tak za to by si zasloužili to samý ty nacistický svině

(Teta Gert druda Kaděrova, 25. 1. 2015 23:28)

Moje teta Gertdruda Kaděrova německe narodnost byla v koncetraku osvětimy ze synem Františkem Kaděrou , V taboře se tete narodila cdcera Eva Kaděrova . Každy vanoce nam vypravěla jaky to tam bylo a co sni dělali vojaci , Byla mlada a hodně ji mučili a znaslnovali po desiti vojacich, Dali ji ležet na železnou postel ktera měla železnou sit, Pod ni dali svičky zapalili a Teta nani si musela lehnout jak se palila o svičky tak musela naskakovat ,Nani ležel vždy vojak , Kdyř už byla bez vědomy pak ji nechali na pokoji , Tam porodila dceru Evu,

Němci

(XX, 10. 10. 2014 21:26)

Toto vše bylo velmi kruté a nelidské. Jak to někdo mohl udělat? Nepochopím. Něktarý němec se na tom podílel, jiný ne. Nedávno jsem viděla velmi dobrý film, který natočili němci sami o sobě. Velmi mě to zaujalo- nebyl to fim, kde si rusové nebo američani hráli na hrdiny, ale němci, kteří točili z pohledu nacistů. Velmi zajímavé, vidět to z druhého pohledu. Ünsere Müter, ünser Vater..doporučuji. Poutavý děj a zajímavé zpracování

Válka

(Dvořáková, 14. 5. 2014 15:55)

Válka sice byla ale spousta slušných lidí se na tomto svinstvu nepodílela (odešla z německa) nebo byla internována v koncetračních táborech, sviňák Hitler k tomu využil pouze ten nejodpornější póvl německa, protože tehdá německo bylo převážně jeden veliký póvl lidí, který pouze bažili po židovském majetku a majetku celé evropy.

hrůza

(Monika Dvořáková, 14. 5. 2014 15:40)

Dodnes nechápu ani pochopit neumím, že tento svět a vítězné mocnosti a hlavně poválečné soudy tyto zrůdy neodsoudily všechny k trestu smrti, a že je nazývají ještě lidmi, protože to s člověkem co tam páchali tyto zrůdy nemá nic společného.

bolest

(martina 4.2.2013 14:42, 4. 2. 2013 14:41)

co je to bolest ...treba kdyz te boli zub ale bolest takova jakou zazivali rodice a hlavne matky zavrazdenych deti to uz je vic jak bolest ....proc matkam zpusobili takovou bolest je to nejkrutejsi co se mohlo stat ..vzdyt kazda matka sve deti miluje proc jim je brali ti ktere nelze nazvat lidmi byli to zrudny hyeny ....nikdy bych to nechtela zazit sama mam 4 deti jsou jiz dospele 6 vnoucat a nedovedu si predstavit kdyby mi je nekdo vzal.Tento clanek je hruznej a proto nesmime nikdy zapomenout na ty deti co zahynulu rukou fasistickeho kata ...NEZAPOMENEM....

Re: bolest

(filous, 23. 2. 2014 15:53)

Přesně tak,myslím si že nacisté v tomto, co dělali batolatům nebyli normální. Nevím jak tohle vůbec někdo může udělat,ublížit sotva narozenému dítěti! Ti co to tam dělali museli být opravdu hajzlové.

uvedomte se lidi

(silva, 19. 12. 2013 16:21)

Je zbytečné tady psát jak je to strašný chovejte se lidi tak aby byla tahle doba lepší zatím to vypadá na tretí sv.válku vašim chováním. češí jsou velký rasisti nejsou o nic lepší jako nemci. u všech národů se najdou zlí i dobří tak si to už uvědomte!!!!!

Terezín

(Helena Měsková, 6. 1. 2013 16:08)

Moje babička byla 2 roky v Terezíně. Až pořádně v tuto dobu se dovídám co tam prožila a musím na to neustále myslet. Vím že bych se do Terezína chtěla jet podívat ale bojím se co to se mnou udělá.....

Nevedeli do jakèho pekla jdou

(Pavlína Vlčkovová, 4. 1. 2013 9:31)

Je to príšernè.Jak lidè museli trpet.Chteli bych videt toho kretèna ktery tohle vymyslel.Jak nekdo mohl ublížit.Já jsem se byla kouknout v Osvetimi.Bylo to hroznè.Človek proste nevedel do jakèho pekla jde.Jsem ješte decko ale tohle co jsem se byla kouknot v Osvetimi nikomu to nedoporučuji.

smutek

(berrynka, 22. 4. 2012 20:58)

když si to člověk představí co musely prožít no strašné v březnu jsem navštívila terezín muzeum ghetta a tam je na stenach nasano pres osm tisic jmen dětí které zemřeli na mě to tak dolehlo že jsem se málem rozbrečela no strašné díky bohu že už je to ua námy a snad nikdy nic takovýho už nepřijde

Nechápu

(Sickboy, 18. 8. 2010 23:40)

Nepochopim, jak někdo může obdivovat Rusy. Osvobodily koncentrační tábory spíš tak mimoděk. Ne nadarmo slovo pogrom pochází z ruštiny. Němci tohle svinstvo organizovali, ale výbornými pomocníky byli Poláci. Po Rusku nejantisemitstější národ. Francouzi se s maximální ochotou zbavovali židů jiné než francouzské národnosti. Slováci platili Říši za likvidaci každého žida poměrně velké peníze. Maďarsko se nezbavovalo židů hlavně spíš z lenosti. Naproti tomu my jsme popravili pravděpodobně až tisíce Němců na sklonku války, kdy už to postrádalo smysl. Hodní Rusové znásilnili celé generace Německých žen a valné většině z nich nebylo ani 15 let a spousta z nich se už nikdy nevdala ani neměla děti. Taktéž v Rusku zemřelo v zajetí nespočet příslušníků wermachtu, kteří se dost možná na válečných zločinech nepodíleli. Naproti tomu SS fungovalo ještě dlouho po konci války a vzájemně si pomáhali v přesunech do jižní Ameriky. V podstatě se dá říct, že žádný národ není bez viny.

Re: Nechápu

(Michal, 12. 4. 2012 22:53)

Jedna věc je jistá, Rusové (Slovani) nikdy nezabíjeli děti, a klidně mohli po válce slavné íbrmenše zpracovat v Osvětimi, nikdo by ani necekl. Mohli zabrat Německo a dneska tam mohlo být Rusko.Běžte už s tou lítostí nad chudákama henlajnovcema do háje.Vrazil bych Vás do koncentráku, abyste viděl tu německou humanitu.Dobrej Němec je řádně vystydlej :o).

Pro Továrna na smrt

(Marek, 18. 9. 2010 18:56)

Ses peknej debil oni nemuzou za to kde se narodili, a kdyby si byl za valky vojak udelal by jsi to same nemeckym detem kdybys dostal rozkaz byla kurva valka udelal bys tohle nebo by te postavili ke zdi Kriple tak se priste zdrz jakych koliv komentaru....

Re: Pro Továrna na smrt

(jana, 2. 4. 2012 1:10)

Proč jste tolik rozhořčený?Každý má právo na svůj postoj. Moje babička byla Němka ,na začátku války se s rodiči přestěhovala do Ćech .Již zemřela,nesouhlasila s odsunem Němců z pohraničí, neházela je do jednoho pytle ,ale o Němcích vždy tvrdila ,že se cítili , cítí a budou vždy cítit národem nadřazeným , ale snad už nikdy nikdo nedovolí ,aby se opakovala taková zvěrstva.