Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mírov

Na fotografii celkového pohledu na památník můžeme z levé strany vidět: lípu svobody zasazenou 11.11.2005, dále pomník obětem zahraničních operací, uprostřed pomník obětem 1. světové války, vedle pomník obětem 2. světové války a úplně vpravo zvonice Československé Husitské církve.

 

Fotografie

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poděkování

(Jiří, 9. 8. 2009 9:15)

Tímto bych chtěl poděkovat panu Janasovi za uveřejnění těchto materiálů týkajících se pana Františka Kutry, který se stal jednou z 666 obětí fašismu ve věznici Mírov. Za války zahynulo v této věznici 137 Čechů, 516 Poláků a 13 vězňů jiné národnosti. F. Kutra byl bratrem mojí babičky Julie, která sedí na společné fotografii druhá zleva. Zachoval se dopis, který napsal F. Kutra ve vězení 42 dnů před svou smrtí a který je zde uveřejněn. Jsou to v podstatě dva dopisy v jednom. První dopis je pro bratra a švagrovou a je umístěn v horních 2/3 první a druhé stránky dopisu. Druhý dopis je pro manželku s dětmi a je umístěn v dolních třetinách první a druhé stránky dopisu. Toto uvádím pro snadnější orientaci čitatelů tohoto dopisu. Bratr F. Kutry měl zajistit potraviny a léky a pak dopis poslat do Warthegau, kde bydlela manželka s dětmi F. Kutry. Bylo to komplikované, protože Warthegau je poznaňská část Slezka připojená k Německu na začátku války. Dodnes sloužící věznice Mírov je v Olomouckém kraji a na těchto stránkách je o věznici zmínka v sekci Zajatecké tábory na Jesenicku.

Jiří Skopal z Olomouce

Re: Poděkování

(Šikolová Jindra, Jablonec n. Nisou, Lužická 9, 7. 8. 2013 20:44)

Jsem bývalá snacha MUDr Josefa Kutry a Ireny, roz. Janické (Polsko, Widzew), Vacov 29 a po přestěhování Vacov 92 -Šumava. Matku Josefa Kutry a babičku mého tehdy muže Richarda Kutry jsem vídávala ve Vacově, byla na návštěvě i teta Věra s Evou a strejda Mirek. Babička byla vzácný člověk, velmi příjemná a vyprávěla o dědovi, který někde v Rusku vedlu nějakému velkostatkáři statek a ona u Olomouce sama hospodařila a vše vedla. Taky jsem u Olomouce poznala velmi starého děd, který ještě pamatoval dle románu Olbrachta Nikolu Šuhaje-loupežníka. Manžel měl ještě bratra Zdeňka a sestru Krystynu (bytem Plzeň). Snad to píšu do bývalé rodiny.

Re: Re: Poděkování

(Jiří Skopal, 30. 12. 2013 20:25)

MUDr. Kutra byl kolem roku 1976 primářem v nemocnici ve Vimperku a byl synem Františka Kutry. Tolik pro upřesnění - jestli jsme ta shodná rodina...

Re: Re: Re: Poděkování

(pan Jiří Skopal, 18. 5. 2014 17:28)

Ano, jsme tatáž rodina i když se změnami, které se v životě dějí. Můj bývalý manžel Richard Kutra bydlel s rodiči ve Vacově 29, posléze jeho rodiče dostali byt ve Vacově 92 v novostavbě. MUDr Josef Kutra měl ordinaci ve Vacově na náměstíčku a služby míval ve Vimperku v nemocnici. Zemřel před odjezdem na službu do Vimperka v 80. letech. Šikolová J.